| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Bony dla pracowników z okazji świąt - podatki i składki ZUS

Bony dla pracowników z okazji świąt - podatki i składki ZUS

Na początku kwietnia br. na święta Wielkiejnocy pracownicy naszej firmy otrzymają bony świąteczne. Będą one finansowane w równych częściach z zfśs i ze środków obrotowych. Czy w takim przypadku bony będą podlegały opodatkowaniu? Czy trzeba od nich potrącić składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

Przekazując bony z tego funduszu pracodawca musi ustalić, czy w danym roku pracownik otrzymał już z niego jakieś świadczenia, a jeśli tak, to w jakiej wysokości. Od składek na ubezpieczenia społeczne są bowiem zwolnione jedynie świadczenia do wysokości odpisu podstawowego. Od świadczeń przewyższających ten limit należy naliczyć składki na ubezpieczenia społeczne oraz w konsekwencji na ubezpieczenie zdrowotne.

WAŻNE!

Świadczenia wypłacane pracownikom z funduszu socjalno-bytowego są zwolnione ze składek ZUS do kwoty 1093,93 zł rocznie.

Inaczej kształtuje się kwestia składek ZUS, jeżeli bony są kupowane ze środków obrotowych. Wtedy ich wartość w całości stanowi podstawę wymiaru składek zarówno na ubezpieczenia społeczne, jak i na ubezpieczenie zdrowotne.

WAŻNE!

Od bonów zakupionych ze środków obrotowych firmy pracodawca powinien potrącić składki ZUS.

Gdyby zatrudniający podmiot obdarował bonami sfinansowanymi z zfśs zleceniobiorcę, wówczas korzystałyby one ze zwolnienia składkowego na zasadach obowiązujących pracowników. Wynika to z faktu, iż przepisy rozporządzenia składkowego, wyłączającego niektóre grupy świadczeń z podstawy wymiaru naliczania należności na rzecz ZUS, od 1 sierpnia 2010 r. stosuje się również odpowiednio do osób wykonujących pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia (§ 5 ust. 2 rozporządzenia składkowego). Zmiana rozporządzenia w tym zakresie była konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 16 lutego 2010 r. (sygn. akt P 16/09), w którym TK uznał, że dotychczasowa treść rozporządzenia składkowego w sposób nieuprawniony dyskryminuje zleceniobiorców, a w związku z tym jest niezgodna z konstytucją.

Zatem wartość bonów świątecznych przyznanych zleceniobiorcom będzie również wyłączona z oskładkowania, ale tylko przy zachowaniu ogólnych warunków, na jakich wyłączenie to może mieć zastosowanie:

  • w przypadku finansowania bonów z zfśs – jeżeli świadczenie przysługuje zleceniobiorcy na podstawie regulaminu zfśs i są spełnione pozostałe warunki określone powołaną ustawą (w szczególności wynikający z art. 8, nakazujący uzależnienie wysokości dopłat od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do skorzystania ze świadczeń z zfśs),
  • w przypadku finansowania bonów z funduszu utworzonego na cele socjalno-bytowe – jeżeli świadczenia są wypłacane z funduszu utworzonego na cele socjalno-bytowe, fundusz zaś jest utworzony na podstawie układu zbiorowego pracy, który przewiduje, że do świadczeń z tego funduszu są uprawnieni zleceniobiorcy. Wyłączenie obowiązuje do wysokości nieprzekraczającej rocznie kwoty odpisu podstawowego na zfśs.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza FORUM r.pr. K. Piluś i s-ka sp.k.

Masowe odzyskiwanie wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK