| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wynagrodzenie pracownika, który w trakcie miesiąca przedstawił orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności

Wynagrodzenie pracownika, który w trakcie miesiąca przedstawił orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności

Jeden z naszych pracowników, zatrudniony na produkcji w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku, jest wynagradzany stawką godzinową. 19 września br. przedłożył orzeczenie o zaliczeniu go do osób niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym. W efekcie, począwszy od 20 września jego czas pracy nie może przekraczać 7 godz. na dobę i 35 godz. tygodniowo. Wobec obniżenia normy czasu pracy obniżeniu ulegnie również jego wynagrodzenie. Czy z tego tytułu powinniśmy wypłacić pracownikowi wyrównanie?

W związku ze skróceniem norm czasu pracy pracownik nie może otrzymywać niższego wynagrodzenia. Pracodawca ma zatem obowiązek dostosować stawkę jego osobistego zaszeregowania do nowego wymiaru czasu pracy. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe przywileje mające na celu, z jednej strony, zachęcenie pracodawców do zatrudniania takich osób, a z drugiej strony, ich ochronę. Znaczna część przepisów skierowanych do pracowników niepełnosprawnych różnicuje zakres ochrony w zależności od stopnia niepełnosprawności.

Pracownik niepełnosprawny ma prawo m.in. do: dodatkowego urlopu wypoczynkowego, dodatkowej 15-minutowej przerwy wliczanej do czasu pracy, ograniczonego wymiaru czasu pracy, zwolnienia od pracy w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym. Ponadto takich pracowników nie można zatrudniać w porze nocnej oraz w godzinach nadliczbowych.

Czas pracy osoby niepełnosprawnej (legitymującej się lekkim stopniem niepełnosprawności) nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Natomiast czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo (chodzi w tym przypadku o normę tygodniową określoną sztywno, a nie przeciętnie). Wymiar czasu pracy obliczony na podstawie wskazanych norm obowiązuje takiego pracownika od dnia następującego po przedstawieniu pracodawcy orzeczenia o zaliczeniu do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności (art. 15 ust. 4 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych). Wskazanego ograniczenia w zakresie czasu pracy nie należy stosować:

  • do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz
  • gdy na wniosek osoby zatrudnionej lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub, w razie jego braku, lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.

Jednocześnie stosowanie norm czasu pracy, które obowiązują pracowników niepełnosprawnych, nie może powodować obniżenia wysokości wynagrodzenia wypłacanego w stałej miesięcznej wysokości. Natomiast godzinowe stawki wynagrodzenia zasadniczego, odpowiadające osobistemu zaszeregowaniu lub zaszeregowaniu wykonywanej pracy, przy przejściu na wskazane normy czasu pracy ulegają podwyższeniu w stosunku, w jakim pozostaje dotychczasowy wymiar czasu pracy do tych norm (art. 18 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

mgr. inż. Bogumił Leśniewski

Specjalista ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK