| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy pracodawca zawsze musi zrefundować zakup okularów korygujących wzrok

Czy pracodawca zawsze musi zrefundować zakup okularów korygujących wzrok

Pracownik przedstawił nam zaświadczenie od okulisty z przychodni rejonowej stwierdzające fakt pogorszenia wzroku i potrzebę stosowania soczewek kontaktowych. Pracownik domaga się zwrotu poniesionych kosztów na zakup soczewek kontaktowych w wysokości 1000 zł. Czy na podstawie takiego zaświadczenia musimy zrefundować w całości koszty zakupu soczewek, jeżeli w naszym zakładzie obowiązuje zasada, że na zakup okularów lub szkieł korekcyjnych pracownika możemy wydać do 200 zł raz na 2 lata?

Ustawodawca zobowiązał pracodawców do zapewnienia pracownikom okularów korygujących wzrok, przy czym nie określił szczegółowych warunków dotyczących sposobu wykonania tego obowiązku. Należy zatem uznać, że może być on realizowany zarówno przez zakup przez pracodawcę okularów dla pracownika, jak i przez zwrot kosztów poniesionych przez pracownika na podstawie przedstawionej przez niego faktury zakupu. Przepisy nie określają również wysokości kwoty, jakiej może domagać się pracownik od pracodawcy na zakup okularów korekcyjnych. Dlatego w przepisach wewnątrzzakładowych pracodawca powinien określić wysokość kwoty przeznaczonej na ten cel, uwzględniając koszty oprawek, szkieł korekcyjnych i robocizny. Wskazane jest, aby kwota przeznaczona na zakup okularów została ustalona po rozpoznaniu kosztów okularów w zakładach optycznych w rejonie funkcjonowania pracodawcy. O wysokości środków finansowych przeznaczonych na zakup okularów pracodawca powinien poinformować wszystkich zainteresowanych pracowników.

Pracownik, któremu lekarz zalecił stosowanie w pracy okularów korygujących wzrok, może podjąć decyzję o zakupie okularów za wyższą kwotę niż przewidziana w przepisach zakładowych. Wówczas różnicę między faktycznym kosztem zakupu okularów a kwotą przeznaczoną przez pracodawcę pracownik pokrywa z własnych środków.

Przepisy nie określają także, po jakim czasie użytkowania i w jakich przypadkach okulary, do których zapewnienia jest zobowiązany pracodawca, powinny być wymienione. Należy zatem uznać, że każdy przypadek pracodawca powinien rozpatrywać indywidualnie.

Jeśli lekarz podczas kolejnych badań okulistycznych stwierdzi potrzebę stosowania przez pracownika okularów ze szkłami o innych parametrach niż wcześniej zalecane, pracodawca zapewniający pracownikom okulary korygujące może postanowić, że jeżeli oprawki nadają się do dalszego użytkowania, zwróci pracownikowi wyłącznie koszty wymiany szkieł korekcyjnych.

Mimo że przepisy wskazują tylko na obowiązek refundowania przez pracodawcę okularów korygujących wzrok, to zgodnie z interpretacją MPiPS soczewki kontaktowe należy traktować jak okulary korekcyjne. Ministerstwo uznało, że jeżeli w wyniku badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej lekarz specjalista zaleci zamiast okularów stosowanie soczewek kontaktowych przy obsłudze monitora, pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia ich pracownikowi – na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy (interpretacja ogólna MF z 16 marca 2011 r., sygn. DD3/033/30/CRS/11/95).

Podstawa prawna:

  • art. 15, art. 229 Kodeksu pracy,
  • § 8 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. Nr 148, poz. 973),
  • § 4 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. Nr 69, poz. 332 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Woźniak

Adwokat - ekspert w dziedzinie prawa rodzinnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK