| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wynagrodzenie za czas przeprowadzania ponownych badań profilaktycznych pracownika

Wynagrodzenie za czas przeprowadzania ponownych badań profilaktycznych pracownika

Jeden z naszych pracowników po przeprowadzeniu badań okresowych otrzymał zaświadczenie, w którym lekarz nie dopuścił go do wykonywania dotychczasowej pracy. Pracownik nie zgodził się z treścią zaświadczenia i wystąpił z wnioskiem o przeprowadzenie ponownego badania. Termin badania został już wyznaczony, ale pracownik musi na nie dojechać do innego miasta. Jakie wynagrodzenie przysługuje mu za ten dzień?

W związku z tym, że nie ma konieczności dzielenia wynagrodzenia określonego w stałej miesięcznej wysokości na część za czas przepracowany i za czas nieprzepracowany, wynagrodzenie to na ogół wykazuje się na liście płac w pełnej kwocie i w jednej pozycji. W takim przypadku należy obliczyć uzupełniające wynagrodzenie za 1 dzień niewykonywania pracy (8 godz.) w związku z przeprowadzaniem badań, wynikające ze zmiennych składników wynagrodzenia przysługujących za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc. W tym celu sumujemy zmienne składniki za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc przysługujące za wrzesień br.:

360 zł (premia regulaminowa) + 101,12 zł (dodatek nocny) = 461,12 zł (podstawa wymiaru uzupełniającego wynagrodzenia za 1 dzień niewykonywania pracy).

Tak ustaloną podstawę dzielimy przez liczbę godzin przepracowanych przez pracownika we wrześniu i obliczamy wynagrodzenie za 1 dzień (8 godz.) zwolnienia od pracy:

461,12 zł : 168 godz. = 2,74 zł (stawka za 1 godzinę),

2,74 zł x 8 godz. (liczba godz. niewykonywania pracy) = 21,92 zł (uzupełniające wynagrodzenie za 1 dzień nieprzepracowany).

Za wrzesień br. pracownik powinien otrzymać:

@RY1@i65/2011/018/i65.2011.018.000.0050.001.jpg@RY2@

Podstawa prawna

  • art. 229 § 3 Kodeksu pracy,
  • § 5 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. Nr 69, poz. 332 ze zm.),
  • § 5 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odpraw, odszkodowań, dodatków wyrównawczych i innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. Nr 62, poz. 289 ze zm.),
  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. Nr 2, poz. 14 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Nowicki

Członek Zarządu Sembox Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK