| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak ustalić wynagrodzenie pracownika, który zachorował w okresie wyczekiwania na świadczenie chorobowe

Jak ustalić wynagrodzenie pracownika, który zachorował w okresie wyczekiwania na świadczenie chorobowe

Zatrudniamy od 2 listopada br. pracownika, który zachorował 14 listopada br., tj. w okresie wyczekiwania na świadczenie chorobowe. Pracownik jest wynagradzany stawką miesięczną. Regulamin wynagradzania obowiązujący w naszym zakładzie nie przewiduje wynagrodzenia za czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Jak w takiej sytuacji ustalić wynagrodzenie za czas przepracowany – czy jak za przepracowaną część miesiąca, jeżeli przez pozostałą część pracownik był chory, czy jak za przepracowaną część miesiąca odejmując kwotę wynagrodzenia za czas nieprzepracowany od wynagrodzenia za cały miesiąc?

Wynagrodzenie za listopad br. powinni Państwo ustalić pracownikowi dzieląc jego miesięczną stawkę wynagrodzenia przez liczbę godzin obowiązujących do przepracowania w danym miesiącu, a uzyskaną stawkę godzinową mnożąc przez liczbę godzin przepracowanych przez pracownika w tym miesiącu.

Przepisy Kodeksu pracy gwarantują pracownikom wynagrodzenie za pracę wykonaną. Natomiast za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią (art. 80 Kodeksu pracy). Zatem jeżeli pracownik faktycznie nie wykonał pracy, to świadczenie pracodawcy jest uzależnione od szczególnej podstawy prawnej ustanowionej w przepisach prawa pracy, które przyznają pracownikowi za czas niewykonywania pracy wynagrodzenie na warunkach i w wysokości wynikającej z wyraźnej i konkretnej regulacji normatywnej, której nie można domniemywać ani interpretować rozszerzająco (wyrok Sądu Najwyższego z 18 kwietnia 2011 r., III PK 62/10).

Zatem w sytuacji opisanej w pytaniu, pracownik, który nie nabył jeszcze prawa do świadczeń chorobowych ze względu na brak wymaganego przepisami 30-dniowego okresu oczekiwania, nie ma również prawa do wynagrodzenia za ten czas. Pracodawca może jednak, uznaniowo w przepisach wewnątrzzakładowych lub w umowie o pracę, przewidzieć w tym zakresie korzystniejsze rozwiązania od powszechnie obowiązujących przepisów. Wówczas takie postanowienia, z dniem ich wejścia w życie, zastępują z mocy prawa wynikające z dotychczasowych przepisów prawa pracy warunki umowy o pracę lub innego aktu stanowiącego podstawę nawiązania stosunku pracy (art. 772 § 5 i art. 24113 Kodeksu pracy).

W przypadku gdy pracownik nie nabył jeszcze prawa do świadczeń chorobowych, pracodawcy w większości stosują ogólne przepisy, tj. traktują ten czas jak nieobecność usprawiedliwioną niepłatną. Ponieważ przepisy nie wskazują wprost, jak za czas takiej nieobecności trwającej przez część miesiąca obliczyć należne wynagrodzenie, sposoby ustalania jego wysokości są różne, przy czym niektóre z tych metod nie znajdują uzasadnienia w obowiązujących przepisach.

Obliczanie wynagrodzenia za przepracowaną część miesiąca, jeżeli pracownik przez pozostałą część był chory

Zgodnie z metodą obliczeń, wynikającą z § 11 rozporządzenia MPiPS z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy..., w przypadku pracownika wynagradzanego stawką miesięczną, jeżeli pracownik za pozostałą część tego miesiąca otrzymał wynagrodzenie chorobowe (zasiłek chorobowy), aby obliczyć jego wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca, należy miesięczną stawkę podzielić przez 30 i otrzymaną kwotę pomnożyć przez liczbę dni wskazanych w zaświadczeniu lekarskim o czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby. Tak obliczoną kwotę wynagrodzenia odejmuje się od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc.

Powyższy sposób obliczania wynagrodzenia za przepracowaną część miesiąca nie jest jednak prawidłowy, ponieważ Państwa pracownik wyczekuje na prawo do świadczenia chorobowego, a zatem takiego prawa jeszcze nie nabył. Należy uznać, że w tym przypadku ten sposób obliczeń nie ma zastosowania.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Artur Zych

Wiceprezes Zarządu i Dyrektor Handlowy BIK Brokers. Absolwent wydziału Zarządzania i Marketingu Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1992-95 jeden z organizatorów i założycieli sieci restauracji KFC, Pizza Hut i Taco Bell należącej do PepsiCo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »