| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy urlop wychowawczy wpływa na wysokość odprawy z tytułu zwolnień grupowych

Czy urlop wychowawczy wpływa na wysokość odprawy z tytułu zwolnień grupowych

Jesteśmy prywatnym pracodawcą zatrudniającym ponad 60 osób. Jedna z pracownic, której łączny staż pracy w naszej firmie wynosi 7 lat, do końca listopada 2011 r. przebywała na urlopie wychowawczym. W grudniu br. z powodu likwidacji części etatów wręczyliśmy jej pismo o rozwiązaniu umowy o pracę z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia, w czasie którego zwolnimy ją ze świadczenia pracy. W jakiej wysokości będzie przysługiwać tej pracownicy odprawa i czy po ustaniu zatrudnienia może ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych?

Pracownik, którego stosunek pracy został rozwiązany z pracodawcą (zatrudniającym co najmniej 20 pracowników) z przyczyn niedotyczących pracowników – za wypowiedzeniem przez pracodawcę lub za porozumieniem stron, ma prawo do odprawy pieniężnej w wysokości:

  • 1-miesięcznego wynagrodzenia, jeżeli zakładowy staż pracy jest krótszy niż 2 lata,
  • 2-miesięcznego wynagrodzenia, jeżeli zakładowy staż pracy wynosi od 2 do 8 lat,
  • 3-miesięcznego wynagrodzenia, jeżeli zakładowy staż pracy wynosi ponad 8 lat (art. 8 ust. 1 ustawy o zwolnieniach grupowych).

Wysokość odprawy nie może przekraczać kwoty 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. W 2011 r. maksymalna wysokość odprawy nie może przekroczyć 20 790 zł, a w 2012 r. – 22 500 zł, przy czym pracodawcy ze sfery prywatnej mogą ustalić wysokość odprawy na wyższym poziomie.

WAŻNE!

Pracodawcy ze sfery prywatnej mogą ustalić odprawę pieniężną z tytułu zwolnień z przyczyn niedotyczących pracowników w wyższej wysokości niż to wynika z ustawowego ograniczenia.

Podstawę wymiaru odprawy należy obliczać według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Zatem w podstawie wymiaru odprawy należy uwzględnić:

  • stałe składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej – w wysokości należnej w miesiącu nabycia prawa do odprawy,
  • zmienne składniki wynagrodzenia za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc – w średniej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie 3 miesięcy poprzedzających miesiąc nabycia prawa do odprawy,
  • zmienne składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy dłuższe niż 1 miesiąc – w średniej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do odprawy.

Korzystanie przez pracownicę z urlopu wychowawczego przed otrzymaniem wypowiedzenia umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracowników nie pozbawia ją możliwości uzyskania zasiłku dla bezrobotnych. Zasiłek przysługuje m.in. osobie posiadającej status bezrobotnej, jeżeli w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania w urzędzie pracy udokumentowała co najmniej 365 dni zatrudnienia, osiągając za ten czas miesięczne wynagrodzenie w kwocie co najmniej minimalnej płacy (w 2011 r. – 1386 zł brutto), od którego istniał obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krywan

Doradca podatkowy; specjalista w zakresie prawa podatkowego. Autor wielu praktycznych odpowiedzi na pytania z zakresu prawa podatkowego i licznych publikacji na ten temat.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK