| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak wynagradzać za pracę w dniu harmonogramowo wolnym od pracy

Jak wynagradzać za pracę w dniu harmonogramowo wolnym od pracy

Kilku naszych pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy świadczy pracę w równoważnym systemie czasu pracy (po 12 godzin) w 1-miesięcznym okresie rozliczeniowym, który odpowiada poszczególnym miesiącom kalendarzowym. Jeden z nich 31 maja br., który był dla niego dniem wolnym od pracy wynikającym z harmonogramu, został wezwany do pracy i pracował przez 12 godzin, przy czym nie był to dzień wolny wynikający z 5-dniowego tygodnia pracy. Jakie wynagrodzenie przysługuje pracownikowi za ten czas?

Zatem płaca za pracę w godzinach nadliczbowych składa się z 2 elementów:

  • normalnego wynagrodzenia, przez które należy rozumieć takie wynagrodzenie, które pracownik otrzymuje stale i systematycznie, a więc obejmujące zarówno wynagrodzenie zasadnicze wynikające ze stawki osobistego zaszeregowania, jak i dodatkowe składniki wynagrodzenia o charakterze stałym, jeżeli na podstawie obowiązujących w zakładzie pracy przepisów płacowych pracownik ma do nich prawo (wyrok Sądu Najwyższego z 3 czerwca 1986 r., I PRN 40/86, OSNC 1987/9/140),
  • dodatku, przy wyliczaniu którego uwzględniamy wynagrodzenie pracownika wynikające wyłącznie z jego osobistego zaszeregowania określonego stawką godzinową lub miesięczną, a więc jedynie płacę zasadniczą (wyrok Sądu Najwyższego z 3 kwietnia 2007 r., II PZP 4/07, OSNP 2007/21–22/307).

Jeżeli przy określaniu warunków płacowych nie wyodrębniono płacy zasadniczej (np. w przypadku pracowników wynagradzanych akordowo), za podstawę wyliczeń dodatku za pracę nadliczbową należy przyjąć 60% wynagrodzenia obliczanego zgodnie z zasadami obowiązującymi przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy (art. 1511 § 3 Kodeksu pracy).

PRZYKŁAD

Michał W. pracuje w pełnym wymiarze czasu pracy w równoważnym systemie czasu pracy po 12 godzin w 1-miesięcznym okresie rozliczeniowym. Z powodu choroby zmiennika pracodawca nakazał pracownikowi przyjście do pracy 31 maja br. na 12 godzin (od 7.00 do 19.00) w dniu harmonogramowo wolnym. Uwzględniając fakt, że Michał W. otrzymuje miesięcznie stałą pensję zasadniczą 3000 zł brutto, wyliczenie należnej płacy za pracę w dniu harmonogramowo wolnym powinno wyglądać następująco:

Krok 1. Obliczenie stawki godzinowej:

3000 zł : 168 godz. (nominalny czas pracy w maju br.) = 17,86 zł.

Krok 2. Obliczenie normalnego wynagrodzenia za 12 godzin pracy:

17,86 zł x 12 godz. = 214,32 zł.

Krok 3. Obliczenie dodatku za pierwszych 8 godzin pracy (od 7.00 do 15.00):

17,86 zł x 8 godz. = 142,88 zł.

Krok 4. Obliczenie dodatku za 4 kolejne godziny pracy (od 15.00 do 19.00):

17,86 zł x 4 godz. x 50% = 35,72 zł.

Za pracę 31 maja br. pracownik powinien otrzymać normalne wynagrodzenie, tj. 214,32 zł i dodatek w wysokości 178,60 zł (142,88 zł + 35,72 zł).

Zatem jeżeli nie mogą Państwo oddać pracownikowi czasu wolnego za pracę w dniu wolnym harmonogramowo, to oprócz normalnego wynagrodzenia należy zapłacić mu za pierwsze 8 godzin tej pracy dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia (doszło bowiem w tym przypadku do przekroczenia normy średniotygodniowej) oraz za pozostałe 4 godziny dodatek w wysokości 50% (nastąpiło bowiem przekroczenie normy dobowej).

Podstawa prawna

  • art. 135 § 1, art. 1511–1513 Kodeksu pracy,
  • § 4–4a rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. Nr 62, poz. 289 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Hanna Bartkowiak

Konsultant/Zespół Doradców Unijnych SmartConsulting S.K.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »