| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Bony dla pracowników z okazji świąt - podatki i składki ZUS

Bony dla pracowników z okazji świąt - podatki i składki ZUS

Na początku kwietnia br. na święta Wielkiejnocy pracownicy naszej firmy otrzymają bony świąteczne. Będą one finansowane w równych częściach z zfśs i ze środków obrotowych. Czy w takim przypadku bony będą podlegały opodatkowaniu? Czy trzeba od nich potrącić składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

Przekazując bony z tego funduszu pracodawca musi ustalić, czy w danym roku pracownik otrzymał już z niego jakieś świadczenia, a jeśli tak, to w jakiej wysokości. Od składek na ubezpieczenia społeczne są bowiem zwolnione jedynie świadczenia do wysokości odpisu podstawowego. Od świadczeń przewyższających ten limit należy naliczyć składki na ubezpieczenia społeczne oraz w konsekwencji na ubezpieczenie zdrowotne.

WAŻNE!

Świadczenia wypłacane pracownikom z funduszu socjalno-bytowego są zwolnione ze składek ZUS do kwoty 1093,93 zł rocznie.

Inaczej kształtuje się kwestia składek ZUS, jeżeli bony są kupowane ze środków obrotowych. Wtedy ich wartość w całości stanowi podstawę wymiaru składek zarówno na ubezpieczenia społeczne, jak i na ubezpieczenie zdrowotne.

WAŻNE!

Od bonów zakupionych ze środków obrotowych firmy pracodawca powinien potrącić składki ZUS.

Gdyby zatrudniający podmiot obdarował bonami sfinansowanymi z zfśs zleceniobiorcę, wówczas korzystałyby one ze zwolnienia składkowego na zasadach obowiązujących pracowników. Wynika to z faktu, iż przepisy rozporządzenia składkowego, wyłączającego niektóre grupy świadczeń z podstawy wymiaru naliczania należności na rzecz ZUS, od 1 sierpnia 2010 r. stosuje się również odpowiednio do osób wykonujących pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia (§ 5 ust. 2 rozporządzenia składkowego). Zmiana rozporządzenia w tym zakresie była konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 16 lutego 2010 r. (sygn. akt P 16/09), w którym TK uznał, że dotychczasowa treść rozporządzenia składkowego w sposób nieuprawniony dyskryminuje zleceniobiorców, a w związku z tym jest niezgodna z konstytucją.

Zatem wartość bonów świątecznych przyznanych zleceniobiorcom będzie również wyłączona z oskładkowania, ale tylko przy zachowaniu ogólnych warunków, na jakich wyłączenie to może mieć zastosowanie:

  • w przypadku finansowania bonów z zfśs – jeżeli świadczenie przysługuje zleceniobiorcy na podstawie regulaminu zfśs i są spełnione pozostałe warunki określone powołaną ustawą (w szczególności wynikający z art. 8, nakazujący uzależnienie wysokości dopłat od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do skorzystania ze świadczeń z zfśs),
  • w przypadku finansowania bonów z funduszu utworzonego na cele socjalno-bytowe – jeżeli świadczenia są wypłacane z funduszu utworzonego na cele socjalno-bytowe, fundusz zaś jest utworzony na podstawie układu zbiorowego pracy, który przewiduje, że do świadczeń z tego funduszu są uprawnieni zleceniobiorcy. Wyłączenie obowiązuje do wysokości nieprzekraczającej rocznie kwoty odpisu podstawowego na zfśs.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Malinowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK