| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wynagrodzenie za czas odsunięcia od pracy z powodu przeciwwskazań do jej wykonywania

Wynagrodzenie za czas odsunięcia od pracy z powodu przeciwwskazań do jej wykonywania

Pracownik przedstawił nam 5 września br. decyzję z ZUS o przyznaniu renty. W tym samym dniu złożyliśmy mu 3-miesięczne wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. Pracownik w tym czasie nie będzie świadczył pracy, ponieważ nie jest zdolny do jej wykonywania na ostatnio zajmowanym stanowisku, a nie mamy możliwości przeniesienia go na inne. Jakie wynagrodzenie w okresie wypowiedzenia powinniśmy wypłacać temu pracownikowi?

W kwestii obliczania płacy należnej za czas zwolnienia ze świadczenia pracy prezentowane są 3 stanowiska.

Pierwsze z nich zakłada, że zatrudnionemu za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej świadczenia, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania (wyłącznie płaca zasadnicza – uzasadnienie uchwały SN z 3 kwietnia 2007 r., II PZP 4/07, OSNP 2007/21-22/307) określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania – 60% wynagrodzenia (art. 81 Kodeksu pracy). Jednak w żadnym przypadku takie wynagrodzenie (w odniesieniu do pełnego etatu) nie może być niższe od płacy minimalnej (w 2011 r. – 1386 zł). Takie stanowisko zajął również Sąd Najwyższy w wyroku z 16 czerwca 2005 r. (I PK 260/04; OSNP 2006/9-10/145), w którym stwierdził, że pracownik zwolniony przez pracodawcę z obowiązku świadczenia pracy doznaje przeszkód w jej wykonywaniu z przyczyn dotyczących pracodawcy (art. 81 § 1 Kodeksu pracy) i z tego tytułu przysługuje mu wynagrodzenie w wysokości określonej w tym przepisie.

Zgodnie z drugim poglądem, wynagrodzenie za czas zwolnienia ze świadczenia pracy należy obliczać jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy.

Natomiast według trzeciego stanowiska, kalkulując wysokość wynagrodzenia za dni zwolnienia ze świadczenia pracy należy stosować zasady przyjęte do obliczania ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy.

Porównując wskazane wyżej możliwości obliczania wynagrodzenia za okres zwolnienia ze świadczenia pracy należy stwierdzić, że najbardziej korzystne dla pracownika jest stosowanie zasad obowiązujących przy ekwiwalencie za urlop. W pojęciu wynagrodzenia wynikającego z osobistego zaszeregowania określonego stawką godzinową lub miesięczną mieści się bowiem wyłącznie stawka wynagrodzenia zasadniczego, wynikająca z umowy o pracę, określona godzinowo lub miesięcznie. Ponadto zasady obliczania ekwiwalentu za urlop stosowane są w przypadku ustalania innych należności ze stosunku pracy, których charakter jest bardzo zbliżony do wynagrodzenia należnego w okresie zwolnienia ze świadczenia pracy, jak np. wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, przysługujące pracownikowi przywróconemu do pracy. Dla pracodawcy najbezpieczniejsze będzie przyjęcie takiego sposobu obliczania wynagrodzenia za czas zwolnienia od pracy, gdyż tylko wtedy nie narazi się na roszczenia pracownika.

Zagrożenie

Pracodawca, który ustali wysokość wynagrodzenia za okres zwolnienia ze świadczenia pracy jak za przestój, może narazić się na spór sądowy z pracownikiem.

Podstawa prawna

  • art. 81 § 1, art. 231, art. 291 § 1 Kodeksu pracy,
  • § 6–19 rozporządzenia z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. Nr 2, poz. 14 ze zm.),
  • § 1, § 4, § 4a rozporządzenia z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. Nr 62, poz. 289 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK