| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak obliczyć wynagrodzenie pracownika wezwanego z urlopu

Jak obliczyć wynagrodzenie pracownika wezwanego z urlopu

Pracownikowi odwołanemu z urlopu wypoczynkowego pracodawca musi wypłacić wynagrodzenie za cały dzień, nawet w sytuacji gdy pracownik świadczył pracę jedynie przez część dnia.

***

Pracownik miał zaplanowany urlop od 3 do 7 października 2011 r.

6 października wieczorem został niespodziewanie wezwany przez pracodawcę, aby 7 października stawił się w pracy z powodu awarii systemu komputerowego całej firmy, w którego funkcjonowaniu najlepiej był zorientowany ten pracownik. 7 października pracownik przez 8 godzin wykonywał swoją pracę. Jak należy prawidłowo obliczyć wynagrodzenie pracownika w zaistniałej sytuacji, jeżeli pracownik jest wynagradzany stawką godzinową 22 zł za godzinę pracy?

W celu obliczenia wynagrodzenia urlopowego należy ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia urlopowego.

Podstawę wynagrodzenia urlopowego stanowi wynagrodzenie wypłacone:

  • we wrześniu 2011 r. – 3872 zł (za 176 godz. pracy),
  • w sierpniu 2011 r. – 3872 zł (za 176 godz. pracy),
  • w lipcu 2011 r. – 3696 zł (za 168 godz. pracy).

W okresie 3 miesięcy pracownik otrzymał więc 11 440 zł i świadczył pracę przez 520 godzin.

Aby obliczyć wynagrodzenie urlopowe, należy wynagrodzenie za 1 godzinę pracy (11440 zł: 520 godz.) pomnożyć przez liczbę godzin urlopu: 22 zł × 32 godz. (4 dni urlopu × 8 godz.) = 704 zł.

Natomiast za 7 października, kiedy pracownik po odwołaniu z urlopu wykonywał swoją pracę, przysługuje normalne wynagrodzenie w kwocie 176 zł (22 zł x 8 godz.).

***

Rozważmy sytuację, w której pracownik z przykładu drugiego po odwołaniu z urlopu 7 października wykonywał swoją pracę tylko przez 4 godziny. Czy pracodawca powinien wypłacić mu wynagrodzenie za 4 godziny pracy czy za 8 godzin?

Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za 8 godzin, mimo że pracę świadczył tylko przez 4 godziny. Za 4 godziny pracy przysługuje normalne wynagrodzenie, a za pozostałe 4 godziny – wynagrodzenie za przestój. Pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania – 60% wynagrodzenia (art. 81 § 1 k.p.).

W omawianym przypadku (wynagrodzenie pracownika określone jest stawką godzinową) za 7 października pracownikowi przysługuje 176 zł (88 zł – normalne wynagrodzenie + 88 zł – wynagrodzenie za przestój).

Należy również podkreślić, że mimo iż pracownik wykonywał po odwołaniu z urlopu swoją pracę tylko przez 4 godziny, to pracodawca jest zobowiązany do udzielenia mu urlopu wypoczynkowego w terminie późniejszym w wymiarze 1 dnia.

Podstawa prawna:

  • art. 81 § 1 Kodeksu pracy,
  • rozporządzenie MPiPS z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Diana Malinowska

Konsultant w Instytucie Rozwoju Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK