| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wynagrodzenie chorobowe pracownika młodocianego

Wynagrodzenie chorobowe pracownika młodocianego

Pracownik młodociany ma prawo do wynagrodzenia chorobowego za każdy dzień objęty zwolnieniem lekarskim. Wysokość tego świadczenia za jeden dzień choroby wynosi 1/30 podstawy wymiaru ustalanej na zasadach obowiązujących pracowników.

Wynagrodzenie chorobowe

Pracownicy młodociani, podobnie jak pozostałe osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę – mają prawo do wynagrodzenia za czas choroby. Stosuje się do nich przepisy ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, dotyczące m.in. wypłaty określonych świadczeń pieniężnych za każdy dzień niezdolności do pracy. Oznacza to, że młodociany ma prawo do świadczenia za okres choroby za każdy dzień objęty zwolnieniem lekarskim (nawet jeżeli praca świadczona jest tylko w niektórych dniach tygodnia).

Niemniej jednak, aby pracownik nabył prawo do wynagrodzenia za czas choroby niezbędny jest 30-dniowy nieprzerwany okres ubezpieczenia chorobowego (chyba że niezdolność została spowodowana wypadkiem w pracy, w drodze do pracy lub z pracy oraz w przypadku świadczeń dotyczących macierzyństwa).

WAŻNE!

Zasiłki przysługują pracownikom młodocianym także w okresie wakacji i ferii.

Za czas choroby trwającej łącznie do 33 dni pracownik młodociany ma prawo do wynagrodzenia chorobowego. Od 34. dnia choroby w danym roku kalendarzowym ma on prawo do zasiłku chorobowego.

Co do zasady za każdy dzień niezdolności do pracy młodocianemu przysługuje świadczenie w wysokości 1/30 podstawy wymiaru ustalanej na zasadach obowiązujących pracowników.

Podstawa świadczenia chorobowego

W celu obliczenia podstawy wymiaru świadczenia chorobowego należy brać pod uwagę wynagrodzenie wypłacone pracownikowi młodocianemu za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym młodociany zachorował. Jeżeli zatrudnienie nie trwa pełnych 12 miesięcy – pod uwagę bierzemy pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia.

WAŻNE!

Podstawę wymiaru świadczenia chorobowego pomniejsza się o potrącone przez pracodawcę składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe (obecnie składki te wynoszą 13,71% podstawy).

Przykład

Pracownik młodociany od września 2009 r. jest zatrudniony w celu nauki zawodu. W pierwszym roku pracy wynagrodzenie wynosiło 220 zł, w 2010 r. – 270 zł, a od 2011 r. – 330 zł.

Od 8 do 21 sierpnia 2011 r. pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim. Aby otrzymać wynagrodzenie chorobowe pracownika, należy obliczyć:

•  podstawę wymiaru świadczenia chorobowego:

– z okresu od sierpnia do grudnia 2010:

5 x 270 zł = 1350 zł,

– z okresu od stycznia do lipca 2011 r.:

7 x 330 zł = 2310 zł,

•  średnią pensję z 12 miesięcy:

1350 zł + 2310 zł = 3660 zł,

3660 zł : 12 = 305 zł,

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Weronika Sierant

HR Manager w firmie Smart MBC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK