| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wynagrodzenie dla pracownika za wykorzystanie jego wizerunku

Wynagrodzenie dla pracownika za wykorzystanie jego wizerunku

Zleciliśmy firmie zewnętrznej zaprojektowanie dla naszej firmy nowej strony internetowej. Wykonawca użył do tego celu wyłącznie zdjęć niektórych naszych pracowników, na co wyrazili oni pisemną zgodę. Za wykorzystanie wizerunku pracowników zapłacimy im dodatkowe wynagrodzenie. Kiedy taki przychód będzie przychodem ze stosunku pracy? Jaki skutek podatkowy powoduje zawarcie z pracownikami umów o pozowanie?

WAŻNE!

Wynagrodzenie za wykorzystanie wizerunku pracownika nie jest przychodem z tytułu praw autorskich.

Z przedstawionego pytania wynika, że na stronie internetowej Państwa firmy pojawiły się zdjęcia wyłącznie Państwa pracowników. Należy więc przyjąć, że wynagrodzenie wypłacone tym osobom z tytułu wykorzystania ich wizerunku ma związek ze stosunkiem pracy, dlatego taką wypłatę należy w całości opodatkować i oskładkować.

Za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń (art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Gdyby jednak z takimi pracownikami zostały zawarte umowy o pozowanie, a zatem wykorzystanie ich wizerunku byłoby szersze i np. dodatkowo związane z innymi celami pracodawcy, wówczas przychód z takiej umowy należałoby potraktować jak z umowy zlecenia przy zastosowaniu 20% kosztów uzyskania przychodów.

Z charakteru czynności pozowania wynika, że nie chodzi w tym przypadku o osiągnięcie celu przez osobę pozującą, lecz wyłącznie o poczynione przez nią starania dotyczące np. przybrania określonego wyrazu twarzy, wyrażenia określonego gestu itp. W umowie o dzieło nakłady pracy nie mają takiego znaczenia, jak w przypadku umowy zlecenia.

Pozowanie nie jest objęte prawem autorskim i do tej czynności nie mogą mieć zastosowania 50% koszty uzyskania przychodu. Sporządzając umowę o pozowanie należy stosować przepisy Kodeksu cywilnego w części dotyczącej umów zleceń, a nie umów o dzieło.

WAŻNE!

Umowa o pozowanie (zawarta również z pracownikiem) ma charakter umowy zlecenia.

Gdyby z pracownikami była zawarta umowa o pozowanie, to przychód z tego tytułu należy zaliczyć do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz opodatkować. Za pracownika, w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, uważa się bowiem także osobę wykonującą pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy (art. 8 ust. 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).

Podstawa prawna

  • art. 23, art. 627–646, art. 734–751 Kodeksu cywilnego,
  • art. 23 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 ze zm.),
  • art. 1 ust. 1–2, art. 81 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 ze zm.),
  • art. 12 ust. 1 i ust. 4 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.),
  • art. 4 pkt 9, art. 8 ust. 2a, art. 18 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.).
reklama

Autor:

ekspert w zakresie prawa podatkowego i rozliczenia pracowników

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Treco Inspiracja do sukcesu

Portal dla szkoleniowców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »