| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wynagrodzenie pracownicy w ciąży za zwolnienie od pracy na część dnia

Wynagrodzenie pracownicy w ciąży za zwolnienie od pracy na część dnia

Nasza pracownica jest w ciąży, na potwierdzenie czego przedłożyła nam zaświadczenie lekarskie. Na początku listopada br. pracownica w godzinach pracy była na badaniach lekarskich w związku z ciążą. Jak obliczyć przysługujące jej wynagrodzenie za ten czas, jeżeli była nieobecna tylko przez część dnia?

Wynika z tego, że składniki w stałej stawce miesięcznej (np. wynagrodzenie zasadnicze, dodatek stażowy, stała kwotowa premia regulaminowa) należy wypłacić w wysokości należnej pracownikowi w miesiącu korzystania ze zwolnienia. Natomiast składniki ruchome przysługujące za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc (np. wynagrodzenie akordowe, prowizyjne, dodatki za godziny nocne), w tym przypadku, należy uwzględniać w wysokości wypłaconej pracownicy w miesiącu tej nieobecności. Następnie składniki zmienne należy podzielić przez liczbę godzin faktycznie przepracowanych, a uzyskany wynik pomnożyć przez liczbę godzin roboczych, które pracownica miała obowiązek przepracować zgodnie z obowiązującym ją rozkładem czasu pracy.

PRZYKŁAD

Karolina P. z poprzedniego przykładu 26 października powinna przepracować 8 godzin, ale skorzystała w tym dniu z 4 godzin zwolnienia od pracy na badania w związku z ciążą. Pracownica jest zatrudniona od poniedziałku do piątku i jest wynagradzana stałą stawką 3550 zł oraz otrzymuje zmienną premię regulaminową, która za październik br. wyniosła 258 zł. Zakładając, że w październiku nie wystąpiły inne nieobecności w pracy, to za ten miesiąc Karolina P. powinna otrzymać łącznie 3814,28 zł, co wynika z poniższych obliczeń:

● 258 zł : 164 godziny (168 godzin roboczych w październiku br. – 4 godziny z tytułu badań) = 1,57 zł,

● 1,57 zł x 4 godziny = 6,28 zł – premia przysługująca za czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy z powodu badań,

● 3550 zł + 264,28 zł (258 zł + 6,28 zł) = 3814,28 zł.

Podstawa prawna

  • art. 185 Kodeksu pracy,
  • § 5 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. Nr 62, poz. 289 ze zm.),
  • § 7, § 9 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. Nr 2, poz. 14 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Dremel

BIG ON DETAIL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK