| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jednorazowy dodatek uzupełniający dla nauczyciela a "trzynastka"

Jednorazowy dodatek uzupełniający dla nauczyciela a "trzynastka"

Jesteśmy publiczną szkołą. Czy wypłacony nauczycielom w tym roku jednorazowy dodatek uzupełniający za 2010 r. powinniśmy uwzględnić w podstawie „trzynastki” w pełnej wysokości czy tylko w 1/12 całości?

W podstawie wymiaru dodatkowego wynagrodzenia rocznego nauczyciela powinni Państwo uwzględnić 1/12 część jednorazowego dodatku uzupełniającego. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Dodatkowe wynagrodzenie roczne powinno wynosić 8,5% sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje to wynagrodzenie. Przy obliczaniu podstawy wymiaru „trzynastki” należy uwzględnić:

  • wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy,
  • wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy,
  • wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy przysługujące pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy (art. 4 ust. 1 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej, dalej ustawa o „trzynastkach”).

Z uwagi na wyraźne odesłanie przy ustalaniu wysokości dodatkowego wynagrodzenia rocznego do zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy, należy posłużyć się wytycznymi zawartymi w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli (dalej rozporządzenie urlopowe dla nauczycieli). Zgodnie z tymi przepisami, do podstawy ekwiwalentu za „nauczycielski” urlop wypoczynkowy (a tym samym „trzynastki”) należy przyjąć:

  • wynagrodzenie zasadnicze,
  • dodatki: za wysługę lat, motywacyjny, funkcyjny oraz za warunki pracy,
  • wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw,
  • dodatkowe wynagrodzenie za pracę w porze nocnej,
  • odrębne wynagrodzenie za zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze wykonywane w dniu wolnym od pracy,
  • wynagrodzenie za pracę w święto,
  • dodatek za uciążliwość pracy,
  • jednorazowy dodatek uzupełniający wypłacany w przypadku wystąpienia różnicy między wydatkami poniesionymi przez jednostki samorządu terytorialnego w danym roku na wynagrodzenia nauczycieli a iloczynem średniorocznej liczby etatów nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego oraz ich średnim wynagrodzeniem (dodatek powinien zostać wypłacony do 31 stycznia roku kalendarzowego następującego po roku, dla którego wyliczono kwotę różnicy).

Jednorazowy dodatek uzupełniający należy wliczać do podstawy wymiaru wynagrodzenia urlopowego i ekwiwalentu, a także „trzynastki” i nagrody jubileuszowej, począwszy od 1 stycznia 2011 r., niezależnie od tego, za jaki okres zostaną naliczone te należności. Oznacza to, że obliczając wysokość dodatkowego wynagrodzenia rocznego nauczycieli należnego za 2010 r. do podstawy wymiaru „trzynastki” trzeba doliczyć również jednorazowy dodatek uzupełniający – pod warunkiem że był wypłacony nauczycielowi w 2010 r. Dodatek otrzymany przez nauczyciela w 2011 r. powiększy podstawę „trzynastki” należnej za 2011 r.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wasilewski

Aplikant adwokacki w Izbie Warszawskiej. Absolwent Wydziału Prawa EWSPiA w Warszawie, uczelni afiliowanej przy instytucie nauk prawnych Polskiej Akademii Nauk utworzonej we współpracy ze Zrzeszeniem Prawników Polskich oraz Międzynarodowym Instytutem Rozwoju Prawa w Rzymie.


Zostań ekspertem portalu Infor.pl »