| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Obliczanie wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe pracowników niepełnoetatowych

Obliczanie wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe pracowników niepełnoetatowych

Pracownikom zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy należy ustalić w umowie o pracę dopuszczalną liczbę godzin pracy ponad obowiązujący ich wymiar czasu pracy, których przekroczenie uprawnia takiego pracownika do otrzymania oprócz normalnego wynagrodzenia, dodatku takiego jak za pracę w godzinach nadliczbowych. Sposób tego ustalenia zależy od decyzji pracodawcy i pracownika.

w godzinach ponadwymiarowych:

2600 zł (wynagrodzenie zasadnicze) : 88 godz. [1/2 x 176 godz. (nominalny czas pracy we wrześniu br.)] = 29,55 zł (za godzinę),

dodatek 50% za 1 godzinę: 29,55 zł x 50% = 14,78 zł,

14,78 zł x 7 godz. (liczba godzin ponadwymiarowych) = 103,46 zł,

w godzinach nadliczbowych:

dodatek 50% za 1 godzinę: 29,55 zł x 50% = 14,78 zł,

14,78 zł x 3 godz. (liczba godzin nadliczbowych) = 44,34 zł,

dodatek 100% za 1 godzinę: 29,55 zł x 100% = 29,55 zł,

29,55 zł x 8 godz. (liczba godzina nadliczbowych) = 236,40 zł.

Jeżeli w danym miesiącu pracownik wykonywałby pracę ponadwymiarową, za którą przysługuje normalne wynagrodzenie, wówczas wypłatę powinien otrzymać wraz z wynagrodzeniem za miesiąc, w którym taka praca wystąpiła. Ta zasada dotyczy również pracy ponadwymiarowej ponad ustalone w umowie limity godzin, której wykonywanie nie wiąże się z obowiązkiem udzielenia czasu wolnego w zamian za taką pracę, gdyż nie jest to praca w godzinach nadliczbowych.

Jeżeli pracownik zatrudniony na część etatu będzie wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy, wówczas należy udzielić mu w zamian innego dnia wolnego do końca okresu rozliczeniowego (art. 1513 Kodeksu pracy). Gdyby okazało się to niemożliwe, to taką pracę należy zrekompensować wynagrodzeniem za przepracowane godziny ewentualnie z dodatkami za pracę z tytułu przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy, co w praktyce występuje rzadko, ponieważ niepełnoetatowcy sporadycznie przekraczają przeciętnie tygodniową normę czasu pracy. W takim przypadku wynagrodzenie z tytułu przekroczenia przeciętnych tygodniowych norm czasu pracy należy wypłacić na koniec okresu rozliczeniowego.

Podstawa prawna

  • art. 18, art. 151 § 5, art. 1511 § 1, art. 1513 Kodeksu pracy.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK