| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Potrącenia z wynagrodzenia za pracę i z zasiłków

Potrącenia z wynagrodzenia za pracę i z zasiłków

Obowiązkiem pracodawcy jako płatnika jest nie tylko dokonywanie potrąceń ustawowych z wynagrodzenia pracownika, ale również tych, które wynikają z działań komorniczych i administracyjnych. Aby prawidłowo dokonywać potrąceń z wynagrodzenia za pracę, należy pamiętać o ochronie, jaką to wynagrodzenie jest objęte przez przepisy Kodeksu pracy.

V. Potrącenia dobrowolne

W praktyce pracownik może mieć nie tylko zadłużenia, które Kodeks pracy wymienia i dopuszcza ich potrącanie bez zgody zatrudnionego, ale także inne obciążenia, np. raty pożyczki z kasy zapomogowo-pożyczkowej, składki na związki zawodowe, składki na ubezpieczenie na życie. Te właśnie należności innego rodzaju, niż wymienione w Kodeksie pracy, mogą być potrącane z wynagrodzenia pracownika, ale tylko za jego zgodą wyrażoną na piśmie. Wszelka inna forma – ustna, dorozumiana jest nieważna. Tak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 1 października 1998 r. (I PKN 366/98, OSNP 1999/21/684).

Zgoda pracownika

Potrącenia dobrowolne, bez uzyskania pisemnej zgody pracownika, stają się bezprawne w dniu wypłaty pracownikowi zaniżonej pensji. Wykroczeniem pracodawcy przeciwko prawom pracownika jest również dokonanie potrącenia po cofnięciu przez pracownika zgody na potrącenia. Pracownik może bowiem cofnąć na piśmie zgodę w każdej chwili (do momentu dokonania potrącenia), bez podania uzasadnienia swojej decyzji.

Pracownik powinien wyrazić pisemną zgodę na potrącenie konkretnego rodzaju należności. Kwota i tytuł potrącenia muszą być mu znane. Podpisywanie zgody na potrącenie w przyszłości bliżej nieokreślonych kwot należności, np. z tytułu ewentualnych niedoborów, jest nieważne. Mocy prawnej nie ma również zgoda na potrącenie z wynagrodzenia świadczeń, których ponoszenie należy do obowiązków pracodawcy. Przykładami mogą tu być koszty wstępnych lub okresowych badań lekarskich, posiłków profilaktycznych czy odzieży roboczej.

Wzór pisemnej zgody na potrącenie z wynagrodzenia

........................................

(oznaczenie pracownika)

.........................................

(miejscowość, data)

(oznaczenie pracodawcy)

 

 

Wyrażam zgodę na potrącanie przez pracodawcę z mojego wynagrodzenia za pracę należności w kwocie .................................. zł miesięcznie (słownie złotych: ...................................................................................)

z tytułu .......................................................................................................................................................................

 

.........................................

(podpis pracownika)

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK