| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak rozliczyć wynagrodzenie przekraczające roczne ograniczenie podstawy wymiaru składek

Jak rozliczyć wynagrodzenie przekraczające roczne ograniczenie podstawy wymiaru składek

Menedżer, którego zatrudniamy od stycznia br. na podstawie umowy cywilnoprawnej (o charakterze umowy zlecenia), zarabia miesięcznie 9000 zł. W grudniu 2011 r. przekroczy roczną podstawę wymiaru składek emerytalno-rentowych – łącznie zarobi 108 000 zł. Zgodnie z zawartym kontraktem, wynagrodzenie zostanie mu wypłacone w grudniu, a zatem składki zostaną opłacone w styczniu 2012 r. Czy mimo to powinniśmy ograniczyć podstawę składek emerytalno-rentowych za grudzień do limitu 30-krotności? Jak naliczyć składkę chorobową – czy zmniejszyć ją do kwoty ograniczenia miesięcznego składki chorobowej czy ustalić ją od kwoty składek emerytalno-rentowych po ograniczeniu rocznym (będzie to wówczas kwota niższa niż ograniczenie miesięczne)?

Ograniczenie podstawy składek emerytalno-rentowych za Państwa menedżera do tzw. 30-krotności należy zastosować już w grudniu, ponieważ przekroczenie przez menedżera progu 30-krotności następuje w dniu wypłaty jego wynagrodzenia. Nie ma tu znaczenia data opłacenia składek, którego – zgodnie z przepisami – płatnik dokonuje dopiero w styczniu. Niezależnie od przekroczenia 30-krotności, trzeba również zastosować ograniczenie miesięczne dla składki chorobowej (dobrowolnej dla zleceniobiorcy). Składka chorobowa nie podlega rocznemu ograniczeniu podstawy jej wymiaru do kwoty 30-krotności, dlatego należy zastosować tylko ograniczenie miesięczne – do kwoty 250% przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na Fundusz Emerytur Pomostowych (od 1 stycznia 2010 r.) w danym roku kalendarzowym nie może być wyższa od kwoty odpowiadającej 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy. Określa je ustawa budżetowa bądź ustawa o prowizorium budżetowym, a jeśli ich jeszcze nie ma – projekt jednej z tych ustaw. Jeżeli brakuje i tych podstaw, wynagrodzenie to ustala się na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z III kwartału roku poprzedniego.

W 2011 r. roczny limit podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na FEP wynosi 100 770 zł. Roczne ograniczenie podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych należy stosować do osób podlegających tym ubezpieczeniom zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie. Do momentu osiągnięcia przez osobę podlegającą ubezpieczeniom tego limitu płatnik składek musi obliczać i opłacać składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, a także – pod ustawowymi warunkami – na FEP, od pełnej podstawy ich wymiaru. Natomiast po osiągnięciu przez ubezpieczonego kwoty ograniczenia płatnik zaprzestaje do końca danego roku kalendarzowego dalszego ich opłacania. Musi jednak nadal opłacać inne składki – na ubezpieczenie wypadkowe, ubezpieczenie zdrowotne, a także na Fundusz Pracy i FGŚP. Dotyczy to również podstawy wymiaru składki chorobowej, która nie podlega ograniczeniu do 30-krotności ani przy ubezpieczeniu dobrowolnym, ani przy obowiązkowym.

Płatnik zaprzestaje opłacania składek emerytalno-rentowych z powodu osiągnięcia przez ubezpieczonego kwoty tzw. 30-krotności najczęściej na podstawie własnej dokumentacji płacowej. Zwykle przychód ubezpieczonego przekracza roczny limit w trakcie miesiąca. W takiej sytuacji składki emerytalno-rentowe (oraz FEP) trzeba opłacić od tej części podstawy ich wymiaru, która nie przekracza kwoty granicznej, pozostałe składki opłacając od pełnej podstawy składek emerytalno-rentowych, przed zastosowaniem ograniczenia. Przekroczenie kwoty granicznej wpływa również na wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne. Od podstawy wymiaru tej składki odlicza się bowiem tylko całą składkę chorobową, a składkę emerytalno-rentową w części finansowanej przez ubezpieczonego – albo od części przychodu, albo wcale.

W grudniu 2011 r. Państwa zleceniobiorca osiągnie przychód podlegający oskładkowaniu wyższy niż roczny limit podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych na ten rok Należy zastosować to ograniczenie, bo przychód został wypłacony w 2011 r. (w grudniu br.) i składki są należne za 2011 r. Nie ma znaczenia, że zostaną one rozliczone i opłacone dopiero na początku 2012 r.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK