| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wynagrodzenie za czas odsunięcia od pracy z powodu przeciwwskazań do jej wykonywania

Wynagrodzenie za czas odsunięcia od pracy z powodu przeciwwskazań do jej wykonywania

Pracownik przedstawił nam 5 września br. decyzję z ZUS o przyznaniu renty. W tym samym dniu złożyliśmy mu 3-miesięczne wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. Pracownik w tym czasie nie będzie świadczył pracy, ponieważ nie jest zdolny do jej wykonywania na ostatnio zajmowanym stanowisku, a nie mamy możliwości przeniesienia go na inne. Jakie wynagrodzenie w okresie wypowiedzenia powinniśmy wypłacać temu pracownikowi?

Jeżeli nie ma możliwości przeniesienia pracownika na inne stanowisko, w okresie wypowiedzenia należy zwolnić go z obowiązku świadczenia pracy. Za ten czas pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie obliczone w zależności od uznania, tj. jak za przestój lub jak za urlop wypoczynkowy albo jak ekwiwalent za urlop wypoczynkowy.

UZASADNIENIE

Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na danym stanowisku. W przypadku Państwa pracownika nabycie prawa do renty oznacza istnienie przeciwwskazań do świadczenia pracy na dotychczas zajmowanym stanowisku, a to oznacza, że nie można go dopuścić do wykonywania dotychczasowej pracy.

Gdy niezdolność do realizowania zadań służbowych na danym stanowisku, stwierdzona orzeczeniem lekarskim, wystąpiła na skutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, a pracownik nie został uznany za niezdolnego do pracy w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, to pracodawca jest zobowiązany do przeniesienia pracownika do innej, odpowiedniej pracy (art. 231 Kodeksu pracy). Chodzi tu o pracę, która będzie możliwa do wykonywania ze względu na stan zdrowia pracownika, jeżeli posiada on właściwe kwalifikacje do jej świadczenia.

Jeśli niezdolność powstała z innych przyczyn niż wyżej wymienione, pracodawca, mimo że nie ma obowiązku przenoszenia pracownika na inne stanowisko, może to zrobić.

W przedstawionych okolicznościach przyznanie pracownikowi renty, a tym samym stwierdzenie przeciwwskazań lekarskich do wypełniania obowiązków służbowych, stanowi przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony (zob. m.in. wyrok SN z 16 grudnia 1999 r., I PKN 469/99, OSNP 2001/10/346). Jeśli nie ma możliwości powierzenia takiej osobie innej pracy, pracodawca powinien do czasu rozwiązania umowy zwolnić ją ze świadczenia pracy. Za czas odsunięcia od pracy z powodu stanu zdrowia pracownik ma prawo do dotychczasowego wynagrodzenia. Mimo że nie ma przepisu, który gwarantowałby takie uprawnienie, to może ono wynikać m.in. z faktu, że pracodawca nie przeniósł pracownika na inne stanowisko, a tym samym nie umożliwił mu dalszego świadczenia pracy. Należy przy tym uznać, że pracownik miałby prawo do wynagrodzenia bez świadczenia pracy także wtedy, gdyby został uznany za całkowicie niezdolnego do pracy.

WAŻNE!

Za okres niewykonywania pracy z powodu zwolnienia pracownika z jej świadczenia zatrudnionemu przysługuje wynagrodzenie nie niższe od tego, które by otrzymał, gdyby normalnie pracował.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Portal Skarbiec.Biz S.A.

Portal Skarbiec.Biz S.A. - największy w Polsce niezależny serwis o prawie, finansowaniu, gospodarce i rynku kapitałowym, który zachowuje pełną niezależność od banków, firm inwestycyjnych i instytucji kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »