| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Obliczanie wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe pracowników niepełnoetatowych

Obliczanie wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe pracowników niepełnoetatowych

Pracownikom zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy należy ustalić w umowie o pracę dopuszczalną liczbę godzin pracy ponad obowiązujący ich wymiar czasu pracy, których przekroczenie uprawnia takiego pracownika do otrzymania oprócz normalnego wynagrodzenia, dodatku takiego jak za pracę w godzinach nadliczbowych. Sposób tego ustalenia zależy od decyzji pracodawcy i pracownika.

U pracowników niepełnoetatowych może wystąpić tzw. praca ponadwymiarowa, która w odróżnieniu od pracy nadliczbowej występuje po przekroczeniu obowiązującego pracownika wymiaru czasu pracy, ale nie przewyższy norm czasu pracy właściwych dla pełnego etatu. Ze względu na brak uregulowań tej kwestii w przepisach prawa pracy, do pracodawcy i pracownika należy decyzja dotycząca sposobu określenia liczby dodatkowo opłacanych godzin ponadwymiarowych. Należy przy tym pamiętać, że pracy w godzinach ponadwymiarowych nieprzekraczających pełnego etatu nie należy wliczać do rocznego limitu godzin nadliczbowych, ponieważ taka praca nie jest pracą w godzinach nadliczbowych.

WAŻNE!

Pracy w godzinach ponadwymiarowych nieprzekraczających pełnego etatu nie należy wliczać do rocznego limitu godzin nadliczbowych.

Sposoby ustalania limitu godzin ponadwymiarowych

Pracownik i pracodawca w drodze porozumienia mogą ustalać na kilka sposobów limit godzin ponad określony w umowie wymiar czasu pracy, których przekroczenie uprawnia pracownika, oprócz normalnego wynagrodzenia, do dodatku jak za godziny nadliczbowe.

Ustalanie limitu godzin ponadwymiarowych dla pracownika zatrudnionego na 1/3 etatu

@RY1@i65/2011/018/i65.2011.018.000.0046.001.jpg@RY2@

@RY1@i65/2011/018/i65.2011.018.000.0046.002.jpg@RY2@

Konsekwencje nieustalenia limitu godzin ponadwymiarowych

Jeżeli strony nie wprowadziły do umowy o pracę zapisów dotyczących liczby godzin ponadwymiarowych uprawniających pracownika niepełnoetatowego oprócz normalnego wynagrodzenia do dodatków jak za godziny nadliczbowe, wówczas, zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 9 lipca 2008 r. (I PK 315/07, OSNP 2009/23-24/310), pracownikowi nie przysługuje taki dodatek. W takim przypadku pracownik ma jedynie możliwość dochodzenia odszkodowania od pracodawcy lub spowodowania innych sankcji ewentualnego naruszenia przez pracodawcę przepisów o czasie pracy, np. złożenia skargi do PIP.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK