| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Potrącenia z wynagrodzenia za pracę i z zasiłków

Potrącenia z wynagrodzenia za pracę i z zasiłków

Obowiązkiem pracodawcy jako płatnika jest nie tylko dokonywanie potrąceń ustawowych z wynagrodzenia pracownika, ale również tych, które wynikają z działań komorniczych i administracyjnych. Aby prawidłowo dokonywać potrąceń z wynagrodzenia za pracę, należy pamiętać o ochronie, jaką to wynagrodzenie jest objęte przez przepisy Kodeksu pracy.

Potrącenia mogą być dokonywane w następujących granicach:

  • w razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych – do wysokości 3/5 wynagrodzenia,
  • w razie egzekucji innych należności lub potrącenia zaliczek pieniężnych – do wysokości 1/2 wynagrodzenia.

Natomiast w sumie potrącenia nie mogą przekraczać:

  • 1/2 wynagrodzenia – przy egzekwowaniu należności innych niż świadczenia alimentacyjne na mocy tytułów wykonawczych oraz zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi,
  • 3/5 wynagrodzenia – przy egzekwowaniu świadczeń alimentacyjnych na mocy tytułów wykonawczych wraz z potrąceniami niealimentacyjnymi na podstawie tytułu wykonawczego i zaliczek pieniężnych.

Niezależnie od tych potrąceń, kary pieniężne podlegają potrąceniom w granicach określonych w art. 108 Kodeksu pracy. Oznacza to, że kary te można potrącić w wysokości jednodniowego wynagrodzenia za jedno przewinienie lub 1/10 części za więcej wykroczeń.

Należy pamiętać, że ograniczenie potrącenia do 3/5 wynagrodzenia nie dotyczy takich świadczeń, jak nagroda z zakładowego funduszu nagród, dodatkowe wynagrodzenie roczne („trzynastka”) i należności przysługujące pracownikom z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej – pod warunkiem że dokonujemy potrąceń na świadczenia alimentacyjne. Świadczenia te podlegają wówczas egzekucji na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych do pełnej wysokości (art. 87 § 5 Kodeksu pracy).

PRZYKŁAD

W marcu br. pracownikowi przysługiwało dodatkowe wynagrodzenie roczne w wysokości 3000 zł oraz wynagrodzenie za pracę. Ze względu na zajęcie komornicze alimentacyjne w wysokości 8000 zł, cała kwota „trzynastki” zostanie przekazana komornikowi na pokrycie zadłużenia, natomiast z wynagrodzenia za pracę „netto” pracodawca potrąci 3/5.

WAŻNE!

Nagrody z zakładowego funduszu nagród, „trzynastka” i należności z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej podlegają egzekucji w całości na pokrycie należności alimentacyjnych.

IV. Kwoty wolne od potrąceń

Pracodawca, dokonując potrąceń z wynagrodzenia, musi pozostawić pracownikowi pewną kwotę, którą ma obowiązek mu wypłacić. Pracownik zawsze zatem otrzyma przynajmniej kwotę wolną od potrąceń, której nie można naruszyć. Do wyjątków należy sytuacja, gdy są potrącane alimenty. Wówczas nie ma kwoty wolnej od potrąceń, ale działa ograniczenie potrącenia do 3/5 wynagrodzenia.

WAŻNE!

Przy potrącaniu należności alimentacyjnych na podstawie tytułu wykonawczego nie obowiązuje żadna kwota wolna od potrąceń.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK