| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Potrącenia z wynagrodzenia za pracę i z zasiłków

Potrącenia z wynagrodzenia za pracę i z zasiłków

Obowiązkiem pracodawcy jako płatnika jest nie tylko dokonywanie potrąceń ustawowych z wynagrodzenia pracownika, ale również tych, które wynikają z działań komorniczych i administracyjnych. Aby prawidłowo dokonywać potrąceń z wynagrodzenia za pracę, należy pamiętać o ochronie, jaką to wynagrodzenie jest objęte przez przepisy Kodeksu pracy.

PRZYKŁAD

Pracownik otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę i należy mu się 1-miesięczna odprawa pieniężna w wysokości 1230 zł netto na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Odprawa zostanie wypłacona razem z wynagrodzeniem za pracę, które wynosi 1200 zł brutto oraz stałą premią regulaminową w wysokości 300 zł. Pracownik posiada zajęcie alimentacyjne 700 zł.

Odprawa pieniężna jest świadczeniem płacowym związanym ze stosunkiem pracy, dlatego podlega takiej samej ochronie przed potrąceniami jak wynagrodzenie za pracę. Odprawa jest zwolniona ze składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne, ale podlega opodatkowaniu na ogólnych zasadach.

Wynagrodzenie netto (pensja plus premia) pracownika wynosi 1111,86 zł, a odprawa netto wynosi 1230 zł. Razem należności wynoszą 2341,86 zł.

W razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych limit potrącenia wynosi 3/5 wynagrodzenia. Przy potrącaniu świadczeń alimentacyjnych nie ma żadnej kwoty wolnej od potrąceń. Zatem pracownik otrzyma:

2341,86 zł – 700 zł = 1641,86 zł; przy czym granica potrącenia nie została przekroczona (2341,86 zł x 3/5 = 1405,12 zł).

VII. Potrącenia z umów cywilnoprawnych

Wcześniej opisanych zasad dokonywania potrąceń nie należy stosować w stosunku do osób wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych, np. umowy zlecenia, umowy agencyjnej czy umowy o dzieło. Do tych osób nie mają zastosowania przepisy Kodeksu pracy, lecz Kodeksu cywilnego. W związku z tym dokonywanie potrąceń jest znacznie prostsze.

Z zasady wynagrodzenie z umowy cywilnej nie podlega żadnej ochronie, ponieważ nie ma kwot wolnych od zajęcia ani granic potrąceń. Jednak nie zawsze oznacza to, że komornik może zająć 100% takiego wynagrodzenia.

Gdy przychód z umowy cywilnej jest jedynym źródłem utrzymania

Jeśli umowa cywilnoprawna jest jedynym lub głównym źródłem utrzymania danej osoby, wykonawcy tej umowy nie można pozbawić całości wynagrodzenia. Ograniczenie dokonania potrąceń wynika w tym przypadku z art. 833 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego, który wskazuje, że egzekucji w zakresie określonym w przepisach Kodeksu pracy podlegają należności takie, jak:

  • uposażenia posłów i senatorów,
  • należności członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych i ich domowników z tytułu pracy w spółdzielni,
  • wynagrodzenia członków spółdzielni pracy oraz
  • wszystkie świadczenia powtarzające się, których celem jest zapewnienie utrzymania.

Aby można było stosować ograniczenia w egzekucji odnoszące się do pracowników z przychodów, np. z umowy zlecenia, muszą zostać spełnione łącznie warunki dotyczące wypłat otrzymywanych z umowy zlecenia:

  • powinny to być świadczenia powtarzające się, tzn. pobierane okresowo w regularnych odstępach czasu, jednak bez względu na częstotliwość wypłat – co miesiąc, kwartał czy raz w roku,
  • umowa musi mieć charakter ciągły i być odnawiana przez strony – czyli chodzi np. o zleceniobiorców stale współpracujących,
  • świadczenia z umowy zlecenia powinny zapewniać utrzymanie, czyli przynosić korzyść majątkową pozwalającą na nabywanie dóbr i usług.

W przypadku wykonawców umów cywilnoprawnych nie można stosować kwot wolnych od potrąceń. Obowiązują tu tylko określone w Kodeksie pracy granice potrąceń ustalone w stosunku procentowym.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Pakosińska-Krawczyńska

Kancelaria Adw. Magdalena Pakosińska-Krawczyńska, chtsanwältin (RAK Berlin), Adwokat niemiecki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK