| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Na kogo powinna zostać wystawiona faktura na zakup okularów korygujących wzrok

Na kogo powinna zostać wystawiona faktura na zakup okularów korygujących wzrok

Chcemy sfinansować naszemu pracownikowi zakup okularów korygujących wzrok. Czy taki zakup spowoduje obowiązek naliczenia podatku i składek? Na kogo powinna zostać wystawiona faktura zakupu okularów – na pracownika czy na firmę?

Jeżeli w wyniku badań okulistycznych Państwa pracownik będzie musiał używać okularów korygujących wzrok podczas pracy przy monitorze ekranowym, mają Państwo obowiązek zapewnić mu okulary lub zrefundować ich koszt. Wówczas tak przyznane świadczenie nie będzie przychodem pracownika ze stosunku pracy, a zatem będzie zwolnione z podatku i ze składek ZUS. Nie ma w tym przypadku znaczenia, czy faktura za zakup okularów zostanie wystawiona na pracownika czy na Państwa firmę.

Pracodawca ma obowiązek dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz informować go o sposobach posługiwania się tymi środkami (art. 2376 § 1 Kodeksu pracy). W związku z tym pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, w zakresie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach, wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego. Obowiązek zapewnienia okularów przez pracodawców powinien być realizowany w odniesieniu do pracowników użytkujących w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy (§ 2 pkt 4 rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy...).

Co do zasady, świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia przysługujące na podstawie przepisów o bhp są zwolnione z podatku, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub z przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw.

Aby jednak świadczenie w postaci okularów korygujących wzrok mogło zostać uznane za wynikające z przepisów o bhp, a tym samym za zwolnione z podatku, powinny zostać spełnione łącznie 2 warunki:

  • obowiązek zapewnienia okularów korygujących wzrok wynika z przeprowadzonych badań okulistycznych pracownika w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej oraz
  • pracodawca zaopatrzył pracownika w okulary zgodnie z zaleceniem lekarza, tj. o określonych parametrach (odpowiednich do stanu wzroku pracownika), przeznaczone do pracy przy monitorze.

Tak przyznanego świadczenia nie należy również wliczać do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

WAŻNE!

Jeżeli okulary korygujące wzrok stanowią świadczenie rzeczowe przysługujące pracownikom na podstawie przepisów bhp, wówczas nie jest ono ani opodatkowane, ani oskładkowane.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

ekspert w zakresie prawa podatkowego i rozliczenia pracowników

Źródło:

INFOR
Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCYJNE ZMIANY W UMOWACH ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Realizuje rządową politykę ochrony konsumentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »