| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy oferowany przez pracodawcę rabat na zakupy jest przychodem ze stosunku pracy

Czy oferowany przez pracodawcę rabat na zakupy jest przychodem ze stosunku pracy

Pracownikom zatrudnionym w naszej firmie (jesteśmy hurtownią sprzętu agd) przyznajemy stały rabat na zakupy dokonane w naszej hurtowni. Czy taki rabat jest przychodem pracowników?

Potwierdza to interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 13 maja 2011 r. (IPPB2/415–184/11–2/MG), w której stwierdził, że: „w momencie dokonywania zakupów w sklepach Spółki pracownik występuje w podwójnej roli, tj. jako pracownik i jako klient (dokonując zakupów na podstawie cywilnoprawnej umowy sprzedaży). Zauważyć jednak należy, iż dokonując zakupów osoba taka cały czas pozostaje w stosunku służbowym z podmiotem, u którego ich dokonuje, a ponadto jak wynika ze stanu faktycznego program rabatowy służy poprawie relacji pracodawcy z pracownikami, zwiększeniu efektywności pracy pracowników, co faktycznie pośrednio skutkować może zwiększeniem sprzedaży. W konsekwencji przysporzenie od takiego podmiotu nawet wynikające z realizacji umowy cywilnoprawnej przyznane jest z racji istniejącego stosunku pracy. Podkreślenia wymaga fakt, że o tym, czy świadczenie jest przychodem ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, decyduje okoliczność, czy może je otrzymać wyłącznie pracownik w rozumieniu ust. 4 tego artykułu czy także inna osoba niezwiązana z pracodawcą. Zatem udzielone pracownikom rabaty stanowią dla pracowników Spółki podlegający opodatkowaniu przychód ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Na Spółce ciążą w związku z tym obowiązki płatnika podatku dochodowego wynikające z treści art. 31 ww. ustawy, tj. Spółka zobowiązana jest w stosunku do osób objętych akcją rabatową do obliczenia i pobrania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, łącznie z pozostałymi dochodami uzyskanymi przez pracownika w danym miesiącu”.

Jeżeli świadczenia są częściowo odpłatne, to przychodem jest różnica między wartością tych świadczeń a odpłatnością ponoszoną przez pracownika (art. 11 ust. 2b updof). W konsekwencji przychodem pracownika będzie wartość udzielonego rabatu. Uzyskany rabat należy włączyć do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

W sytuacji przedstawionej w pytaniu rabatu udziela hurtownia. Jeżeli prowadzi ona sprzedaż tylko dla podmiotów gospodarczych, to takich klientów nie można porównywać do klientów detalicznych, których można byłoby traktować tak samo jak pracowników. W takim przypadku trudno sobie wyobrazić, aby można było zorganizować identyczne programy rabatowe zarówno dla podmiotów gospodarczych, jak i dla pracowników, ze względu na odrębność tych grup klientów.

Należy zatem uznać, że w takiej sytuacji świadczenie polegające na zakupie przez pracowników towarów po obniżonej cenie trzeba zaliczyć do ich przychodów ze stosunku pracy, a tym samym opodatkować i oskładkować.

Jeżeli jednak hurtownia prowadziłaby również sprzedaż dla klientów detalicznych, np. w formie akcji dni otwartych dla tych klientów i w ich trakcie organizowała programy rabatowe, a pracownicy mogliby korzystać z tych programów bądź z programów dla nich przeznaczonych, ale na identycznych zasadach jak dla innych klientów detalicznych, to w takim przypadku z tego tytułu nie powstawałby u nich przychód ze stosunku pracy. W konsekwencji nie trzeba byłoby wartości tego rabatu opodatkować ani włączać do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Podstawa prawna

  • art. 11 ust. 2b, art. 12 ust. 1, ust. 4 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.),
  • art. 4 pkt 9, art. 18 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • § 3 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Stowarzyszenie polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK