| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak odbiór nadgodzin wpływa na wysokość wynagrodzenia za pracę

Jak odbiór nadgodzin wpływa na wysokość wynagrodzenia za pracę

W naszej firmie obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy, który pokrywa się z kwartałami kalendarzowymi. W maju br. jeden z pracowników wynagradzany stawką miesięczną wypracował 16 godzin nadliczbowych dobowych. W czerwcu udzieliliśmy mu czasu wolnego w wymiarze 24 godzin (odbiór czasu wolnego nastąpił na wniosek pracodawcy). Jak odbiór czasu wolnego wpłynie na wynagrodzenie pracownika za maj i czerwiec?

Za maj Państwa pracownik powinien otrzymać normalne wynagrodzenie (w tym za 16 godzin ponadwymiarowych). Wynagrodzenie za czerwiec również należy wypłacić pracownikowi w pełnej wysokości pod warunkiem, że nie wystąpiły nieobecności powodujące konieczność obniżenia wynagrodzenia. Szczegóły w uzasadnieniu.

W zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych pracodawca, na pisemny wniosek pracownika, może udzielić mu w tym samym wymiarze czasu wolnego od pracy. Jeżeli został on udzielony z inicjatywy pracodawcy, pracownikowi przysługuje czas wolny w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych. Odbiór czasu wolnego za godziny nadliczbowe powoduje, że pracownik nie ma prawa do dodatków za nadgodziny (art. 1512 § 3 Kodeksu pracy).

Państwowa Inspekcja Pracy stoi na stanowisku, że wniosek o udzielenie czasu wolnego w zamian za dobowe godziny nadliczbowe powinien zostać złożony przed terminem płatności wynagrodzenia za pracę przypadającym bezpośrednio po wystąpieniu pracy ponadnormatywnej. W przeciwnym razie pracodawca jest zobligowany do wypłacenia odpowiedniego dodatku, nawet jeżeli okres rozliczeniowy nie uległ jeszcze zakończeniu (stanowisko z 21 kwietnia 2009 r., nr GPP-306–4560–32/09/PE/RP).

Za każdą dodatkowo przepracowaną godzinę pracownik powinien otrzymać normalne wynagrodzenie. Przez pojęcie „normalne wynagrodzenie” należy rozumieć taką płacę, która jest wypłacana stale i systematycznie, a więc obejmuje zarówno wynagrodzenie zasadnicze wynikające ze stawki osobistego zaszeregowania, jak i dodatkowe składniki wynagrodzenia o charakterze stałym, jeżeli na podstawie obowiązujących w zakładzie pracy przepisów płacowych pracownik ma do nich prawo (wyrok Sądu Najwyższego z 3 czerwca 1986 r., I PRN 40/86, OSNC 1987/9/140).

To, w jaki sposób na pensję pracownika wpłynie udzielenie mu czasu wolnego w zamian za pracę ponadnormatywną, zależy od tego, kto wnioskował o czas wolny i w jakim miesiącu pracownik go wykorzystał. Należy bowiem pamiętać o zasadzie, w myśl której czas wolny udzielony pracownikowi bez jego wniosku nie może spowodować obniżenia wynagrodzenia, jakie jest należne za przepracowanie w danym miesiącu pełnego wymiaru czasu pracy (art. 1512 § 2 Kodeksu pracy).

WAŻNE!

Odbiór nadgodzin z inicjatywy pracodawcy nie może obniżyć wynagrodzenia przysługującego pracownikowi za pełny miesięczny wymiar czasu pracy.

Powyższa zasada jest szczególnie korzystna dla pracowników, którzy z inicjatywy pracodawcy korzystają z czasu wolnego w innym miesiącu niż miesiąc, w którym wystąpiły nadgodziny. Powoduje to bowiem, że w miesiącu wypracowania godzin nadliczbowych pracownik otrzyma za każdą taką godzinę normalne wynagrodzenie, a dodatkowo w miesiącu odbierania nadgodzin, mimo nieprzepracowania tego miesiąca, otrzyma pensję w pełnej wysokości. Natomiast odbiór nadgodzin w miesiącu ich wystąpienia nie ma wpływu na wysokość pensji.

PRZYKŁAD

Pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy w systemie podstawowym otrzymuje co miesiąc stałe wynagrodzenie 5000 zł. W firmie obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy, który przypada na kwartały kalendarzowe. W maju br. pracownik przepracował wszystkie dni robocze, w tym 16 nadgodzin stanowiących przekroczenia dobowe. W czerwcu br. pracodawca z własnej inicjatywy udzielił pracownikowi czasu wolnego w wymiarze 24 godzin.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK