| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak ustalić wynagrodzenie za urlop, jeżeli pracownik często korzysta z wypoczynku

Jak ustalić wynagrodzenie za urlop, jeżeli pracownik często korzysta z wypoczynku

Pracodawcy, których pracownicy często korzystają z płatnego wypoczynku, niejednokrotnie mają problem z ustaleniem wynagrodzenia za ten czas. Wątpliwości dotyczą uwzględniania w podstawie wymiaru wynagrodzenia urlopowego miesięcy poprzedzających, w których pracownik korzystał z urlopu.

Pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy w równoważnym systemie czasu pracy, w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym, który pokrywa się z miesiącami kalendarzowymi, skorzystał w kwietniu 2012 r. z 5 dni urlopu wypoczynkowego (w tym czasie powinien przepracować 42 godziny). Wcześniej przebywał na urlopie wypoczynkowym przez 11 dni (od 20 stycznia do 3 lutego 2012 r.), i w tym czasie powinien przepracować 79 godzin. Pracownik otrzymuje pensję zasadniczą w stałej stawce miesięcznej 2700 zł brutto oraz zmienne premie miesięczne w wysokości od 10% do 50% płacy zasadniczej. Czy w związku z tym do podstawy wymiaru wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy w kwietniu nie powinniśmy wliczać wynagrodzenia za styczeń i luty? Jak w tej sytuacji ustalić wynagrodzenie za urlop w kwietniu?

W podstawie wymiaru wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy, na jakim pracownik przebywał w kwietniu, powinni Państwo uwzględnić składniki zmienne za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc wypłacone w styczniu, lutym i marcu 2012 r.

W liczbie godzin, przez którą należy podzielić podstawę wymiaru wynagrodzenia urlopowego za kwiecień, nie należy uwzględniać godzin, jakie Państwa pracownik powinien przepracować podczas urlopu w styczniu i lutym.

Urlop wypoczynkowy, który przypada w miesiącach uwzględnianych w podstawie wymiaru wynagrodzenia za następny urlop wypoczynkowy, powoduje różne skutki. Jeśli urlop wypoczynkowy trwa przez cały miesiąc, należy wyłączyć ten miesiąc z podstawy wymiaru wynagrodzenia za kolejny urlop. Należałoby wówczas przyjąć w zamian wynagrodzenie za miesiąc, za który pracownikowi przysługiwało choćby za 1 dzień wynagrodzenie zmienne za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc poprzedzający miesiąc wystąpienia urlopu trwającego przez cały miesiąc (§ 11 ust. 1 rozporządzenia urlopowego).

Jeżeli jednak urlop trwa kilka dni w miesiącach, które należy uwzględnić przy ustalaniu wynagrodzenia urlopowego, nie ma potrzeby wyłączania tych miesięcy z podstawy urlopowej. Zatem wynagrodzenie za styczeń i luty br. należy włączyć do wynagrodzenia za urlop na ogólnych zasadach.

Podstawę wymiaru wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy w kwietniu br. stanowi zatem suma składników zmiennych za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc wypłaconych pracownikowi w 3 miesiącach poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu, tj. w marcu, lutym i styczniu. Jeżeli premia miesięczna ulega znacznym wahaniom, można ją przyjąć w łącznej kwocie wypłaconej w ciągu 12 miesięcy przypadających przed miesiącem rozpoczęcia urlopu wypoczynkowego. Należy jednak pamiętać, że wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy nie wchodzi do podstawy wymiaru pensji za kolejne urlopy wypoczynkowe (§ 6 pkt 4 rozporządzenia urlopowego). Tak ustaloną podstawę wymiaru należy podzielić przez liczbę godzin, jakie pracownik faktycznie przepracował w ciągu 3/12 miesięcy poprzedzających, z uwzględnieniem godzin nadliczbowych (§ 9 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia urlopowego).

PRZYKŁAD

Pracownik otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze w stałej stawce miesięcznej 2700 zł brutto i premię miesięczną, która stanowi odpowiedni procent wynagrodzenia zasadniczego. Za 3 miesiące poprzedzające urlop, pracownik otrzymał premię w wysokościach: w styczniu – 540 zł, w lutym – 810 zł, w marcu – 945 zł. Gdyby pracownik nie korzystał z urlopu w kwietniu, powinien przepracować 42 godziny.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia

branżowa organizacja pracodawców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK