| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy choroba pracownika ma wpływ na wysokość odprawy z tytułu zwolnień grupowych

Czy choroba pracownika ma wpływ na wysokość odprawy z tytułu zwolnień grupowych

Jak obliczyć odprawę dla pracownika, którego stosunek pracy ulegnie rozwiązaniu z powodu likwidacji stanowiska pracy z dniem 30 kwietnia 2012 r.? Pracownik otrzymuje stałe wynagrodzenie w wysokości 3500 zł brutto. Jednak w okresie 3 miesięcy poprzedzających prawo do nabycia tej odprawy przebywał na zwolnieniu lekarskim oraz na urlopie. Jak w takim przypadku obliczyć podstawę wymiaru tej odprawy? Czy przy wynagrodzeniu stałym mają znaczenie te nieobecności? Dodatkowo zaznaczam, że wynagrodzenie tego pracownika uległo zmianie (wzrosło) w ciągu tych 3 miesięcy. Pracownik był zatrudniony w mojej firmie 6 lat.

Obowiązek wypłaty pracownikowi odprawy pieniężnej, w przypadku gdy rozwiązanie stosunku pracy następuje z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, np. likwidacja stanowiska pracy, wynika z przepisów ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm.), zwanej dalej ustawą. Do wypłacenia wskazanej odprawy są zobowiązani pracodawcy zatrudniający co najmniej 20 pracowników. Wysokość odprawy zależy od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy.

Do obliczenia wysokości odprawy pieniężnej stosuje się zasady obowiązujące przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14 ze zm.).

Istnieją jednak pewne różnice w obliczaniu odprawy pieniężnej i ekwiwalentu za urlop, na które wskazał Sąd Najwyższy w uchwale z 9 maja 2000 r. (III ZP 12/00, OSNP 2000/22/806).

Przy ustalaniu wysokości odprawy pieniężnej podstawę jej wyliczenia stanowi miesięczne średnie wynagrodzenie ustalone zgodnie z regułami określonymi w § 14–17 ww. rozporządzenia. Obliczając wysokość odprawy, nie wykonuje się natomiast czynności, o których mowa w § 18 rozporządzenia, tj. nie należy wyliczać przy użyciu współczynnika urlopowego ani dniówki, ani stawki godzinowej.

Jeżeli pracownik otrzymuje wynagrodzenie miesięczne w stałej wysokości, podstawę wymiaru odprawy pieniężnej będzie stanowić wynagrodzenie w wysokości należnej w miesiącu nabycia prawa do odprawy.

W omawianym przypadku wynagrodzeniem należnym w miesiącu nabycia prawa do odprawy, tj. w kwietniu, jest kwota 3500 zł, podstawę wymiaru będzie więc stanowić ta kwota. Na obliczanie wysokości odprawy nie będzie miało wpływu przebywanie pracownika w okresie 3 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym pracownik nabył prawo do odprawy, na zwolnieniu lekarskim, na urlopie oraz zmiana w tym okresie wynagrodzenia na wyższe.

Jak wynika z treści pytania, pracownik był zatrudniony u pracodawcy 6 lat, dlatego odprawa przysługuje mu zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy w wysokości 2-miesięcznego wynagrodzenia. Oznacza to, że wysokość przysługującej pracownikowi odprawy pieniężnej z tytułu zwolnień grupowych wyniesie 7000 zł (2 x 3500 zł). Odprawę należy wypłacić pracownikowi w dniu rozwiązania stosunku pracy.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Invado Sp. z o.o.

Producent stolarki drzwiowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »