| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Potrącenia z wynagrodzenia za pracę i z zasiłków

Potrącenia z wynagrodzenia za pracę i z zasiłków

Obowiązkiem pracodawcy jako płatnika jest nie tylko dokonywanie potrąceń ustawowych z wynagrodzenia pracownika, ale również tych, które wynikają z działań komorniczych i administracyjnych. Aby prawidłowo dokonywać potrąceń z wynagrodzenia za pracę, należy pamiętać o ochronie, jaką to wynagrodzenie jest objęte przez przepisy Kodeksu pracy.

WAŻNE!

Kwoty wolne od potrąceń są proporcjonalnie niższe dla pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy.

PRZYKŁAD

Pracownik jest zatrudniony na 1/2 etatu z wynagrodzeniem 659 zł netto. Ma prawo do podstawowych kosztów uzyskania przychodów i złożył pracodawcy PIT-2. Pracodawca otrzymał tytuł od komornika na zajęcie wynagrodzenia na należności niealimentacyjne. Potrącenie sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne nie może przekraczać połowy wynagrodzenia netto, czyli w przypadku tego pracownika 329,50 zł. Pozostaje ustalenie kwoty wolnej od potrąceń. Kwotę wolną od potrąceń dla niepełnoetatowca ustala się obliczając minimalne wynagrodzenie brutto według części etatu, a następnie odliczając składki na ZUS oraz podatek. Przy połowie etatu kwota wolna netto wynosi 597,02 zł (750 zł brutto, tj. 1500 zł x 1/2). Zatem z wynagrodzenia pracownika można potrącić 61,98 zł (659 zł – 597,02 zł). Potrącenie nie przekracza dopuszczalnego limitu potrącenia w wysokości 1/2 wynagrodzenia (329,50 zł), zostało więc przeprowadzone prawidłowo.

PRZYKŁAD

Wynagrodzenie pracownika wynosi 1500 zł brutto. Po odjęciu podstawowych potrąceń na rzecz budżetu państwa, tj. składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne i zaliczki na podatek, wynagrodzenie do wypłaty wynosi 1111,86 zł (pracownik złożył oświadczenie PIT-2 i ma prawo do podstawowych kosztów uzyskania przychodów). Pracownik ma zajęcie komornicze z tytułu alimentów w wysokości 600 zł. W tym przypadku nie obowiązuje kwota wolna od potrąceń. Pracodawca może dokonać potrącenia do wysokości 3/5 wynagrodzenia, czyli może zająć maksymalnie 667,12 zł (1111,86 zł x 3/5). Ponieważ zajęcie jest niższe i wynosi 600 zł, taką kwotę pracodawca potrąci z wynagrodzenia pracownika. Pracownik otrzyma wynagrodzenie w kwocie 511,86 zł (1111,86 zł – 600 zł).

Pytania i odpowiedzi

(?) Czy kwota wolna od potrąceń podlega proporcjonalnemu obniżeniu w miesiącu, kiedy pracownik mający zajęcie niealimentacyjne przebywał na urlopie bezpłatnym (od 15 do 31 maja)? Wynagrodzenie wynosi 2150 zł brutto.

Nie, gdyż nie ma podstawy prawnej do takiego obniżenia. Mimo że w takiej sytuacji logiczne wydaje się obniżenie kwoty wolnej proporcjonalnie do przepracowanych godzin, to Kodeks pracy zawiera tylko uregulowanie zezwalające na obniżenie kwoty wolnej w przypadku pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy. Tylko im kwotę wolną trzeba dostosować odpowiednio do części etatu. Natomiast do pracowników pracujących na pełny etat należy zawsze stosować całą kwotę wolną od potrąceń.

Takie stanowisko potwierdził Departament Prawny Głównego Inspektoratu Pracy w piśmie z 3 lipca 2008 r. (nr GPP-306–4560–457/08/PE), w którym wyjaśnił, że „(...) zgodnie z art. 871 § 1 k.p., przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne, zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi oraz kar pieniężnych przewidzianych w art. 108 k.p., pracodawca ma obowiązek pozostawić pracownikowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy kwotę wolną od potrąceń, stanowiącą równowartość minimalnego wynagrodzenia (po stosownych odliczeniach) lub odpowiedniego procenta tego wynagrodzenia. Przepis art. 871 § 2 k.p. przewiduje mechanizm pomniejszania kwot wolnych od potrąceń proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy w przypadku pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy. Z powyższego wynika, że jedyną przesłanką dopuszczającą pomniejszenie kwot wolnych od potrąceń jest wymiar czasu pracy określony w treści umowy o pracę, w którym zatrudniony jest pracownik. Tym samym w ocenie Departamentu brak podstaw do pomniejszenia w sytuacji, gdy pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy otrzymuje wynagrodzenie tylko za część miesiąca (np. z powodu urlopu bezpłatnego, niezdolności do pracy z powodu choroby)”.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Witold Chomiczewski

Radca prawny, wspólnik w Lubasz i Wspólnicy - Kancelaria Radców Prawnych sp.k. Specjalizuje się w prawie IT i nowych technologii, ma bogate doświadczenie w obsłudze prawnej przedsiębiorców związanych z e-commerce, doradza m.in. spółkom zajmującym się marketingiem internetowym, przygotowuje umowy dotyczące SEO/SEM, reklamy RTB, prawa autorskiego w Internecie. Wspiera przedsiębiorców internetowych, a zwłaszcza portale w sprawach związanych z odpowiedzialnością za cudze treści. Ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu postępowań sądowych dotyczących problematyki prawa autorskiego, Internetu oraz prawa gospodarczego. Brał udział w projekcie na zlecenie Komisji Europejskiej, Study on Liability of Internet Intermediaries, który dotyczył dyrektywy o handlu elektronicznym. Pełnomocnik ds. Legislacji Izby Gospodarki Elektronicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK