| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak obliczyć wynagrodzenie pracownika wezwanego z urlopu

Jak obliczyć wynagrodzenie pracownika wezwanego z urlopu

Pracownikowi odwołanemu z urlopu wypoczynkowego pracodawca musi wypłacić wynagrodzenie za cały dzień, nawet w sytuacji gdy pracownik świadczył pracę jedynie przez część dnia.

Pracodawca może odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego wówczas, gdy jego obecności w zakładzie pracy wymagają okoliczności, których nie można było przewidzieć w chwili rozpoczynania urlopu (art. 167 § 1 k.p.). Ocena, czy w konkretnym przypadku wystąpiły takie okoliczności i czy zasadne jest wzywanie pracownika z urlopu, należy do pracodawcy. Wezwanie pracodawcy pracownik powinien potraktować jako polecenie służbowe i stawić się w pracy w terminie wskazanym przez pracodawcę. W przeciwnym razie naraża się na zarzut naruszenia obowiązków pracowniczych, co może doprowadzić nawet do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Wynagrodzenie urlopowe i normalne wynagrodzenie za wykonaną pracę

Wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego oblicza się według zasad określonych w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop. Sposób obliczenia wynagrodzenia urlopowego uzależniony jest od tego, z jakich składników – stałych czy zmiennych – składa się wynagrodzenie pracownika.

Składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości (m.in. wynagrodzenie zasadnicze, stała miesięczna premia regulaminowa, dodatki za wysługę lat, dodatki funkcyjne) należy uwzględnić w wynagrodzeniu urlopowym w wysokości należnej pracownikowi w miesiącu wykorzystywania urlopu.

Zmienne składniki wynagrodzenia mogą być obliczane na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z okresu 3 miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu. W przypadkach znacznego wahania wysokości wynagrodzenia okres ten może być przedłużony do 12 miesięcy.

W celu obliczenia wysokości wynagrodzenia urlopowego należy ustalić podstawę wymiaru tego wynagrodzenia. Podstawę wymiaru (suma stałych lub zmiennych składników wynagrodzenia z 3 lub 12 miesięcy poprzedzających urlop) dzieli się przez liczbę godzin pracy w okresie, z którego została ustalona podstawa, a następnie tak ustalone wynagrodzenie za jedną godzinę pracy mnoży się przez liczbę godzin urlopu.

Przykłady

Od 3 do 14 października 2011 r. pracodawca udzielił urlopu wypoczynkowego pracownicy zajmującej się w firmie sprawami kadrowymi. Po 5 dniach, z powodu niespodziewanej kontroli pracowników ZUS, pracodawca odwołał pracownicę z urlopu, nakazując jej stawić się do pracy od 10 października. Pracownica od 10 do 14 października wykonywała pracę, a zaplanowany urlop (5 dni) został przesunięty na późniejszy termin. Pracownica otrzymuje stałe miesięczne wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 2970 zł brutto.

Pracownicy będzie przysługiwało wynagrodzenie urlopowe tylko za 5 dni (przez taki okres przebywała na urlopie), a za pozostałe dni normalne wynagrodzenie, gdyż pracownica, mimo zaplanowanego urlopu, świadczyła pracę.

Obliczenia należy dokonać następująco:

 • wynagrodzenie za urlop:
  2970 zł : 168 godz. (liczba godzin pracy przypadających do przepracowania w październiku) = 17, 68 zł (stawka za 1 godzinę urlopu),
  17, 68 zł x 40 godz. (5 x 8 godz.) = 707, 20 zł,
 • wynagrodzenie za pracę:
  2970 zł : 168 godz. = 17, 68 zł (stawka za godzinę pracy),
  17,68 zł x 40 godz. (nieobecność spowodowana urlopem) = 707, 20 zł,
  2970 zł – 707, 20 zł = 2262, 80 zł.
 • łączne wynagrodzenie pracownika (brutto):
  2262, 80 zł + 707, 20 zł = 2970 zł.

Za październik pracownicy przysługuje łączne wynagrodzenie w wysokości 2970 zł brutto (w tym 707, 20 zł wynagrodzenia urlopowego i 2262, 80 zł wynagrodzenia zasadniczego).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Cypel

absolwent pedagogiki (specjalizacja doradztwo zawodowe z coachingiem) oraz studiów podyplomowych z zarządzania personelem. Od 2011 roku aktywnie zajmuje się̨ coachingiem, który jest jego pasją. Ukończył Practitioner Coach Diploma, szkolenie certyfikowane przez Noble Manhattan Coaching, International Institute of Coaching and Mentoring oraz Institute of Leadership and Management. Dodatkowo ukończył Coaching Clinic® Licensing Program, szkolenie licencjonowane przez CoachU oraz International Coach Federation, tym samym stając się̨ licencjonowanym trenerem Coaching Clinic®, najbardziej kompleksowego na polskim rynku szkolenia rozwijającego umiejętności coachingowe menedżerów. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Coachingu i Rozwoju oraz Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczypospolitej Polskiej. Autor artykułów o tematyce coachingowej dla: czasopisma Personel i Zarządzanie oraz tekstów portali prnews.pl, hrnews.pl, architekcikariery.pl, a także autor komentarzy do czterech dylematów etycznych coacha w książce „Profesjonalny coaching zasady i dylematy etyczne w pracy coacha”. Jest również̇ jednym ze współautorów książki „Zastosowanie coachingu w polityce społecznej”. W 2015 r. przeprowadził pierwsze w Polsce badania naukowe nad skutecznością̨ e-coachingu w rozwoju osobistym ludzi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK