| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wartość pakietów medycznych jest nieodpłatnym świadczeniem podlegającym opodatkowaniu

Wartość pakietów medycznych jest nieodpłatnym świadczeniem podlegającym opodatkowaniu

Pakiety medyczne wykupione przez pracodawcę stanowią dla pracowników, uprawnionych do ich wykorzystania, przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia podlegający opodatkowaniu. Taką uchwałę podjął 24 października 2011 r. pełny skład Izby Finansowej NSA (sygn. II FPS 7/10).

Opodatkowanie pakietów medycznych było już przedmiotem kontrowersji, które wynikały w szczególności z rozbieżnego orzecznictwa sądowego i stanowisk organów podatkowych.

Uchwała NSA – bez ostatecznego rozstrzygnięcia

Poprzednia uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24 maja 2010 r. (sygn. II FPS 1/10) nie zakończyła ostatecznie sporu, czy świadczenie z tytułu przekazanego pracownikom abonamentu medycznego należało zaliczyć do ich przychodów, ale potwierdziła stanowisko wielokrotnie prezentowane przez Ministerstwo Finansów i organy podatkowe, że abonamenty medyczne podlegają opodatkowaniu.

Sprawa została jednak przekazana do rozpatrzenia składowi 7 sędziów NSA, który przekazał ją do rozstrzygnięcia pełnemu składowi Izby Finansowej NSA.

Izba Finansowa NSA – pakiety medyczne do opodatkowania

Uchwała pełnego składu Izby Finansowej NSA podjęta 24 października 2011 r. (sygn. II FPS 7/10) podtrzymała dotychczasowe stanowisko NSA wyrażone w uchwale 7 sędziów z 24 maja 2010 r. (sygn. akt II FSK 1/10). Ostatecznie uchwała ta utrwaliła pogląd wielokrotnie prezentowany zarówno przez Ministra Finansów, jak i organy podatkowe, że wartość zindywidualizowanych abonamentów medycznych zakupionych przez pracodawcę dla pracowników jest przychodem ze stosunku pracy, podlegającym opodatkowaniu. Abonament medyczny stanowi bowiem nieodpłatne świadczenie, a przychód z tego tytułu powstaje w momencie otrzymania uprawnienia do korzystania z usług medycznych (abonamentu medycznego), a nie w momencie skorzystania z konkretnej usługi medycznej (stanowisko Wydziału Prasowego Ministerstwa Finansów z 7 listopada 2011 r. w odpowiedzi na pytanie naszej Redakcji).

Konsekwencje tego rozstrzygnięcia dla pracodawców przedstawimy Państwu w najbliższym numerze Monitora.

● art. 12 ust. 1, art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.).

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Agata Bajek

Starszy Specjalista ds. Projektów HR - Grupa Tempo S.C.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »