| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Potrącenia z wynagrodzenia za pracę i z zasiłków

Potrącenia z wynagrodzenia za pracę i z zasiłków

Obowiązkiem pracodawcy jako płatnika jest nie tylko dokonywanie potrąceń ustawowych z wynagrodzenia pracownika, ale również tych, które wynikają z działań komorniczych i administracyjnych. Aby prawidłowo dokonywać potrąceń z wynagrodzenia za pracę, należy pamiętać o ochronie, jaką to wynagrodzenie jest objęte przez przepisy Kodeksu pracy.

Pracodawca/zleceniodawca powinien dokonywać potrąceń w takiej kolejności, w jakiej zostały wyżej wymienione. Jeśli dokonuje potrąceń na zaspokojenie należności alimentacyjnych w trybie bezegzekucyjnym, w pierwszej kolejności powinny one zaspokoić alimenty zaległe za okres wskazany w tytule wykonawczym – pod warunkiem złożenia przez wierzyciela oświadczenia, że alimenty te nie zostały w inny sposób uiszczone przez dłużnika (art. 139 ust. 4 ustawy emerytalnej).

Granice potrąceń i kwoty wolne

Przy egzekucji z zasiłków obowiązują granice potrąceń i kwoty wolne od potrąceń (art. 833 § 5 k.p.c.).

Potrącenia egzekucyjne mogą być dokonywane w następujących granicach:

  • na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych na mocy tytułów wykonawczych – do wysokości 60% kwoty zasiłku,
  • na zaspokojenie należności związanych z odpłatnością za pobyt w domach pomocy społecznej, w zakładach opiekuńczo-leczniczych lub pielęgnacyjno-opiekuńczych – do wysokości 50% kwoty zasiłku,
  • na zaspokojenie innych egzekwowanych należności na mocy tytułów wykonawczych – do wysokości 25% kwoty zasiłku.

Kwoty wolne od potrąceń są obliczane procentowo od aktualnie obowiązującej najniższej emerytury. Od 1 marca 2012 r. najniższa emerytura wynosi 799,18 zł, a kwoty wolne od potrąceń:

  • 399,59 zł, tj. 50% najniższej emerytury – przy potrącaniu sum ustalonych na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie należności alimentacyjnych, należności alimentacyjnych potrącanych na wniosek wierzyciela na podstawie przedłożonego przez niego tytułu wykonawczego oraz potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie należności innych niż świadczenia alimentacyjne (wraz z kosztami i opłatami egzekucyjnymi); wskazana kwota wolna od potrąceń obowiązuje zawsze, gdy podstawą egzekucji jest tytuł wykonawczy,
  • 159,84 zł, tj. 20% najniższej emerytury – z tytułu odpłatności za pobyt osób uprawnionych do świadczeń w domach pomocy społecznej, zakładach opiekuńczo-leczniczych lub zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych,
  • 479,51 zł, tj. 60% najniższej emerytury – przy potrącaniu innych należności.

Kwoty wolne od potrąceń w tej wysokości obowiązują w przypadku, gdy zasiłek przysługuje za cały miesiąc, bez względu na wymiar etatu.

WAŻNE!

Jeśli zasiłek przysługuje za część miesiąca, kwotę wolną od potrąceń należy obniżyć proporcjonalnie do okresu, za jaki przysługuje zasiłek.

Wysokość potrącenia należy ustalać od kwoty zasiłku przed odliczeniem miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

PRZYKŁAD

Pracodawca otrzymał od komornika tytuł wykonawczy na zaspokojenie innych świadczeń niż alimentacyjne na kwotę 5000 zł. Przez cały maj pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim. Pracownik złożył pracodawcy PIT-2. Przysługuje mu zasiłek chorobowy w wysokości 1783,43 zł brutto. Potrącenie nie może przekroczyć 25% kwoty zasiłku, tj.:

1783,43 zł x 25% = 445,86 zł.

Kwota wolna od potrąceń:

799,18 zł (kwota najniższej emerytury) x 50% = 399,59 zł.

Zasiłek po odliczeniu zaliczki na podatek:

(1783,43 zł x 18%) – 46,33 zł = 274,69 zł; po zaokrągleniu 275 zł,

1783,43 zł – 275 zł = 1508,43 zł.

Po odliczeniu kwoty wolnej od potrąceń:

1508,43 zł – 399,59 zł = 1108,84 zł.

Pracodawca może dokonać potrącenia 25% należności, tj. 445,86 zł. Po potrąceniu pracownik otrzyma ostatecznie: 1783,43 zł – 275 zł – 445,86 zł = 1062,57 zł.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Błotnicki

Of Counsel jednej z warszawskich kancelarii prawniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK