| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wynagrodzenie za czas przeprowadzania ponownych badań profilaktycznych pracownika

Wynagrodzenie za czas przeprowadzania ponownych badań profilaktycznych pracownika

Jeden z naszych pracowników po przeprowadzeniu badań okresowych otrzymał zaświadczenie, w którym lekarz nie dopuścił go do wykonywania dotychczasowej pracy. Pracownik nie zgodził się z treścią zaświadczenia i wystąpił z wnioskiem o przeprowadzenie ponownego badania. Termin badania został już wyznaczony, ale pracownik musi na nie dojechać do innego miasta. Jakie wynagrodzenie przysługuje mu za ten dzień?

W związku z tym, że nie ma konieczności dzielenia wynagrodzenia określonego w stałej miesięcznej wysokości na część za czas przepracowany i za czas nieprzepracowany, wynagrodzenie to na ogół wykazuje się na liście płac w pełnej kwocie i w jednej pozycji. W takim przypadku należy obliczyć uzupełniające wynagrodzenie za 1 dzień niewykonywania pracy (8 godz.) w związku z przeprowadzaniem badań, wynikające ze zmiennych składników wynagrodzenia przysługujących za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc. W tym celu sumujemy zmienne składniki za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc przysługujące za wrzesień br.:

360 zł (premia regulaminowa) + 101,12 zł (dodatek nocny) = 461,12 zł (podstawa wymiaru uzupełniającego wynagrodzenia za 1 dzień niewykonywania pracy).

Tak ustaloną podstawę dzielimy przez liczbę godzin przepracowanych przez pracownika we wrześniu i obliczamy wynagrodzenie za 1 dzień (8 godz.) zwolnienia od pracy:

461,12 zł : 168 godz. = 2,74 zł (stawka za 1 godzinę),

2,74 zł x 8 godz. (liczba godz. niewykonywania pracy) = 21,92 zł (uzupełniające wynagrodzenie za 1 dzień nieprzepracowany).

Za wrzesień br. pracownik powinien otrzymać:

@RY1@i65/2011/018/i65.2011.018.000.0050.001.jpg@RY2@

Podstawa prawna

  • art. 229 § 3 Kodeksu pracy,
  • § 5 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. Nr 69, poz. 332 ze zm.),
  • § 5 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odpraw, odszkodowań, dodatków wyrównawczych i innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. Nr 62, poz. 289 ze zm.),
  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. Nr 2, poz. 14 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Kornat

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK