| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłku

Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłku

Wartość dodatkowych niepieniężnych świadczeń pracowniczych, takich jak abonamenty medyczne, jest wliczana do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego jedynie w sytuacji, gdy świadczenie to nie przysługuje za okres pobierania wynagrodzenia lub zasiłku.

Analogicznie do powyższych uregulowań wartość dodatkowych świadczeń niepieniężnych otrzymywanych przez pracownika będzie podlegać wliczeniu do podstawy wymiaru wynagrodzenia/zasiłku chorobowego tylko wtedy, gdy postanowienia układów zbiorowych pracy lub przepisy o wynagradzaniu przewidują zawieszenie ich pobierania za czas niezdolności do pracy. I odwrotnie, świadczenia te nie będą wliczane do podstawy wymiaru, jeżeli pracownicy zachowują do nich prawo w okresie niezdolności do pracy. Zazwyczaj zakupu dodatkowych świadczeń dla pracowników pracodawcy dokonują na dłuższe okresy, roczne albo nawet wieloletnie. I przeważnie świadczenia te przysługują przez cały okres, również wtedy, gdy pracownik jest niezdolny do pracy. Oznacza to, że raczej rzadko będzie dochodziło do takiej sytuacji, że wartość dodatkowych świadczeń pracowniczych będzie wliczana do podstawy wymiaru wynagrodzenia (zasiłku chorobowego).

Przykład

W marcu 2012 r. pracownik był niezdolny do pracy przez 8 dni z powodu choroby. Była to jego pierwsza niezdolność do pracy w tym roku, dlatego pracodawca powinien wypłacić mu wynagrodzenie chorobowe. Pracownik pobiera wynagrodzenie miesięczne w stałej wysokości 3800 zł oraz 20% premii regulaminowej. Pracodawca wykupił również dla pracowników abonamenty medyczne i od 1 stycznia 2011 r. pracownik posiada taki abonament. Wartość abonamentu wynosi 340 zł. Jak należy obliczyć wynagrodzenie chorobowe za czas niezdolności do pracy? Czy do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy wliczyć wartość abonamentu, jeżeli, jak wynika z uregulowań obowiązujących u tego pracodawcy, pracownik zachowuje prawo do abonamentu medycznego również w okresie niezdolności do pracy?

W celu obliczenia wynagrodzenia chorobowego należy wziąć pod uwagę przeciętne wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym pracownik był chory. W omawianym przykładzie pracownik stał się niezdolny do pracy w marcu. Do wyliczenia wynagrodzenia chorobowego bierzemy więc pod uwagę średnią wynagrodzeń otrzymanych przez pracownika od marca 2011 r. do lutego 2012 r.

Pracownik od marca 2011 r. do lutego 2012 r. otrzymywał miesięczne wynagrodzenie w stałej kwocie 3800 zł oraz 760 zł premii regulaminowej. Podstawa wymiaru wynosi 4560 zł. Przeciętne wynagrodzenie z ostatnich 12 miesięcy wynosi również 4560 zł.

Z uwagi na to, że abonament medyczny przysługuje pracownikowi również w okresie niezdolności do pracy, wartość tego abonamentu nie będzie wliczana do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego.

Kwotę 4560 zł pomniejsza się o składki na ubezpieczenia społeczne (z wyjątkiem składki na ubezpieczenie wypadkowe):

  • 4560 zł x 13,71% = 625,18 zł,
  • 4560 zł – 625,18 zł = 3934,82 zł.

Uzyskaną kwotę należy podzielić przez 30 (stała liczba dni, bez względu na to, czy miesiąc ma 30 czy 31 dni); otrzymana kwota jest wynagrodzeniem za 1 dzień choroby (tzw. stawka dzienna):

  • 3934,82 zł : 30 = 131,16 zł.

Otrzymaną kwotę mnożymy przez liczbę dni choroby 131,16 zł x 8 = 1049,28 zł, a następnie otrzymaną kwotę mnożymy przez 80%:

  • 1049,28 x 80% = 839,42 zł.

Otrzymana kwota 839,42 zł to kwota wynagrodzenia chorobowego przysługującego pracownikowi za 8 dni niezdolności do pracy.

Podstawa prawna:

  • art. 36 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

FC NIKMARK

Agencja Marketingowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK