| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy urlop wychowawczy wpływa na wysokość odprawy z tytułu zwolnień grupowych

Czy urlop wychowawczy wpływa na wysokość odprawy z tytułu zwolnień grupowych

Jesteśmy prywatnym pracodawcą zatrudniającym ponad 60 osób. Jedna z pracownic, której łączny staż pracy w naszej firmie wynosi 7 lat, do końca listopada 2011 r. przebywała na urlopie wychowawczym. W grudniu br. z powodu likwidacji części etatów wręczyliśmy jej pismo o rozwiązaniu umowy o pracę z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia, w czasie którego zwolnimy ją ze świadczenia pracy. W jakiej wysokości będzie przysługiwać tej pracownicy odprawa i czy po ustaniu zatrudnienia może ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych?

Pracownik, którego stosunek pracy został rozwiązany z pracodawcą (zatrudniającym co najmniej 20 pracowników) z przyczyn niedotyczących pracowników – za wypowiedzeniem przez pracodawcę lub za porozumieniem stron, ma prawo do odprawy pieniężnej w wysokości:

  • 1-miesięcznego wynagrodzenia, jeżeli zakładowy staż pracy jest krótszy niż 2 lata,
  • 2-miesięcznego wynagrodzenia, jeżeli zakładowy staż pracy wynosi od 2 do 8 lat,
  • 3-miesięcznego wynagrodzenia, jeżeli zakładowy staż pracy wynosi ponad 8 lat (art. 8 ust. 1 ustawy o zwolnieniach grupowych).

Wysokość odprawy nie może przekraczać kwoty 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. W 2011 r. maksymalna wysokość odprawy nie może przekroczyć 20 790 zł, a w 2012 r. – 22 500 zł, przy czym pracodawcy ze sfery prywatnej mogą ustalić wysokość odprawy na wyższym poziomie.

WAŻNE!

Pracodawcy ze sfery prywatnej mogą ustalić odprawę pieniężną z tytułu zwolnień z przyczyn niedotyczących pracowników w wyższej wysokości niż to wynika z ustawowego ograniczenia.

Podstawę wymiaru odprawy należy obliczać według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Zatem w podstawie wymiaru odprawy należy uwzględnić:

  • stałe składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej – w wysokości należnej w miesiącu nabycia prawa do odprawy,
  • zmienne składniki wynagrodzenia za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc – w średniej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie 3 miesięcy poprzedzających miesiąc nabycia prawa do odprawy,
  • zmienne składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy dłuższe niż 1 miesiąc – w średniej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do odprawy.

Korzystanie przez pracownicę z urlopu wychowawczego przed otrzymaniem wypowiedzenia umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracowników nie pozbawia ją możliwości uzyskania zasiłku dla bezrobotnych. Zasiłek przysługuje m.in. osobie posiadającej status bezrobotnej, jeżeli w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania w urzędzie pracy udokumentowała co najmniej 365 dni zatrudnienia, osiągając za ten czas miesięczne wynagrodzenie w kwocie co najmniej minimalnej płacy (w 2011 r. – 1386 zł brutto), od którego istniał obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK