| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Potrącenia z wynagrodzenia za pracę i z zasiłków

Potrącenia z wynagrodzenia za pracę i z zasiłków

Obowiązkiem pracodawcy jako płatnika jest nie tylko dokonywanie potrąceń ustawowych z wynagrodzenia pracownika, ale również tych, które wynikają z działań komorniczych i administracyjnych. Aby prawidłowo dokonywać potrąceń z wynagrodzenia za pracę, należy pamiętać o ochronie, jaką to wynagrodzenie jest objęte przez przepisy Kodeksu pracy.

PRZYKŁAD

Zleceniodawca otrzymał od komornika pismo zobowiązujące go do potrącania długu niealimentacyjnego w wysokości 1420 zł z wynagrodzenia zleceniobiorcy, które wynosi 1200 zł miesięcznie brutto. Umowa zlecenia jest umową stałą i stanowi jedyne źródło dochodu tej osoby. Wynagrodzenie to podlega zatem ochronie na tych samych zasadach, jak wynagrodzenie z umowy o pracę.

Zleceniodawca musi zatem ustalić kwotę netto wynagrodzenia zleceniobiorcy, uwzględniając obciążenia publicznoprawne potrącane z wynagrodzenia zleceniobiorcy, tj.: obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne, składkę na ubezpieczenie zdrowotne oraz składkę na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, do którego przystąpił zleceniobiorca (gdyby nie przystąpił do tego ubezpieczenia, należałoby odjąć tylko składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe), a także uwzględniając koszty uzyskania przychodów w wysokości 20%:

  • składki na ubezpieczenia społeczne łącznie: 1200 zł x 13,71% = 164,52 zł,
  • podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne: 1200 zł – 164,52 zł = 1035,48 zł,
  • składka na ubezpieczenie zdrowotne podlegająca wpłacie do ZUS:

1035,48 zł x 9% = 93,19 zł,

  • składka na ubezpieczenie zdrowotne podlegająca odliczeniu od zaliczki na podatek: 1035,48 zł x 7,75% = 80,25 zł,
  • koszty uzyskania przychodów: (1200 zł – 164,52 zł) x 20% = 207,10 zł,
  • podstawa opodatkowania: 1200 zł – 164,52 zł – 207,10 zł = 828,38 zł; po zaokrągleniu 828 zł,
  • zaliczka na podatek dochodowy: 828 zł x 18% = 149,04 zł,
  • zaliczka po odliczeniu składki zdrowotnej: 149,04 zł – 80,25 zł = 68,79 zł; po zaokrągleniu 69 zł.

Wynagrodzenie netto: 1200 zł – 164,52 zł – 93,19 zł – 69 zł = 873,29 zł.

Przy egzekwowaniu należności niealimentacyjnych potrącenie nie może przekroczyć połowy wynagrodzenia netto (art. 87 § 3 Kodeksu pracy). W tym przypadku zleceniodawca może potrącić z wynagrodzenia zleceniobiorcy 436,65 zł (1/2 x 873,29 zł).

Komornicy często ignorują ograniczenia wysokości potrąceń z dochodów osób pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych i zajmują ich wynagrodzenia w całości, bez analizy przebiegu i charakteru tej formy zatrudnienia. W takiej sytuacji nie należy dokonywać potrącenia. Przysługuje wówczas prawo do złożenia skargi na czynności komornika do sądu rejonowego. Skargę może złożyć strona lub inna osoba, której prawa zostały naruszone bądź zagrożone przez czynności lub zaniechanie komornika.

Dochody z pracy i zlecenia

Często pracodawcy, obok umowy o pracę, zawierają z pracownikami płatne, dodatkowe umowy cywilnoprawne na wykonywanie innych prac niż w ramach stosunku pracy. Gdy do firmy przychodzi komorniczy tytuł egzekucyjny w celu zajęcia wynagrodzenia pracownika, pracodawca nie wie, czy również wynagrodzenie z umowy zlecenia podlega egzekucji. W tej sytuacji należy przeanalizować treść pisma komornika. Jeżeli komornik wzywa do potrącania z wypłat ze stosunku pracy, wówczas zarobek z umów cywilnoprawnych jest wolny od zajęcia. Egzekucja z wynagrodzenia niepracowniczego powinna przebiegać na podstawie odrębnego tytułu.

Najczęściej jednak, dokonując zajęcia wynagrodzenia za pracę, komornik żąda od pracodawcy przedstawienia zestawienia periodycznego wynagrodzenia dłużnika za pracę oraz oddzielnie jego dochodu ze wszystkich innych tytułów. Celem takiego żądania komornika jest zorientowanie się, jaka jest łączna suma dochodów pracownika. Wówczas może również objąć egzekucją dochód z umowy zlecenia. Wtedy dochód ten nie podlega żadnej ochronie i może być potrącony w pełnej wysokości.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Łukaszewicz

Ekspert z zakresu zamówień publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK