| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy do przychodu z tytułu przekazanych bonów trzeba stosować koszty uzyskania przychodów

Czy do przychodu z tytułu przekazanych bonów trzeba stosować koszty uzyskania przychodów

Chcemy przyznać m.in. pracownikom przebywającym na urlopach wychowawczych bony towarowe o wartości po 500 zł każdy, sfinansowane częściowo ze środków zfśs i częściowo ze środków obrotowych. Czy do świadczeń przekazanych tym pracownikom powinniśmy stosować koszty uzyskania przychodów, skoro w czasie korzystania z tych urlopów nie osiągają u nas żadnych innych przychodów?

Tak, do przychodów pracowników przebywających na urlopach wychowawczych z tytułu przekazania im bonów towarowych powinni Państwo zastosować pracownicze koszty uzyskania przychodów. Bez znaczenia pozostaje, że pracownicy nie osiągają u Państwa żadnych innych przychodów.

Za przychody ze stosunku pracy należy uważać wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń (art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dalej updof). Zwolnieniem z podatku są objęte świadczenia socjalne, świadczenia rzeczowe oraz otrzymane w tym zakresie świadczenia pieniężne sfinansowane w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł. Rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi.

Zatem wartość świadczenia w postaci bonów przekazanych pracownikom przebywającym na urlopach wychowawczych do celów podatkowych stanowi dla nich w całości przychód ze stosunku pracy. Bony nie są bowiem traktowane ani jako świadczenia rzeczowe, ani pieniężne i w związku z tym nie są objęte powyższym zwolnieniem, nawet gdyby w całości były sfinansowane z tych funduszy. Takie stanowisko przedstawił również dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 6 lipca 2011 r. (sygn. IPTPB2/415–90/11–5/KSU).

WAŻNE!

Bony otrzymane przez pracowników (w tym również przebywających na urlopach wychowawczych) stanowią dla nich przychód ze stosunku pracy, od którego należy pobrać zaliczkę na podatek dochodowy.

Natomiast podstawą wymiaru składek ubezpieczeniowych jest wartość bonów sfinansowana w części ze środków obrotowych firmy. Jeżeli bony pochodzą również ze środków zfśs lub z funduszy związków zawodowych (w całości lub w części), to przychód z tego źródła jest zwolniony ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Ponieważ bony stanowią przychód pracownika w związku z łączącym go z pracodawcą stosunkiem pracy, to do takiego przychodu należy zastosować pracownicze koszty uzyskania przychodów w miesiącu przekazania bonów. Koszty te należy stosować niezależnie od tego, czy pracownik w danym miesiącu, w którym osiągnął przychód, faktycznie wykonywał pracę. Potwierdził to m.in. dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 25 marca 2008 r. (sygn. ILPB1/415–11/08–2/AMN).

reklama

Autor:

ekspert w zakresie prawa podatkowego i rozliczenia pracowników

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Igor Bąkowski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »