| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy byłemu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za udział w inwentaryzacji

Czy byłemu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za udział w inwentaryzacji

Jeden z naszych pracowników objęty umową o wspólnej odpowiedzialności materialnej weźmie udział w inwentaryzacji już po ustaniu zatrudnienia, ponieważ w czasie trwania zatrudnienia w dniu, w którym początkowo miała odbyć się inwentaryzacja, pracownik był chory. Czy byłemu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za udział w inwentaryzacji?

Spisu z natury dokonuje się również w innych przypadkach, mogących mieć wpływ na zakres odpowiedzialności czy bilans mienia, takich jak:

  • przedłużająca się, ponad ustalony w umowie okres, nieobecność pracownika w pracy, która może wpływać na zakres odpowiedzialności zarówno tego pracownika, jak i pozostałych pracowników związanych umową o wspólnej odpowiedzialności,
  • stwierdzenie przez odpowiedzialnego pracownika nieprawidłowości przy sprawowaniu pieczy nad powierzonym mieniem przez innego współpracownika objętego wspólną odpowiedzialnością,
  • odstąpienie od umowy o wspólnej odpowiedzialności pracownika, który uprzednio wystąpił do pracodawcy z pismem w sprawie zarzutów co do utraty zaufania wobec osób trzecich (spoza kręgu ponoszących odpowiedzialność, np. pracowników młodocianych) i cofnął zgodę na przebywanie tych osób w miejscu powierzenia mienia, a pracodawca nie uwzględnił skutków cofnięcia takiej zgody,
  • wypowiedzenie umowy o wspólnej odpowiedzialności zarówno przez pracownika, jak i pracodawcę,
  • wypowiedzenie przez jedną ze stron umowy o pracę z pracownikiem ponoszącym wspólną odpowiedzialność materialną (w razie rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem ponoszącym solidarną odpowiedzialność).

Jeśli wystąpią przeszkody uniemożliwiające udział pracownika w inwentaryzacji z powodu choroby lub innej ważnej przyczyny, pracownik może wskazać na piśmie inną osobę, która – za zgodą pracodawcy – będzie uczestniczyła w przeprowadzeniu inwentaryzacji. Takim zastępcą może być zarówno inny pracownik tego pracodawcy, jak i osoba z zewnątrz.

Gdy pracownik nie weźmie udziału w spisie ani nie wskaże swojego zastępcy, pracodawca przeprowadza inwentaryzację przez komisję złożoną co najmniej z 3 osób. Choć przepisy rozporządzenia wprost tego nie regulują, to należy przyjąć, że komisyjna inwentaryzacja odbywa się także wówczas, gdy pracodawca nie wyrazi zgody na udział w inwentaryzacji osoby trzeciej, wskazanej przez pracownika.

Prawo do udziału w remanencie ma także pracownik ponoszący wspólną odpowiedzialność materialną, z którym ustał stosunek pracy. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy np. doszło do rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia lub pracownik był chory w dniu zapowiedzianej inwentaryzacji i niezdolność do pracy trwała do końca zatrudnienia). Wówczas remanent należy zorganizować w ciągu 7 dni od rozwiązania umowy o pracę.

WAŻNE!

W przypadku rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem ponoszącym wspólną odpowiedzialność materialną inwentaryzację należy zorganizować w ciągu 7 dni od dnia ustania zatrudnienia.

Pracownikowi ponoszącemu wspólną odpowiedzialność materialną, który po ustaniu stosunku pracy bierze udział w przeprowadzaniu inwentaryzacji, przysługuje wynagrodzenie obliczone według przeciętnej stawki dziennej z ostatniego miesiąca jego pracy. Takie samo wynagrodzenie przysługuje osobie, która zastępuje byłego pracownika w czynnościach inwentaryzacyjnych. Wynagrodzenie to ustala się na podstawie dniówki z ostatniego miesiąca pracy pracownika, przy czym nie jest to miesiąc kalendarzowy (§ 24 rozporządzenia w sprawie wspólnej odpowiedzialności materialnej pracowników za powierzone mienie).

Wynagrodzenie za udział pracownika w inwentaryzacji, która odbyła się po ustaniu zatrudnienia, jest nadal przychodem tego pracownika ze stosunku pracy. Jest tak, gdyż źródłem tego przychodu był uprzednio zawarty stosunek pracy, w tym umowa o wspólnej odpowiedzialności materialnej.

WAŻNE!

Wynagrodzenie za udział pracownika w inwentaryzacji, która odbyła się po ustaniu zatrudnienia, jest nadal przychodem tego pracownika ze stosunku pracy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Donata Hermann-Marciniak

Specjalistka z zakresu Prawa Pracy. Absolwentka Studiów Podyplomowych Kadry i Płace na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK