| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Kiedy można zastosować 50% koszty uzyskania przychodów przy umowie o dzieło

Kiedy można zastosować 50% koszty uzyskania przychodów przy umowie o dzieło

Chcemy zawrzeć z pracownikiem umowę o dzieło, której przedmiotem będzie napisanie tekstów na stronę internetową naszej firmy (opisy usług, opracowanie oferty) i przygotowanie szablonu oferty firmowej w wersji graficznej i tekstowej. Czy do wynagrodzenia z tego tytułu możemy zastosować 50% koszty uzyskania przychodu?

Rozstrzygnięcie, czy efektem pracy w konkretnym przypadku jest utwór w rozumieniu prawa autorskiego, nie zależy od woli stron umowy, lecz od ustaleń faktycznych i rzeczywistego stanu rzeczy (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 13 października 2005 r., FSK 2253/04).

WAŻNE!

Możliwość zastosowania 50% stawki kosztów uzyskania przychodu zależy od faktycznych okoliczności towarzyszących powstawaniu umówionego dzieła.

Ustalenie, czy dana umowa o dzieło może zostać rozliczona z zastosowaniem 50% Kup wymaga indywidualnej analizy każdego przypadku. Przykładowo, witryna internetowa może zostać stworzona zgodnie z twórczym, autorskim projektem lub na podstawie gotowego szablonu, z wykorzystaniem ogólnodostępnych rozwiązań i wzorców. To samo dotyczy opisów czy tekstów na stronę internetową, a także szablonu oferty firmowej w wersji graficznej i tekstowej. Jeżeli teksty i projekt oferty będą nacechowane oryginalnością, kreatywne, ciekawe i zachęcające do odwiedzin firmowej witryny internetowej lub zakupu konkretnych produktów firmy, wówczas należałoby uznać je za utwór w rozumieniu ustawy o prawie autorskim. Tym samym do wynagrodzenia twórcy można zastosować 50% Kup. Jeżeli wynik pracy wykonawcy byłby pozbawiony tych cech, wtedy stosowanie preferencyjnej stawki kosztów nie miałoby uzasadnienia.

Należy pamiętać, że to płatnik ponosi odpowiedzialność za zastosowanie w nieprawidłowej wysokości Kup, a tym samym za naliczenie podatku. Potwierdził to m.in. dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 19 czerwca 2008 r. (sygn. ITPB2/415–391/08/PS), w której stwierdził, że: „(...) zakwalifikowanie, czy wykonywana praca w ramach umowy o dzieło jest przedmiotem prawa autorskiego, jest obowiązkiem płatnika, który dokonuje świadczeń z tego tytułu. Fakt korzystania przez zleceniobiorcę z prawa autorskiego powinien wynikać wyraźnie z treści zawartej umowy o dzieło. Trzeba mieć również na uwadze, że o charakterze prawnym danej umowy decyduje zasadniczo jej treść (...)”.

Przy stosowaniu do wynagrodzenia wykonawcy dzieła Kup w wysokości 50% treść umowy, na podstawie której ma powstać oznaczony indywidualnie utwór, powinna stwierdzać, że twórca rozporządza majątkowymi prawami autorskimi do stworzonego utworu (wtedy, gdy przechodzą one na zlecającego dzieło) lub udziela licencji na korzystanie z tych praw w określonym zakresie.

Należy mieć na uwadze, że interpretacja przepisów ustawy o prawie autorskim nie należy do kompetencji organów podatkowych. Organy podatkowe nie są uprawnione do orzekania, czy określony rezultat pracy jest utworem w rozumieniu prawa autorskiego. Takiego ustalenia może dokonać Departament Prawno-Legislacyjny Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

WAŻNE!

Organy podatkowe nie są uprawnione do orzekania, czy określony rezultat pracy jest utworem w rozumieniu prawa autorskiego.

Podstawa prawna:

  • art. 1, art. 4 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 ze zm.),
  • art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Bożena Radzikowska

Dyplomowany konsultant feng shui

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK