| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak obliczyć wynagrodzenie pracownika wezwanego z urlopu

Jak obliczyć wynagrodzenie pracownika wezwanego z urlopu

Pracownikowi odwołanemu z urlopu wypoczynkowego pracodawca musi wypłacić wynagrodzenie za cały dzień, nawet w sytuacji gdy pracownik świadczył pracę jedynie przez część dnia.

Pracodawca może odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego wówczas, gdy jego obecności w zakładzie pracy wymagają okoliczności, których nie można było przewidzieć w chwili rozpoczynania urlopu (art. 167 § 1 k.p.). Ocena, czy w konkretnym przypadku wystąpiły takie okoliczności i czy zasadne jest wzywanie pracownika z urlopu, należy do pracodawcy. Wezwanie pracodawcy pracownik powinien potraktować jako polecenie służbowe i stawić się w pracy w terminie wskazanym przez pracodawcę. W przeciwnym razie naraża się na zarzut naruszenia obowiązków pracowniczych, co może doprowadzić nawet do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Wynagrodzenie urlopowe i normalne wynagrodzenie za wykonaną pracę

Wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego oblicza się według zasad określonych w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop. Sposób obliczenia wynagrodzenia urlopowego uzależniony jest od tego, z jakich składników – stałych czy zmiennych – składa się wynagrodzenie pracownika.

Składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości (m.in. wynagrodzenie zasadnicze, stała miesięczna premia regulaminowa, dodatki za wysługę lat, dodatki funkcyjne) należy uwzględnić w wynagrodzeniu urlopowym w wysokości należnej pracownikowi w miesiącu wykorzystywania urlopu.

Zmienne składniki wynagrodzenia mogą być obliczane na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z okresu 3 miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu. W przypadkach znacznego wahania wysokości wynagrodzenia okres ten może być przedłużony do 12 miesięcy.

W celu obliczenia wysokości wynagrodzenia urlopowego należy ustalić podstawę wymiaru tego wynagrodzenia. Podstawę wymiaru (suma stałych lub zmiennych składników wynagrodzenia z 3 lub 12 miesięcy poprzedzających urlop) dzieli się przez liczbę godzin pracy w okresie, z którego została ustalona podstawa, a następnie tak ustalone wynagrodzenie za jedną godzinę pracy mnoży się przez liczbę godzin urlopu.

Przykłady

Od 3 do 14 października 2011 r. pracodawca udzielił urlopu wypoczynkowego pracownicy zajmującej się w firmie sprawami kadrowymi. Po 5 dniach, z powodu niespodziewanej kontroli pracowników ZUS, pracodawca odwołał pracownicę z urlopu, nakazując jej stawić się do pracy od 10 października. Pracownica od 10 do 14 października wykonywała pracę, a zaplanowany urlop (5 dni) został przesunięty na późniejszy termin. Pracownica otrzymuje stałe miesięczne wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 2970 zł brutto.

Pracownicy będzie przysługiwało wynagrodzenie urlopowe tylko za 5 dni (przez taki okres przebywała na urlopie), a za pozostałe dni normalne wynagrodzenie, gdyż pracownica, mimo zaplanowanego urlopu, świadczyła pracę.

Obliczenia należy dokonać następująco:

 • wynagrodzenie za urlop:
  2970 zł : 168 godz. (liczba godzin pracy przypadających do przepracowania w październiku) = 17, 68 zł (stawka za 1 godzinę urlopu),
  17, 68 zł x 40 godz. (5 x 8 godz.) = 707, 20 zł,
 • wynagrodzenie za pracę:
  2970 zł : 168 godz. = 17, 68 zł (stawka za godzinę pracy),
  17,68 zł x 40 godz. (nieobecność spowodowana urlopem) = 707, 20 zł,
  2970 zł – 707, 20 zł = 2262, 80 zł.
 • łączne wynagrodzenie pracownika (brutto):
  2262, 80 zł + 707, 20 zł = 2970 zł.

Za październik pracownicy przysługuje łączne wynagrodzenie w wysokości 2970 zł brutto (w tym 707, 20 zł wynagrodzenia urlopowego i 2262, 80 zł wynagrodzenia zasadniczego).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK