| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy pracodawca zawsze musi zrefundować zakup okularów korygujących wzrok

Czy pracodawca zawsze musi zrefundować zakup okularów korygujących wzrok

Pracownik przedstawił nam zaświadczenie od okulisty z przychodni rejonowej stwierdzające fakt pogorszenia wzroku i potrzebę stosowania soczewek kontaktowych. Pracownik domaga się zwrotu poniesionych kosztów na zakup soczewek kontaktowych w wysokości 1000 zł. Czy na podstawie takiego zaświadczenia musimy zrefundować w całości koszty zakupu soczewek, jeżeli w naszym zakładzie obowiązuje zasada, że na zakup okularów lub szkieł korekcyjnych pracownika możemy wydać do 200 zł raz na 2 lata?

Nie muszą Państwo refundować pracownikowi kosztów soczewek na podstawie zaświadczenia okulisty z przychodni rejonowej. Takie zaświadczenie nie stanowi podstawy do zwrotu wydatków poniesionych przez pracownika na ten cel. Aby mieć pewność, że pracownik faktycznie powinien korzystać z soczewek w pracy, mogą Państwo skierować pracownika na badania profilaktyczne do lekarza medycyny pracy. Soczewki należy traktować jak okulary korygujące, dlatego, jeżeli lekarz zalecił stosowanie soczewek, powinni Państwo dofinansować ich koszt.

W praktyce często dochodzi do sytuacji, gdy pracownik zgłasza pracodawcy fakt pogorszenia wzroku przed upływem daty określonej w zaświadczeniu lekarskim (jako data kolejnych badań okresowych). Nie ma wówczas przeszkód, aby pracodawca skierował pracownika na badania do lekarza medycyny pracy przed upływem tej daty, jeżeli pracownik zwrócił się do pracodawcy z prośbą o takie skierowanie i gdy praca przy monitorze staje się coraz bardziej uciążliwa. Jeżeli jednak pracownik samodzielnie, bez skierowania przez pracodawcę na badania profilaktyczne, uzyskał od lekarza potwierdzenie konieczności stosowania okularów korygujących, pracodawca nie ma obowiązku pokrycia kosztów zakupu okularów.

Zaleca się jednak, aby pracodawca wysłał takiego pracownika do lekarza sprawującego profilaktyczną opiekę zdrowotną w celu potwierdzenia przez niego tego faktu. Wynika to z obowiązku zapewnienia przez pracodawcę bezpiecznych i higienicznych warunków wykonywania pracy przez pracowników (art. 15 Kodeksu pracy).

Obowiązek zapewnienia pracownikom okularów korygujących wzrok powstaje, jeżeli potrzebę ich stosowania w czasie wykonywania pracy na danym stanowisku przy obsłudze monitora ekranowego stwierdzi zaświadczeniem lekarskim lekarz medycyny pracy, po przeprowadzeniu badań wstępnych, okresowych lub kontrolnych w ramach profilaktycznej opieki lekarskiej (§ 8 ust. 2 rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe).

Podstawą do przeprowadzenia badania profilaktycznego pracownika jest skierowanie, które powinno zawierać m.in. określenie rodzaju badania, jakie ma być wykonane, oraz stanowisko pracy (§ 4 rozporządzenia w sprawie przeprowadzania badan lekarskich pracowników...). Jeżeli zatem pracodawca zatrudniając pracownika przewiduje, że będzie on świadczył pracę przy monitorze ekranowym, to bez względu na jej wymiar powinien wskazać taką informację w skierowaniu jako jeden z warunków zatrudnienia.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Strategii

Ekspert w zakresie warsztatów dla firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »