| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wynagrodzenie pracownicy w ciąży za zwolnienie od pracy na część dnia

Wynagrodzenie pracownicy w ciąży za zwolnienie od pracy na część dnia

Nasza pracownica jest w ciąży, na potwierdzenie czego przedłożyła nam zaświadczenie lekarskie. Na początku listopada br. pracownica w godzinach pracy była na badaniach lekarskich w związku z ciążą. Jak obliczyć przysługujące jej wynagrodzenie za ten czas, jeżeli była nieobecna tylko przez część dnia?

Wynika z tego, że składniki w stałej stawce miesięcznej (np. wynagrodzenie zasadnicze, dodatek stażowy, stała kwotowa premia regulaminowa) należy wypłacić w wysokości należnej pracownikowi w miesiącu korzystania ze zwolnienia. Natomiast składniki ruchome przysługujące za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc (np. wynagrodzenie akordowe, prowizyjne, dodatki za godziny nocne), w tym przypadku, należy uwzględniać w wysokości wypłaconej pracownicy w miesiącu tej nieobecności. Następnie składniki zmienne należy podzielić przez liczbę godzin faktycznie przepracowanych, a uzyskany wynik pomnożyć przez liczbę godzin roboczych, które pracownica miała obowiązek przepracować zgodnie z obowiązującym ją rozkładem czasu pracy.

PRZYKŁAD

Karolina P. z poprzedniego przykładu 26 października powinna przepracować 8 godzin, ale skorzystała w tym dniu z 4 godzin zwolnienia od pracy na badania w związku z ciążą. Pracownica jest zatrudniona od poniedziałku do piątku i jest wynagradzana stałą stawką 3550 zł oraz otrzymuje zmienną premię regulaminową, która za październik br. wyniosła 258 zł. Zakładając, że w październiku nie wystąpiły inne nieobecności w pracy, to za ten miesiąc Karolina P. powinna otrzymać łącznie 3814,28 zł, co wynika z poniższych obliczeń:

● 258 zł : 164 godziny (168 godzin roboczych w październiku br. – 4 godziny z tytułu badań) = 1,57 zł,

● 1,57 zł x 4 godziny = 6,28 zł – premia przysługująca za czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy z powodu badań,

● 3550 zł + 264,28 zł (258 zł + 6,28 zł) = 3814,28 zł.

Podstawa prawna

  • art. 185 Kodeksu pracy,
  • § 5 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. Nr 62, poz. 289 ze zm.),
  • § 7, § 9 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. Nr 2, poz. 14 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Bielak-Kanigowska

Konsultand/Doradca/Expert, od ponad 15 lat zajmująca się problematyką Zarządzania Zasobami Ludzkimi od strategii HR do polityk rekrutacji, utrzymania, szkoleń i rozwoju, wynagradzania i motywacji aż do zwolnień kontrolowanych i outplacementu. W tych obszarach dostarcza koncepcji biznesowych, narzędzi i procedur prowadzących do poprawy produktywności oraz sprawności działania organizacji. Wiele lat pracowała jako menedżer i konsultant takich międzynarodowych firm doradczych, jak Ernst & Young, Capgemini, Deloitte, BIGRAM, BRAD Consulting. Specjalizuje się w obszarach: - Budowania strategii i narzędzi zarządzania zasobami ludzkimi; - Wartościowania stanowisk pracy oraz projektowania i wdrażania systemów wynagradzania, premiowania i motywacji; - Systemach ocen kompetencji, wartości, postaw i wyników Zarządzania przez Cele kadry menedżerskiej i pracowników firm; - Zarządzania Zmianami Organizacyjnymi, optymalizacji i usprawnień organizacyjnych; - Zwiększania potencjału innowacyjności firm i optymalizacji zatrudnienia; - Programach szkoleń i systemowego rozwoju kadry menedżerskiej; - Wspierania firm w zarządzaniu ryzykami personalnymi w tym przeciwdziałaniu mobbingowi i dyskryminacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK