| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Obniżenie wynagrodzenia pracownika za spóźnienie spowodowane strajkiem na kolei

Obniżenie wynagrodzenia pracownika za spóźnienie spowodowane strajkiem na kolei

Jeden z naszych pracowników dojeżdża codziennie do pracy pociągiem z miejscowości oddalonej o ok. 50 km. Z powodu strajku przewoźnika pracownik ten spóźnił się do pracy 2 godziny, nie odpracował tego spóźnienia i pracował tego dnia przez 6 godzin. Pracownik jest zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy. Czy w takiej sytuacji możemy potrącić mu wynagrodzenie za część dniówki?

W celu obliczenia wynagrodzenia (ustalonego w stawce miesięcznej w stałej wysokości) za przepracowaną część miesiąca, jeżeli pracownik w tym miesiącu był nieobecny w pracy z innych przyczyn niż niezdolność do pracy spowodowana chorobą i jeżeli za czas tej nieobecności nie zachowuje prawa do wynagrodzenia, należy:

  • podzielić stałą stawkę wynagrodzenia przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu,
  • pomnożyć otrzymany wynik przez liczbę godzin nieobecności pracownika w pracy,
  • odjąć kwotę obliczoną w powyższy sposób od wynagrodzenia przysługującego pracownikowi za cały miesiąc (§ 12 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy).

PRZYKŁAD

Pracownik pracujący na pełny etat w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku, 4 października 2011 r. z powodu strajku na kolei spóźnił się do pracy 2 godziny. Biorąc pod uwagę, że jest on wynagradzany stałą miesięczną stawką w wysokości 4000 zł, potrącenie za spóźnienie wynosi 47,62 zł zgodnie z poniższym wyliczeniem:

● 4000 zł (miesięczne wynagrodzenie) : 168 godzin (do przepracowania w październiku 2011 r.) = 23,81 zł;

● 23,81 zł x 2 godziny spóźnienia = 47,62 zł.

Pracodawcy, mimo że nie mają takiego obowiązku, uznają spóźnienia do pracy niewynikające z winy pracownika za nieobecności usprawiedliwione (choćby ze względu na zasady współżycia społecznego). Wiele w tej kwestii zależy od okoliczności takiego spóźnienia. Jeśli jednak pracownik notorycznie spóźnia się do pracy, nie tłumacząc się z tego swoim przełożonym, wówczas jest podstawa, aby taką nieobecność potraktować jak nieusprawiedliwioną.

WAŻNE!

Przyczynami usprawiedliwiającymi nieobecność pracownika w pracy są m.in. przypadki niemożności jej wykonywania uznane przez pracodawcę za usprawiedliwione.

Podstawa prawna

  • art. 80 Kodeksu pracy,
  • § 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. Nr 60, poz. 281 ze zm.),
  • § 12 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. Nr 62, poz. 289 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK