| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak prawidłowo zrekompensować pracę w godzinach ponadwymiarowych pracownikom zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy

Jak prawidłowo zrekompensować pracę w godzinach ponadwymiarowych pracownikom zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy

Za pracę w godzinach ponadwymiarowych pracownikom zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy przysługuje wynagrodzenie. Inną formą rekompensaty takiej pracy może być udzielenie czasu wolnego, nawet w innym okresie rozliczeniowym czasu pracy.

WAŻNE

Aby uniknąć wypłaty dodatku za przepracowane godziny ponad normę dobową, złożenie przez pracownika wniosku o odbiór nadgodzin lub wskazanie przez pracodawcę terminu odbioru czasu wolnego powinno nastąpić przed najbliższym terminem wypłaty wynagrodzenia.

Praca ponad ustalony w umowie o pracę wymiar najczęściej zobowiązuje pracodawcę do wypłaty normalnego wynagrodzenia za przepracowane godziny. Może także nakładać na pracodawcę obowiązek wypłaty stosownego wynagrodzenia z dodatkiem jak za pracę w godzinach nadliczbowych, nawet jeżeli nie zostaną przekroczone normy czasu pracy. Zgodnie z przepisem art. 151 § 5 Kodeksu pracy, w umowie o pracę strony mają bowiem obowiązek ustalić dopuszczalną liczbę godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy, których przekroczenie uprawnia pracownika, oprócz normalnego wynagrodzenia, do dodatku do wynagrodzenia, o którym mowa w art. 1511 § 1 Kodeksu pracy. Pozostawienie zainteresowanym stronom decyzji w tej sprawie oznacza, że postanowienie umowne musi dotyczyć godzin ponadwymiarowych, które nie są godzinami nadliczbowymi, ponieważ za te godziny dodatek przysługuje z mocy prawa. Należy więc przyjąć, że odpowiednie postanowienie umowne powinno być skonstruowane w taki sposób, aby przewidywało dodatek również za godziny pracy, które nie stanowią pracy w godzinach nadliczbowych. Formą rekompensaty przewidzianą w art. 151 § 5 Kodeksu pracy powinna być zatem objęta co najmniej jedna godzina pracy, która w świetle przyjętych norm pracy nie byłaby traktowana jak godzina nadliczbowa. Przykładowo, pracownikom zatrudnionym na 1/2 etatu można ustalić, że dodatek będzie przysługiwał za godziny przekraczające 30 godzin w tygodniu lub liczbę godzin wynikającą z 3/4 etatu. Można też dokonywać w tym zakresie ustaleń nawiązujących do wymiaru dobowego. Od powyższego zapisu będzie zależała wysokość wynagrodzenia pracownika za przepracowane godziny ponadwymiarowe.

PRZYKŁAD

Pracodawca ustalił w umowie o pracę, że pracownikowi zatrudnionemu w wymiarze 1/2 etatu będzie przysługiwał dodatek jak za pracę w godzinach nadliczbowych po przekroczeniu 7. godziny w danej dobie. Pracownik jest zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy i z reguły świadczy pracę po 4 godziny dziennie. 4 maja pracodawca zobowiązał pracownika do świadczenia pracy w wymiarze dobowym wynoszącym 9 godzin.

Pracownikowi przysługuje następująca rekompensata:

  • za 3 godziny ponadwymiarowe – normalne wynagrodzenie za pracę,
  • za 1 godzinę ponadwymiarową – wynagrodzenie wraz z dodatkiem 50% jak za pracę w godzinach nadliczbowych,
  • za jedną godzinę pracy w godzinach nadliczbowych – wynagrodzenie wraz z dodatkiem 50%.

Za pracę w godzinach ponadwymiarowych pracownikowi można również udzielić czasu wolnego, przy czym przepisy nie określają terminu, w jakim pracodawca może to zrobić. Dopuszcza się jednak udzielenie czasu wolnego także w następnym okresie rozliczeniowym lub w kolejnych miesiącach okresu rozliczeniowego. Zgodnie z prezentowanymi poglądami, mogą Państwo zastosować zasadę udzielania czasu wolnego po upływie okresu rozliczeniowego tylko wtedy, gdy pracownik złoży wniosek o odbiór czasu wolnego w późniejszym terminie albo jeżeli ustalą Państwo z pracownikiem termin takiego odbioru. W pozostałych przypadkach zaleca się, aby rozliczenie nastąpiło w ciągu obowiązującego pracownika okresu rozliczeniowego (zgodnie z zasadą, że wszystkie kwestie związane z czasem pracy powinny być, w przypadku braku szczególnych uregulowań, rozliczane w obrębie okresu rozliczeniowego), albo w granicach roku kalendarzowego (zgodnie z przyjętym rocznym limitem godzin nadliczbowych). Odbiór czasu wolnego w zamian za pracę w godzinach ponadwymiarowych jest równoznaczny z utratą przez pracownika prawa do wynagrodzenia za odebrane godziny ponadwymiarowe.


Podstawa prawna:

  • art. 128 § 1, art. 151 § 5, art. 1511, art. 1512 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94)

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Józef Edmund Nowicki

CONEXIS Kancelaria Zamówień Publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK