| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Kiedy należy dopełnić podstawę ekwiwalentu za urlop

Kiedy należy dopełnić podstawę ekwiwalentu za urlop

Pracodawca, obliczając podstawę ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, musi pamiętać, aby uzupełnić wynagrodzenie za miesiące, których pracownik nie przepracował w całości.

Przykład

Stosunek pracy pracownika uległ rozwiązaniu 31 października 2011 r. Pracownik otrzymywał wynagrodzenie w wysokości 3000 zł oraz miesięczną premię regulaminową wypłacaną w wysokości 3% od wypracowanego utargu.

Średnią miesięczną wysokość premii uwzględnianą w podstawie ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy pracodawca powinien ustalić, przyjmując jej wysokość wypłaconą w lipcu, sierpniu i we wrześniu. W sierpniu pracownik nie otrzymał premii, gdyż cały miesiąc korzystał z urlopu wypoczynkowego. Dlatego średnią miesięczną wysokość tej premii pracodawca ustalił, sumując premie wypłacone w czerwcu, lipcu i we wrześniu.

W przypadku gdy pracownik nie przepracował pełnych 3 miesięcy (dotyczy składników, o których mowa w pkt 2) lub 12 miesięcy (dotyczy składników, o których mowa w pkt 3), ustalając średnie miesięczne wynagrodzenie z tego okresu, należy ww. składki wynagrodzenia wypłacone za ten okres podzielić przez liczbę dni pracy, za które one przysługiwały. Następnie otrzymany wynik pomnożyć przez liczbę dni, jakie pracownik przepracowałby w ramach normalnego czasu pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Jest to tzw. dopełnienie wynagrodzenia i należy go dokonywać w odniesieniu do całego okresu przyjmowanego do ustalenia średniego miesięcznego wynagrodzenia.

Przykład

Stosunek pracy pracownika uległ rozwiązaniu 30 października 2011 r. Pracownik w okresie zatrudnienia był wynagradzany stawką 3000 zł oraz miesięczną premią regulaminową w zmiennej wysokości, pomniejszaną za okresy niewykonywania pracy. Przez 3 miesiące poprzedzające miesiąc rozwiązania umowy o pracę pracownik otrzymał premię w następujących wysokościach: w lipcu – 1000 zł, w sierpniu – 450 zł, we wrześniu – 900 zł.

W dniach od 1 do 12 sierpnia, pracownik korzystał z urlopu wypoczynkowego (pracownik zgodnie z rozkładem czasu pracy wykonywał swoje obowiązki od poniedziałku do piątku w wymiarze 8 godzin).

Aby ustalić wysokość średniej miesięcznej premii, należy ją uzupełnić za okres urlopu. Obliczenia w tym przypadku będą przebiegały następująco:

1000 zł + 450 zł + 900 zł = 2350 zł (premia wypłacona w okresie od lipca do września),

21 dni + 12 dni + 22 dni = 55 dni (dni przepracowane w okresie od lipca do września),

21 dni + 22 dni + 22 dni = 65 dni (dni, które pracownik powinien przepracować w okresie od lipca do września),

(2350 zł : 55 dni) x 65 dni = 2777, 27 zł (wysokość premii po dopełnieniu),

2777, 27 zł : 3 miesiące = 925, 76 zł – średnia miesięczna wysokość premii, którą należy przyjąć do podstawy ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

Nie zawsze dopełniamy

W przypadku gdy składnik wynagrodzenia nie jest pomniejszany za czas nieobecności, pracodawca, dokonując ustalenia podstawy ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, nie musi dokonywać dopełnienia wynagrodzenia.

Przykład

Stosunek pracy pracownika uległ rozwiązaniu 30 października 2011 r. Pracownik w okresie zatrudnienia był wynagradzany stawką 3000 zł oraz miesięczną premią regulaminową w zmiennej wysokości, która zgodnie z regulaminem nie jest pomniejszana za okres urlopu wypoczynkowego. Przez 3 miesiące poprzedzające miesiąc rozwiązania umowy o pracę pracownik otrzymał premię w następujących wysokościach: w lipcu – 1000 zł, w sierpniu – 800 zł, we wrześniu – 900 zł.

Od 1 do 12 sierpnia pracownik korzystał z urlopu wypoczynkowego (zgodnie z rozkładem czasu pracy wykonywał swoje obowiązki od poniedziałku do piątku w wymiarze 8 godzin). Skoro premia ta nie jest pomniejszana za okres urlopu wypoczynkowego, jej średnią miesięczną wysokość ustala się w następujący sposób:

1000 zł + 800 zł + 900 zł = 2700 zł (premia wypłacona w okresie od lipca do września),

2700 zł : 3 miesiące = 900 zł.

Podstawa prawna:

  • § 6, 14–17 rozporządzenia MPiPS z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Fornalczyk (CEO)

Partner Założyciel, COMPER

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK