| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy urlop wychowawczy wpływa na wysokość odprawy z tytułu zwolnień grupowych

Czy urlop wychowawczy wpływa na wysokość odprawy z tytułu zwolnień grupowych

Jesteśmy prywatnym pracodawcą zatrudniającym ponad 60 osób. Jedna z pracownic, której łączny staż pracy w naszej firmie wynosi 7 lat, do końca listopada 2011 r. przebywała na urlopie wychowawczym. W grudniu br. z powodu likwidacji części etatów wręczyliśmy jej pismo o rozwiązaniu umowy o pracę z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia, w czasie którego zwolnimy ją ze świadczenia pracy. W jakiej wysokości będzie przysługiwać tej pracownicy odprawa i czy po ustaniu zatrudnienia może ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych?

Państwa pracownicy będzie przysługiwała odprawa pieniężna w wysokości 2-miesięcznego wynagrodzenia, obliczonego jak ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Po rozwiązaniu umowy pracownica może ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych, ponieważ urlop wychowawczy jest wliczany do okresu zatrudnienia wymaganego do uzyskania prawa do zasiłku.

Redukcja zatrudnienia z powodu np. problemów finansowych czy wynikająca ze zmian technologiczno-organizacyjnych, dotycząca pracodawcy zatrudniającego co najmniej 20 pracowników, wiąże się z koniecznością wypłacenia zwalnianym osobom odpraw pieniężnych (art. 1 ust. 1 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, dalej ustawa o zwolnieniach grupowych).

Wysokość odprawy z tytułu zwolnień grupowych zależy od długości zakładowego stażu pracy pracownika i od wysokości otrzymywanego przez niego wynagrodzenia. Zakładowy staż należy rozumieć jako łączny okres pozostawania w zatrudnieniu pracowniczym u tego samego pracodawcy (staż ten należy zsumować nawet wtedy, gdy między poszczególnymi umowami o pracę występowały przerwy). Przy ustalaniu stażu bez znaczenia pozostaje podstawa prawna nawiązania stosunku pracy oraz wymiar czasu pracy, co potwierdza uchwała Sądu Najwyższego z 15 stycznia 2003 r. (III PZP 20/02, OSNP 2004/1/4). Na zakładowy staż pracy pracownika ma również wpływ okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, gdy zmiana pracodawcy nastąpiła na zasadach określonych w art. 231 Kodeksu pracy (przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę). To samo dotyczy przypadków, kiedy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca staje się następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych z pracownikami przez poprzedniego pracodawcę.

Zakładowy staż pracy to nie tylko czas faktycznego wykonywania obowiązków służbowych, ale również okresy niewykonywania pracy, takie jak urlop wypoczynkowy, okolicznościowy, macierzyński, wychowawczy czy czas zwolnienia pracownika ze świadczenia pracy.

Urlop wychowawczy nie przerywa, ale zawiesza stosunek pracy. Okres tego urlopu, w dniu jego zakończenia, wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze (art. 1865 Kodeksu pracy).

WAŻNE!

Urlop wychowawczy jest okresem, który należy uwzględnić w zakładowym stażu pracy i od którego zależy wysokość odprawy z tytułu zwolnień z przyczyn niedotyczących pracowników u pracodawcy zatrudniającego co najmniej 20 pracowników.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Mikołajewski

prawnik, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK