| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wynagrodzenie dla pracownika za wykorzystanie jego wizerunku

Wynagrodzenie dla pracownika za wykorzystanie jego wizerunku

Zleciliśmy firmie zewnętrznej zaprojektowanie dla naszej firmy nowej strony internetowej. Wykonawca użył do tego celu wyłącznie zdjęć niektórych naszych pracowników, na co wyrazili oni pisemną zgodę. Za wykorzystanie wizerunku pracowników zapłacimy im dodatkowe wynagrodzenie. Kiedy taki przychód będzie przychodem ze stosunku pracy? Jaki skutek podatkowy powoduje zawarcie z pracownikami umów o pozowanie?

Jeżeli wykorzystanie wizerunku pracowników ma związek z ich pracą, to przychód z tego tytułu należy zaliczyć do przychodów ze stosunku pracy. Gdyby jednak z pracownikiem została zawarta odrębna umowa o pozowanie, to taki przychód należałoby zaliczyć do przychodu z umowy zlecenia. W obydwu tych przypadkach nie powstanie jednak utwór będący przedmiotem praw autorskich.

UZASADNIENIE

Rozpowszechnienie wizerunku wymaga, co do zasady, zgody osoby na nim przedstawionej. Mimo że przepisy nie przewidują wymogu wyrażania zgody na piśmie, to do celów dowodowych i zabezpieczenia przed ewentualnymi roszczeniami odszkodowawczymi zaleca się, aby była złożona w takiej formie.

Zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku:

  • osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych;
  • osoby stanowiącej jedynie szczegół całości, takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza,
  • osoby, jeżeli otrzymała ona umówioną zapłatę za pozowanie (art. 81 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych).

Wynagrodzenie za wykorzystanie wizerunku danej osoby (w tym pracownika) nie jest wynagrodzeniem za korzystanie z praw autorskich lub za rozporządzanie nimi. Takie stanowisko zajął Minister Kultury w piśmie z 14 listopada 2002 r. (sygn. DP/WPA.024/409/02), w którym stwierdził, że: „(...) prawo do wizerunku jest kategorią odrębną od praw pokrewnych. Wynagrodzenie za korzystanie z wizerunku nie może być traktowane jako wynagrodzenie za korzystanie z artystycznego wykonania, bowiem osoba, której wizerunek jest wykorzystywany, nie jest traktowana jako artysta wykonawca”.

Przedmiotem prawa autorskiego jest natomiast każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory:

  • wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe);
  • plastyczne;
  • fotograficzne;
  • lutnicze;
  • wzornictwa przemysłowego;
  • architektoniczne, architektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczne;
  • muzyczne i słowno-muzyczne;
  • sceniczne, sceniczno-muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne;
  • audiowizualne (w tym filmowe) (art. 1 ust. 1–2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych).
reklama

Autor:

ekspert w zakresie prawa podatkowego i rozliczenia pracowników

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kapała-Sokalska

Adwokat, właściciel Kancelarii Adwokackiej AKS

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »