| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Potrącenia z wynagrodzenia za pracę i z zasiłków

Potrącenia z wynagrodzenia za pracę i z zasiłków

Obowiązkiem pracodawcy jako płatnika jest nie tylko dokonywanie potrąceń ustawowych z wynagrodzenia pracownika, ale również tych, które wynikają z działań komorniczych i administracyjnych. Aby prawidłowo dokonywać potrąceń z wynagrodzenia za pracę, należy pamiętać o ochronie, jaką to wynagrodzenie jest objęte przez przepisy Kodeksu pracy.

Obowiązek powiadomienia komornika o zmianie pracodawcy ma również były pracownik-dłużnik. O obowiązku tym oraz o skutkach jego zaniedbania komornik powinien pouczyć dłużnika przy zawiadamianiu go o zajęciu wynagrodzenia za pracę. Dłużnik, który nie powiadomi komornika o zmianie pracodawcy, również może zostać ukarany grzywną w wysokości do 2000 zł (art. 884 § 4 i art. 886 § 4 Kodeksu postępowania cywilnego).

Pytania i odpowiedzi

(?) Czy zakład pracy, który udostępnił komornikowi dane osobowe pracownika-dłużnika, ma obowiązek poinformować o tym pracownika?

Nie, pracodawca jako administrator danych nie ma obowiązku informowania pracownika, przeciwko któremu toczy się postępowanie egzekucyjne, o przekazaniu jego danych komornikowi.

Na wniosek osoby, której dane dotyczą, administrator danych ma obowiązek w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku udzielić informacji m.in. o tym: jakie jej dane osobowe zawiera zbiór, w jaki sposób zebrano te dane, w jakim celu i w jakim zakresie są one przetwarzane, a także w jakim zakresie oraz komu dane zostały udostępnione (art. 33 ust. 1 ustawy o ochronie danych osobowych). Pracodawca jako administrator danych ma więc obowiązek poinformować pracownika, na jego żądanie, o odbiorcach danych.

Organ egzekucyjny może żądać informacji niezbędnych do prowadzenia egzekucji nie tylko od uczestników postępowania (np. od wierzyciela), ale także od osób nieuczestniczących w postępowaniu, czyli m.in. od pracodawców. Komornik, któremu pracodawca udostępnia dane osobowe jako organowi postępowania egzekucyjnego, nie jest odbiorcą danych w rozumieniu ustawy o ochronie danych osobowych. „Odbiorcą danych” w rozumieniu tej ustawy jest bowiem każdy, komu udostępnia się dane osobowe, z wyłączeniem m.in. organów państwowych (w tym komornika – art. 7 pkt 6 ustawy o ochronie danych osobowych) oraz organów samorządu terytorialnego, którym dane są udostępniane w związku z prowadzonym postępowaniem.

(?) Czy komornik ma prawo żądać od pracodawcy kopii druku RMUA lub pasków wypłaty z danymi pracownika-dłużnika?

Nie, pracodawca nie powinien przesyłać komornikowi kopii informacji ZUS RMUA. Widnieją tam dane, których komornik nie musi znać. Ponadto jest to zestawienie informacji o składkach, jakie zostały przekazane do ZUS za pracownika za dany miesiąc, nie zawiera więc ono wszystkich wypłat pracownika. Niektóre są bowiem zwolnione ze składek na ZUS i nie ma ich w tej informacji.

Komornik ma natomiast prawo żądać, aby pracodawca w ciągu tygodnia udostępnił mu zestawienie periodycznego wynagrodzenia za pracę pracownika za okres 3 miesięcy poprzedzających miesiąc dokonania zajęcia oraz oddzielnie dochodu z innych tytułów (art. 882 § 1 pkt 1 Kodeksu postępowania cywilnego).

IX. Zbieg egzekucji komorniczej z administracyjną

Egzekucja wierzytelności może być prowadzona zarówno przez komornika (sąd), jak i administracyjny organ egzekucyjny – np. naczelnika urzędu skarbowego czy dyrektora oddziału ZUS. Może się zdarzyć, że pracodawca mając jeden tytuł wykonawczy na danego pracownika, np. od komornika, otrzymuje kolejny, tym razem od organu administracyjnego. Egzekucja, którą prowadzi komornik sądowy i administracyjny organ egzekucyjny, jest wówczas skierowana do tej samej rzeczy lub prawa majątkowego. Jest to tzw. zbieg egzekucji. Egzekucja jest prowadzona w stosunku do tego samego podmiotu – pracownika i przedmiotu – wynagrodzenia za pracę.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Ceret Grzywaczewska

Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »