| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Rozliczanie gratisu nieodpłatnie przekazanego pracownikowi

Rozliczanie gratisu nieodpłatnie przekazanego pracownikowi

Nasza spółka prenumeruje różne tytuły pomocne pracownikom w codziennej pracy. Wydawcy do prenumerat dołączają czasem bezpłatne gadżety reklamowe (m.in. torebki, biżuterię). Czy ich przekazanie pracownikom stanowi dla nich przychód ze stosunku pracy? Jeśli tak, to jak wycenić wartość tych prezentów?

Tak, nieodpłatne przekazanie pracownikom gratisów dołączanych do czasopism zaprenumerowanych przez Państwa powoduje powstanie przychodu ze stosunku pracy po stronie obdarowanych, podlegającego opodatkowaniu i oskładkowaniu. Przekazane przedmioty należy wycenić według cen rynkowych obowiązujących w obrocie gospodarczym (szczegóły – w uzasadnieniu).

UZASADNIENIE

Co do zasady, przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Zasada ta odnosi się również do podatników zatrudnionych na umowę o pracę. Dla pracowników przychodem ze stosunku pracy są nie tylko otrzymane lub postawione do dyspozycji wypłaty pieniężne, ale także wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych (art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dalej updof).

W zasadzie każde świadczenie (bez względu na formę) przekazane pracownikowi stanowi dla niego przychód ze stosunku pracy. Kosztem przedsiębiorcy pracownik uzyskuje bowiem przysporzenie majątkowe o konkretnym wymiarze finansowym. Wyjątkiem od reguły powszechności opodatkowania są zwolnienia przedmiotowe. Przepisy updof nie przewidują jednak żadnego zwolnienia dla prezentów czy upominków przekazywanych pracownikom na cele osobiste.

W opisanym przypadku pracodawca ponosi koszty prenumeraty fachowych czasopism potrzebnych przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Do publikacji często dołączane są różnego rodzaju bezpłatne gadżety mające zachęcić nabywcę do dalszej współpracy i zakupu oferty. Takie gratisy mają zazwyczaj postać przedmiotów użytkowych, np. biżuterii, elementów drobnej galanterii, breloków itp. W większości takie prezenty nie stanowią przedmiotów niezbędnych w codziennej pracy. Jeśli pracodawca nieodpłatnie przekaże pracownikowi gadżet, to w świetle przepisów podatkowych pracownik uzyskuje przychód, od którego należy zapłacić podatek. W przypadku gdyby pracodawca przekazał pracownikom otrzymane gadżety do użytku w pracy, np. kalendarze, długopisy czy inne artykuły biurowe, to nie można mówić o przychodzie po stronie pracownika. W przeciwnym razie wartość otrzymanego prezentu jest opodatkowana.

WAŻNE!

Nieodpłatne przekazanie pracownikowi gadżetów dołączanych do prenumeraty czasopisma jest dla zatrudnionego przychodem ze stosunku pracy.

Wartość pieniężną nieodpłatnych świadczeń należy ustalać na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia (art. 11 ust. 2a pkt 4 updof). Powinni Państwo zatem oszacować wartość przekazanej rzeczy, biorąc pod uwagę cenę, jaką trzeba byłoby za nią zapłacić w obrocie rynkowym, np. w sklepie. W takiej sytuacji chodzi bowiem o przedmioty nieużywane. Należy przy tym pamiętać, że gadżetów przekazanych pracownikom nie należy wyceniać według ceny zakupu czasopisma, która nie zawiera ceny dołączanych przedmiotów.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Tabędzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »