| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Obliczanie wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe pracowników niepełnoetatowych

Obliczanie wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe pracowników niepełnoetatowych

Pracownikom zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy należy ustalić w umowie o pracę dopuszczalną liczbę godzin pracy ponad obowiązujący ich wymiar czasu pracy, których przekroczenie uprawnia takiego pracownika do otrzymania oprócz normalnego wynagrodzenia, dodatku takiego jak za pracę w godzinach nadliczbowych. Sposób tego ustalenia zależy od decyzji pracodawcy i pracownika.

w godzinach ponadwymiarowych:

2600 zł (wynagrodzenie zasadnicze) : 88 godz. [1/2 x 176 godz. (nominalny czas pracy we wrześniu br.)] = 29,55 zł (za godzinę),

dodatek 50% za 1 godzinę: 29,55 zł x 50% = 14,78 zł,

14,78 zł x 7 godz. (liczba godzin ponadwymiarowych) = 103,46 zł,

w godzinach nadliczbowych:

dodatek 50% za 1 godzinę: 29,55 zł x 50% = 14,78 zł,

14,78 zł x 3 godz. (liczba godzin nadliczbowych) = 44,34 zł,

dodatek 100% za 1 godzinę: 29,55 zł x 100% = 29,55 zł,

29,55 zł x 8 godz. (liczba godzina nadliczbowych) = 236,40 zł.

Jeżeli w danym miesiącu pracownik wykonywałby pracę ponadwymiarową, za którą przysługuje normalne wynagrodzenie, wówczas wypłatę powinien otrzymać wraz z wynagrodzeniem za miesiąc, w którym taka praca wystąpiła. Ta zasada dotyczy również pracy ponadwymiarowej ponad ustalone w umowie limity godzin, której wykonywanie nie wiąże się z obowiązkiem udzielenia czasu wolnego w zamian za taką pracę, gdyż nie jest to praca w godzinach nadliczbowych.

Jeżeli pracownik zatrudniony na część etatu będzie wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy, wówczas należy udzielić mu w zamian innego dnia wolnego do końca okresu rozliczeniowego (art. 1513 Kodeksu pracy). Gdyby okazało się to niemożliwe, to taką pracę należy zrekompensować wynagrodzeniem za przepracowane godziny ewentualnie z dodatkami za pracę z tytułu przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy, co w praktyce występuje rzadko, ponieważ niepełnoetatowcy sporadycznie przekraczają przeciętnie tygodniową normę czasu pracy. W takim przypadku wynagrodzenie z tytułu przekroczenia przeciętnych tygodniowych norm czasu pracy należy wypłacić na koniec okresu rozliczeniowego.

Podstawa prawna

  • art. 18, art. 151 § 5, art. 1511 § 1, art. 1513 Kodeksu pracy.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Narkiewicz-Tarłowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK