| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak prawidłowo zrekompensować pracę w godzinach ponadwymiarowych pracownikom zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy

Jak prawidłowo zrekompensować pracę w godzinach ponadwymiarowych pracownikom zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy

Za pracę w godzinach ponadwymiarowych pracownikom zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy przysługuje wynagrodzenie. Inną formą rekompensaty takiej pracy może być udzielenie czasu wolnego, nawet w innym okresie rozliczeniowym czasu pracy.

Zatrudniamy kilku pracowników w niepełnym wymiarze czasu pracy (na 1/2 etatu). Zdarza się, że ze względu na potrzeby naszego zakładu zobowiązujemy ich do pracy ponad wymiar określony w umowie o pracę. Zawsze płaciliśmy im za taką pracę wyłącznie zwykłe wynagrodzenie. Ostatnio zostaliśmy zobowiązani przez inspektora pracy do wypłacenia tym pracownikom dodatku przewidzianego za pracę w godzinach nadliczbowych, chociaż ich czas pracy nie przekroczył obowiązujących norm. Czy stanowisko inspektora było słuszne?

Tak, stanowisko inspektora pracy było prawidłowe. Za pracę w godzinach przekraczających wymiar czasu pracy pracownikowi zatrudnionemu na część etatu przysługuje wyłącznie normalne wynagrodzenie. Praca ponad ustalony w umowie wymiar, bez przekroczenia norm czasu pracy (tj. 8 godzin na dobę lub przeciętnie 40 godzin w tygodniu), nie jest bowiem pracą w godzinach nadliczbowych. Niekiedy jednak praca w godzinach ponadwymiarowych powinna zostać zrekompensowana wynagrodzeniem wraz z dodatkiem jak za pracę w godzinach nadliczbowych. Limit godzin, których przekroczenie będzie uprawniało pracownika do takiego dodatku będzie wynikał z zapisów w umowie o pracę (art. 151 § 5 Kodeksu pracy).

Mimo że nie zostało to wprost uregulowane przepisami prawa pracy, za pracę w godzinach ponadwymiarowych pracownik może odebrać również czas wolny. Dopuszcza się korzystanie z czasu wolnego za przepracowane godziny ponadwymiarowe także po zakończeniu okresu rozliczeniowego.

WAŻNE

Za pracę w godzinach ponadwymiarowych pracownik może odebrać czas wolny.

Czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin, w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy, w przyjętym okresie rozliczeniowym. Pracownikowi przysługuje w każdej dobie co najmniej 11 godzin, a w każdym tygodniu co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku. Wskazane normy czasu pracy oraz okresy odpoczynku dotyczą wszystkich pracowników, zarówno zatrudnionych w pełnym, jak i w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Podobnie jak u pracowników zatrudnionych na pełny etat, u osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy praca w godzinach nadliczbowych wystąpi dopiero po przekroczeniu ogólnie obowiązujących norm czasu pracy (tj. 8 godzin na dobę lub przeciętnie 40 godzin tygodniowo).

Za pracę w godzinach nadliczbowych pracownikowi przysługuje normalne wynagrodzenie oraz dodatek w wysokości 50% lub 100% wynagrodzenia wynikającego z osobistego zaszeregowania określonego stawką godzinową lub miesięczną. W zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych pracodawca, na pisemny wniosek pracownika, może udzielić mu w tym samym wymiarze czasu wolnego. Udzielenie czasu wolnego za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych może nastąpić także bez wniosku pracownika. W takim przypadku pracodawca udziela czasu wolnego od pracy, najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego, w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych. Nie może to jednak spowodować obniżenia wynagrodzenia należnego pracownikowi za pełny miesięczny wymiar czasu pracy. W takiej sytuacji pracownikowi nie przysługuje dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych. Zgodnie ze stanowiskiem Departamentu Prawnego Głównego Inspektoratu Pracy z 21 kwietnia 2009 r. (nr GPP-306-4560-32/09/PE/RP) w sprawie terminu składania wniosku o czas wolny od pracy, pracodawca może zostać zwolniony z obowiązku finansowej rekompensaty przekroczeń dobowych (wypłaty dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych) jedynie wtedy, gdy przed terminem płatności wynagrodzenia za pracę, przypadającym bezpośrednio po wystąpieniu godzin nadliczbowych wynikających z przekroczenia normy dobowej pracownik wystąpi z wnioskiem o udzielenie czasu wolnego bądź pracodawca skorzysta z możliwości przewidzianej w art. 1512 § 2 Kodeksu pracy i oznaczy w grafiku pracownika termin udzielenia czasu wolnego w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych. W opinii Departamentu działania pracownika (złożenie wniosku) lub pracodawcy (wskazanie terminu odbioru czasu wolnego) zmierzające do uniknięcia wypłaty dodatku za przepracowane godziny ponad normę dobową powinny nastąpić przed najbliższym terminem wypłaty wynagrodzenia. W przeciwnym razie pracodawca jest zobowiązany wypłacić dodatek, nawet jeżeli okres rozliczeniowy nie uległ zakończeniu.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »