| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy byłemu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za udział w inwentaryzacji

Czy byłemu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za udział w inwentaryzacji

Jeden z naszych pracowników objęty umową o wspólnej odpowiedzialności materialnej weźmie udział w inwentaryzacji już po ustaniu zatrudnienia, ponieważ w czasie trwania zatrudnienia w dniu, w którym początkowo miała odbyć się inwentaryzacja, pracownik był chory. Czy byłemu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za udział w inwentaryzacji?

Gdyby jednak w zastępstwie byłego pracownika w remanencie uczestniczyła osoba spoza pracowników, np. członek rodziny tego pracownika, wówczas z taką osobą należałoby zawrzeć umowę cywilnoprawną, np. zlecenia, na czynności związane ze spisem. Przychód z takiej umowy należy wówczas rozliczyć jak przychód z działalności wykonywanej osobiście.

PRZYKŁAD

Stosunek pracy pracownika objętego wspólną odpowiedzialnością materialną zakończył się 15 września br. Przed rozwiązaniem umowy o pracę, w trakcie okresu wypowiedzenia, pracownik chorował i nie mógł uczestniczyć w inwentaryzacji, która powinna odbyć się wcześniej i zakończyć najpóźniej w dniu rozwiązania umowy o pracę. Z powodów technicznych remanent przesunięto na 19 września. Były pracownik stawił się na inwentaryzację w tym dniu i uczestniczył w niej przez 3 dni. Do ustalenia wynagrodzenia za te dni należy przyjąć wynagrodzenie przysługujące pracownikowi od 16 sierpnia do 15 września br. Pracownik był zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku ze stawką godzinową, która zarówno w sierpniu, jak i we wrześniu br. wynosiła 18 zł. Ze względu na chorobę pracownik we wrześniu przepracował 32 godziny (4 dni robocze). Jego wynagrodzenie wyniosło łącznie 2304 zł [18 zł x 96 godzin (od 16 do 31 sierpnia) + 18 zł x 32 godziny (od 1 do 15 września)]. Wynagrodzenie za 3 dni inwentaryzacji wyniesie 432 zł, zgodnie z poniższym obliczeniem, przy czym stawkę dzienną można ustalić na 2 sposoby:

18 zł x 8 godzin (obowiązująca tego pracownika dobowa norma czasu pracy) = 144 zł lub

2304 zł : 16 dni (liczba dni przepracowanych od 16 sierpnia do 15 września) = 144 zł,

144 zł x 3 dni = 432 zł (wynagrodzenie za inwentaryzację).

Podstawa prawna

  • art. 124, art. 125 Kodeksu pracy,
  • § 1, § 8, § 12, § 22–24 rozporządzenia Rady Ministrów z 4 października 1974 r. w sprawie wspólnej odpowiedzialności materialnej pracowników za powierzone mienie (Dz.U. z 1996 r. Nr 143, poz. 663),
  • art. 12 ust. 1, art. 13 pkt 8 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Paszkowski

Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK