| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak obliczyć wynagrodzenie pracownika wezwanego z urlopu

Jak obliczyć wynagrodzenie pracownika wezwanego z urlopu

Pracownikowi odwołanemu z urlopu wypoczynkowego pracodawca musi wypłacić wynagrodzenie za cały dzień, nawet w sytuacji gdy pracownik świadczył pracę jedynie przez część dnia.

***

Pracownik miał zaplanowany urlop od 3 do 7 października 2011 r.

6 października wieczorem został niespodziewanie wezwany przez pracodawcę, aby 7 października stawił się w pracy z powodu awarii systemu komputerowego całej firmy, w którego funkcjonowaniu najlepiej był zorientowany ten pracownik. 7 października pracownik przez 8 godzin wykonywał swoją pracę. Jak należy prawidłowo obliczyć wynagrodzenie pracownika w zaistniałej sytuacji, jeżeli pracownik jest wynagradzany stawką godzinową 22 zł za godzinę pracy?

W celu obliczenia wynagrodzenia urlopowego należy ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia urlopowego.

Podstawę wynagrodzenia urlopowego stanowi wynagrodzenie wypłacone:

  • we wrześniu 2011 r. – 3872 zł (za 176 godz. pracy),
  • w sierpniu 2011 r. – 3872 zł (za 176 godz. pracy),
  • w lipcu 2011 r. – 3696 zł (za 168 godz. pracy).

W okresie 3 miesięcy pracownik otrzymał więc 11 440 zł i świadczył pracę przez 520 godzin.

Aby obliczyć wynagrodzenie urlopowe, należy wynagrodzenie za 1 godzinę pracy (11440 zł: 520 godz.) pomnożyć przez liczbę godzin urlopu: 22 zł × 32 godz. (4 dni urlopu × 8 godz.) = 704 zł.

Natomiast za 7 października, kiedy pracownik po odwołaniu z urlopu wykonywał swoją pracę, przysługuje normalne wynagrodzenie w kwocie 176 zł (22 zł x 8 godz.).

***

Rozważmy sytuację, w której pracownik z przykładu drugiego po odwołaniu z urlopu 7 października wykonywał swoją pracę tylko przez 4 godziny. Czy pracodawca powinien wypłacić mu wynagrodzenie za 4 godziny pracy czy za 8 godzin?

Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za 8 godzin, mimo że pracę świadczył tylko przez 4 godziny. Za 4 godziny pracy przysługuje normalne wynagrodzenie, a za pozostałe 4 godziny – wynagrodzenie za przestój. Pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania – 60% wynagrodzenia (art. 81 § 1 k.p.).

W omawianym przypadku (wynagrodzenie pracownika określone jest stawką godzinową) za 7 października pracownikowi przysługuje 176 zł (88 zł – normalne wynagrodzenie + 88 zł – wynagrodzenie za przestój).

Należy również podkreślić, że mimo iż pracownik wykonywał po odwołaniu z urlopu swoją pracę tylko przez 4 godziny, to pracodawca jest zobowiązany do udzielenia mu urlopu wypoczynkowego w terminie późniejszym w wymiarze 1 dnia.

Podstawa prawna:

  • art. 81 § 1 Kodeksu pracy,
  • rozporządzenie MPiPS z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Anna Gluźniewicz

Ekspert Equity Investments S.A. w dziedzinie księgowości spółek

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK