| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy byłemu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za udział w inwentaryzacji

Czy byłemu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za udział w inwentaryzacji

Jeden z naszych pracowników objęty umową o wspólnej odpowiedzialności materialnej weźmie udział w inwentaryzacji już po ustaniu zatrudnienia, ponieważ w czasie trwania zatrudnienia w dniu, w którym początkowo miała odbyć się inwentaryzacja, pracownik był chory. Czy byłemu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za udział w inwentaryzacji?

Gdyby jednak w zastępstwie byłego pracownika w remanencie uczestniczyła osoba spoza pracowników, np. członek rodziny tego pracownika, wówczas z taką osobą należałoby zawrzeć umowę cywilnoprawną, np. zlecenia, na czynności związane ze spisem. Przychód z takiej umowy należy wówczas rozliczyć jak przychód z działalności wykonywanej osobiście.

PRZYKŁAD

Stosunek pracy pracownika objętego wspólną odpowiedzialnością materialną zakończył się 15 września br. Przed rozwiązaniem umowy o pracę, w trakcie okresu wypowiedzenia, pracownik chorował i nie mógł uczestniczyć w inwentaryzacji, która powinna odbyć się wcześniej i zakończyć najpóźniej w dniu rozwiązania umowy o pracę. Z powodów technicznych remanent przesunięto na 19 września. Były pracownik stawił się na inwentaryzację w tym dniu i uczestniczył w niej przez 3 dni. Do ustalenia wynagrodzenia za te dni należy przyjąć wynagrodzenie przysługujące pracownikowi od 16 sierpnia do 15 września br. Pracownik był zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku ze stawką godzinową, która zarówno w sierpniu, jak i we wrześniu br. wynosiła 18 zł. Ze względu na chorobę pracownik we wrześniu przepracował 32 godziny (4 dni robocze). Jego wynagrodzenie wyniosło łącznie 2304 zł [18 zł x 96 godzin (od 16 do 31 sierpnia) + 18 zł x 32 godziny (od 1 do 15 września)]. Wynagrodzenie za 3 dni inwentaryzacji wyniesie 432 zł, zgodnie z poniższym obliczeniem, przy czym stawkę dzienną można ustalić na 2 sposoby:

18 zł x 8 godzin (obowiązująca tego pracownika dobowa norma czasu pracy) = 144 zł lub

2304 zł : 16 dni (liczba dni przepracowanych od 16 sierpnia do 15 września) = 144 zł,

144 zł x 3 dni = 432 zł (wynagrodzenie za inwentaryzację).

Podstawa prawna

  • art. 124, art. 125 Kodeksu pracy,
  • § 1, § 8, § 12, § 22–24 rozporządzenia Rady Ministrów z 4 października 1974 r. w sprawie wspólnej odpowiedzialności materialnej pracowników za powierzone mienie (Dz.U. z 1996 r. Nr 143, poz. 663),
  • art. 12 ust. 1, art. 13 pkt 8 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Darren Chong

Ekspert ds. kontaktów biznesowych z Azjatami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK