| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wartość przychodu z tytułu nieodpłatnego przekazania pracownikowi służbowego sprzętu

Wartość przychodu z tytułu nieodpłatnego przekazania pracownikowi służbowego sprzętu

Jeden z naszych pracowników wystąpił do nas z podaniem o wypożyczenie mu na kilka godzin służbowej koparki do celów prywatnych. Zgodziliśmy się, ale czy w tej sytuacji u pracownika nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu? Jeżeli tak, to jak ustalić jego wartość?

PRZYKŁAD

Pracodawca świadczy usługi budowlane, ale nie prowadzi działalności w zakresie wynajmu sprzętu budowlanego. Pracownik wypożyczył od tego pracodawcy w listopadzie br. na 5 godzin koparkę stanowiącą składnik majątku firmy.

W ofertach wyszukanych przez pracodawcę w internecie i zawierających cenniki podmiotów świadczących usługi wynajmu koparek w stosunkowo mu bliskiej okolicy, pracodawca stwierdził, że cena wynajmu koparki podobnego typu wynosi 60 zł za godzinę. Pracodawca do celów dowodowych wydrukował ofertę, na podstawie której dokonał tego ustalenia. W związku z tym do przychodów pracownika ze stosunku pracy za listopad br. doliczono kwotę 300 zł, tj. 5 godz. x 60 zł.

Ponieważ stan koparki wykorzystywanej przy świadczonych przez pracodawcę usługach budowlanych wskazuje na jej pewne zużycie (podobne do prawdopodobnego zużycia koparek wynajmowanych przez podmioty świadczące usługi w tym zakresie), to pracodawca nie korygował tak ustalonej ceny ze względu na stan i stopień zużycia jego koparki. Koparka jest bowiem sprawna jak koparki będące przedmiotem wynajmu przez firmy prowadzące taką działalność. Gdyby jednak z ofert firm wynajmujących koparki wynikało zróżnicowanie stawki godzinowej za ich wynajem ze względu na rocznik danego typu koparki, to również pracodawca powinien przyjąć stawkę zbliżoną do rocznika jego koparki, zakładając, że jest to ten sam lub zbliżony typ koparki jak ta, która znajduje się w danej ofercie.

Jeżeli udostępnienie koparki byłoby związane z dodatkowymi elementami, np. transportem koparki na miejsce jej pracy u pracownika przez pracodawcę, i byłyby one rozliczane odrębnie od stawki godzinowej dotyczącej wynajmu koparki przez firmy prowadzące taką działalność, to należałoby wycenić wartość takich dodatkowych usług również według zasad rynkowych i zaliczyć przychód z tego tytułu do pozostałych przychodów pracownika ze stosunku pracy.

WAŻNE!

Przychód z tytułu udostępnienia pracownikowi sprzętu służbowego należy zaliczyć do podstawy opodatkowania i wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Podstawa prawna

  • art. 11 ust. 2a pkt 1, pkt 2, pkt 4, art. 12 ust. 1 i ust. 4 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.),
  • art. 4 pkt 9, art. 18 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.).
reklama

Autor:

ekspert w zakresie prawa podatkowego i rozliczenia pracowników

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Sobaś

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »