| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak odbiór nadgodzin wpływa na wysokość wynagrodzenia za pracę

Jak odbiór nadgodzin wpływa na wysokość wynagrodzenia za pracę

W naszej firmie obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy, który pokrywa się z kwartałami kalendarzowymi. W maju br. jeden z pracowników wynagradzany stawką miesięczną wypracował 16 godzin nadliczbowych dobowych. W czerwcu udzieliliśmy mu czasu wolnego w wymiarze 24 godzin (odbiór czasu wolnego nastąpił na wniosek pracodawcy). Jak odbiór czasu wolnego wpłynie na wynagrodzenie pracownika za maj i czerwiec?

Za maj pracownikowi przysługuje wynagrodzenie w wysokości 5476,16 zł, tj.:

  • wynagrodzenie wynikające ze stawki osobistego zaszeregowania: 5000 zł oraz
  • normalne wynagrodzenie za 16 nadgodzin:

5000 zł : 168 godz. (nominalny czas pracy w maju) = 29,76 zł,

29,76 zł x 16 godz. = 476,16 zł.

Mimo odbioru godzin w czerwcu pracownik powinien otrzymać pełne wynagrodzenie za ten miesiąc, czyli 5000 zł.

Z inną sytuacją mamy do czynienia, jeżeli pracownik na swój wniosek korzysta z czasu wolnego w innym miesiącu niż miesiąc wystąpienia nadgodzin. Wówczas powoduje to konieczność:

  • wypłaty odpowiednio wyższego wynagrodzenia za miesiąc, w którym przekroczono normy czasu pracy oraz
  • pomniejszenia wynagrodzenia za miesiąc, w którym odebrano nadgodziny (żaden przepis nie przewiduje bowiem uprawnienia pracownika do wynagrodzenia za czas wolny udzielony w zamian za pracę ponadnormatywną z inicjatywny podwładnego – stanowisko GIP z 2005 r., nr GNP-367–4560/05/PE).

PRZYKŁAD

Pracownik, o którym mowa w poprzednim przykładzie, w czerwcu, na swój wniosek odebrał czas wolny w wymiarze 16 godzin (nadgodziny wypracowane w maju br.). Wynagrodzenie za czerwiec powinno wynieść 4500 zł, co wynika z wyliczenia:

  • 5000 zł : 160 godz. (nominalny czas pracy w czerwcu) = 31,25 zł,
  • 31,25 zł x 16 godz. = 500 zł,
  • 5000 zł – 500 zł = 4500 zł.

Podstawa prawna:

  • art. 80, art. 1511, art. 1512 Kodeksu pracy.
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

dr Witold Florczak

Aktuariusz, Ekspert ds. wyceny rezerw na świadczenia pracownicze

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »