| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy oferowany przez pracodawcę rabat na zakupy jest przychodem ze stosunku pracy

Czy oferowany przez pracodawcę rabat na zakupy jest przychodem ze stosunku pracy

Pracownikom zatrudnionym w naszej firmie (jesteśmy hurtownią sprzętu agd) przyznajemy stały rabat na zakupy dokonane w naszej hurtowni. Czy taki rabat jest przychodem pracowników?

Potwierdza to interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 13 maja 2011 r. (IPPB2/415–184/11–2/MG), w której stwierdził, że: „w momencie dokonywania zakupów w sklepach Spółki pracownik występuje w podwójnej roli, tj. jako pracownik i jako klient (dokonując zakupów na podstawie cywilnoprawnej umowy sprzedaży). Zauważyć jednak należy, iż dokonując zakupów osoba taka cały czas pozostaje w stosunku służbowym z podmiotem, u którego ich dokonuje, a ponadto jak wynika ze stanu faktycznego program rabatowy służy poprawie relacji pracodawcy z pracownikami, zwiększeniu efektywności pracy pracowników, co faktycznie pośrednio skutkować może zwiększeniem sprzedaży. W konsekwencji przysporzenie od takiego podmiotu nawet wynikające z realizacji umowy cywilnoprawnej przyznane jest z racji istniejącego stosunku pracy. Podkreślenia wymaga fakt, że o tym, czy świadczenie jest przychodem ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, decyduje okoliczność, czy może je otrzymać wyłącznie pracownik w rozumieniu ust. 4 tego artykułu czy także inna osoba niezwiązana z pracodawcą. Zatem udzielone pracownikom rabaty stanowią dla pracowników Spółki podlegający opodatkowaniu przychód ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Na Spółce ciążą w związku z tym obowiązki płatnika podatku dochodowego wynikające z treści art. 31 ww. ustawy, tj. Spółka zobowiązana jest w stosunku do osób objętych akcją rabatową do obliczenia i pobrania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, łącznie z pozostałymi dochodami uzyskanymi przez pracownika w danym miesiącu”.

Jeżeli świadczenia są częściowo odpłatne, to przychodem jest różnica między wartością tych świadczeń a odpłatnością ponoszoną przez pracownika (art. 11 ust. 2b updof). W konsekwencji przychodem pracownika będzie wartość udzielonego rabatu. Uzyskany rabat należy włączyć do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

W sytuacji przedstawionej w pytaniu rabatu udziela hurtownia. Jeżeli prowadzi ona sprzedaż tylko dla podmiotów gospodarczych, to takich klientów nie można porównywać do klientów detalicznych, których można byłoby traktować tak samo jak pracowników. W takim przypadku trudno sobie wyobrazić, aby można było zorganizować identyczne programy rabatowe zarówno dla podmiotów gospodarczych, jak i dla pracowników, ze względu na odrębność tych grup klientów.

Należy zatem uznać, że w takiej sytuacji świadczenie polegające na zakupie przez pracowników towarów po obniżonej cenie trzeba zaliczyć do ich przychodów ze stosunku pracy, a tym samym opodatkować i oskładkować.

Jeżeli jednak hurtownia prowadziłaby również sprzedaż dla klientów detalicznych, np. w formie akcji dni otwartych dla tych klientów i w ich trakcie organizowała programy rabatowe, a pracownicy mogliby korzystać z tych programów bądź z programów dla nich przeznaczonych, ale na identycznych zasadach jak dla innych klientów detalicznych, to w takim przypadku z tego tytułu nie powstawałby u nich przychód ze stosunku pracy. W konsekwencji nie trzeba byłoby wartości tego rabatu opodatkować ani włączać do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Podstawa prawna

  • art. 11 ust. 2b, art. 12 ust. 1, ust. 4 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.),
  • art. 4 pkt 9, art. 18 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • § 3 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106 ze zm.).
reklama

Autor:

ekspert w zakresie prawa podatkowego i rozliczeń pracowników

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Kornat

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »