| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak dokonać potrącenia z odszkodowania za zakaz konkurencji

Jak dokonać potrącenia z odszkodowania za zakaz konkurencji

Pracownik, któremu pracodawca wypłaca odszkodowanie z umowy o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia, osiąga przychód ze stosunku pracy. Nie jest to jednak wynagrodzenie za pracę, a w razie konieczności dokonania potrącenia z takiej wypłaty, podlega ono zajęciu w całości.

Z jednym z naszych pracowników, mającym dostęp do szczególnie ważnych informacji o działalności naszej firmy, zawarliśmy umowę o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia. Czas trwania tej umowy został określony na 6 miesięcy. Umowa o pracę została rozwiązana 7 maja br. 11 maja br. otrzymaliśmy zawiadomienie od komornika o niespłaconym kredycie przez tego pracownika. Komornik żąda podania danych dotyczących zatrudnienia byłego pracownika. Co powinniśmy podać komornikowi w odpowiedzi na zawiadomienie? Czy odszkodowanie z umowy o zakazie konkurencji podlega zajęciu?

Powinni Państwo zawiadomić komornika o ustaniu zatrudnienia tego pracownika oraz o zawartej umowie o zakazie konkurencji, z tytułu której osoba ta otrzymuje od Państwa odszkodowanie. Odszkodowanie za zakaz konkurencji nie podlega ochronie wynikającej z przepisów Kodeksu pracy. Aby jednak mogli Państwo dokonać potrącenia z odszkodowania, zajęcie komornicze musi dotyczyć nie tylko wynagrodzenia za pracę, ale również innych wierzytelności.

W sytuacji rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem–dłużnikiem, pracodawca powinien złożyć komornikowi pisemne oświadczenie w tym zakresie. Jednocześnie należy powiadomić komornika, że byłego pracownika wiąże z pracodawcą umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy, zawarta na podstawie art. 1012 Kodeksu pracy i z tego tytułu pracownik otrzymuje odszkodowanie. W razie zakończenia stosunku pracy przez dłużnika i nawiązania nowego bądź nawiązania stosunku cywilnoprawnego lub przejścia zakładu na inną osobę, która posiadała informację o zajęciu, zajęcie to nadal obowiązuje (art. 884 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, dalej KPC). Oznacza to, że były pracodawca, mimo przekazania nowemu pracodawcy dłużnika (jeżeli jest mu znany) dokumentacji o zajęciu, nie zostaje zwolniony z obowiązków związanych z egzekucją należności do czasu otrzymania od komornika powiadomienia o odwołaniu zajęcia.

Powyższe zasady postępowania są właściwe, jeżeli zajęcie dotyczy szeroko pojętego wynagrodzenia za pracę. Natomiast odszkodowanie z tytułu zawarcia umowy lojalnościowej nie jest wynagrodzeniem ze stosunku pracy. Jak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 29 czerwca 2005 r. (sygn. akt II PK 345/04, OSNP 2006/9–10/153): (...) klauzula konkurencyjna (art. 1012 Kodeksu pracy) nie stanowi części umowy o pracę, zaś odszkodowanie wynikające z umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy nie jest wynagrodzeniem za pracę (art. 78 Kodeksu pracy) i nie podlega ochronie przewidzianej dla tego wynagrodzenia (...).

Wynagrodzenie za pracę jest obowiązkowym, okresowym świadczeniem ze stosunku pracy, i powinno być tak ustalone, aby odpowiadało w szczególności rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy (art. 78 Kodeksu pracy). Natomiast zobowiązanie wynikające z umowy o zakazie konkurencji nie jest zobowiązaniem ze stosunku pracy, mimo że jest ze stosunkiem pracy ściśle związane. Takie odszkodowanie nie jest zatem składnikiem wynagrodzenia za pracę. Nie może nim być także dlatego, że ma charakter kompensacyjny, gdy tymczasem wynagrodzenie za pracę jest czynnością majątkowo-przysparzającą (wyrok Sądu Najwyższego z 10 października 2002 r., sygn. akt I PKN 560/01, OSNP-wkł. 2003/3/8).

WAŻNE

Odszkodowanie za zakaz konkurencji nie jest składnikiem wynagrodzenia za pracę.

Były pracodawca nie może dokonać potrącenia odszkodowania na rzecz wierzyciela, jeżeli zajęcie komornicze dotyczy wyłącznie wynagrodzenia za pracę. W przypadku gdy komornik wystawi zajęcie innych wierzytelności, wówczas odszkodowanie należy zająć w całości. Nie podlega ono ochronie przed potrąceniami wynikającej z Kodeksu pracy i nie jest wyłączone z egzekucji na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego.

Za nieprzekazanie komornikowi zajętej wierzytelności i wypłacenie jej zatrudnionemu pracodawca może zostać ukarany grzywną do 2 tys. zł (art. 886 § 1 KPC).

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Posyniak

Notariusz Szczecin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »