| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wynagrodzenie pracownicy w ciąży za zwolnienie od pracy na część dnia

Wynagrodzenie pracownicy w ciąży za zwolnienie od pracy na część dnia

Nasza pracownica jest w ciąży, na potwierdzenie czego przedłożyła nam zaświadczenie lekarskie. Na początku listopada br. pracownica w godzinach pracy była na badaniach lekarskich w związku z ciążą. Jak obliczyć przysługujące jej wynagrodzenie za ten czas, jeżeli była nieobecna tylko przez część dnia?

Wynagrodzenie za zwolnienie od pracy na czas badań lekarskich należy obliczyć jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy, z tym że zmienne miesięczne składniki wynagrodzenia uwzględnia się w wysokości przysługującej Państwa pracownicy w miesiącu, w którym przypadło to zwolnienie.

UZASADNIENIE

Przywileje rodzicielskie wynikające z przepisów Kodeksu pracy przysługują nie tylko pracownicom-matkom, ale również pracownicom w ciąży. Jednym z nich jest prawo do zwolnienia od pracy na czas niezbędny do przeprowadzenia badań lekarskich z prawem do wynagrodzenia. Aby jednak przyszła matka mogła skorzystać ze wszystkich uprawnień, powinna dostarczyć pracodawcy zaświadczenie lekarskie stwierdzające stan ciąży (art. 185 § 1 Kodeksu pracy).

Ciężarna pracownica, która musi wykonać badania związane z ciążą zalecone przez lekarza (który określa ich rodzaj i częstotliwość), a ich przeprowadzenie nie jest możliwe po godzinach pracy, na czas tych badań powinna zostać zwolniona od pracy. W tym przypadku pracodawca ma obowiązek udzielić pracownicy takiego zwolnienia (art. 185 § 2 Kodeksu pracy). Za czas nieobecności w pracy z powodu badań pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. Przepisy Kodeksu pracy nie wskazują, jak długo może trwać takie zwolnienie, a to oznacza, że jest zależne od potrzeb. Czasem badania mogą trwać przez całą dniówkę roboczą, a nawet dłużej. Warto zaznaczyć, że płatne zwolnienie od pracy należy się tylko wtedy, gdy jego celem jest przeprowadzenie badań związanych z ciążą, czyli np. wykonanie USG płodu, testu na toksoplazmozę czy na poziom glukozy, a nie wizyta u internisty z powodu grypy.

PRZYKŁAD

Karolina P. zatrudniona na pełny etat jest w 8. tygodniu ciąży. Poinformowała pracodawcę, że 26 października (środa) będzie nieobecna w pracy w godzinach od 8.00 do 12.00, ponieważ musi zrobić badania krwi i moczu oraz krzywej cukrowej. Na badania skierował ją lekarz ginekolog prowadzący ciążę. Badania te wykonuje się tylko w godzinach porannych i lekarz taką adnotację umieścił w zaświadczeniu, które wydał na prośbę pracownicy. Taka adnotacja, choć niewymagana przez przepisy Kodeksu pracy, upewni pracodawcę, że zostały spełnione wszystkie przesłanki do udzielenia pracownicy płatnego zwolnienia od pracy.

Przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia za czas nieobecności w pracy z powodu badań lekarskich związanych z ciążą stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop, z tym że składniki wynagrodzenia ustalane w przeciętnej wysokości oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy lub okres niewykonywania pracy.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Rudaś

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »