| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Rozliczanie gratisu nieodpłatnie przekazanego pracownikowi

Rozliczanie gratisu nieodpłatnie przekazanego pracownikowi

Nasza spółka prenumeruje różne tytuły pomocne pracownikom w codziennej pracy. Wydawcy do prenumerat dołączają czasem bezpłatne gadżety reklamowe (m.in. torebki, biżuterię). Czy ich przekazanie pracownikom stanowi dla nich przychód ze stosunku pracy? Jeśli tak, to jak wycenić wartość tych prezentów?

Przekazując pracownikom prezenty otrzymane od wydawcy czasopisma, powinni Państwo uwzględnić ich wartość również w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. W tym przypadku wartość pieniężną świadczeń w naturze należy ustalać w wysokości ekwiwalentu pieniężnego określonego w przepisach o wynagradzaniu obowiązujących w zakładzie pracy. Jeśli pracodawca nie posiada takich regulacji, to, co do zasady, wartość pieniężną przekazanych świadczeń powinien ustalać:

  • według cen stosowanych wobec innych odbiorców niż pracownicy – jeżeli przedmiotem świadczeń są rzeczy lub usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej pracodawcy,
  • według cen ich zakupu – jeżeli przedmiotem świadczeń są rzeczy lub usługi zakupione przez pracodawcę (§ 3 pkt 1–2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe).

W omawianym przypadku powyższy przepis nie ma jednak zastosowania. Dlatego do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne powinni Państwo przyjąć wycenę stosowną do celów podatkowych, a zatem ustalić wartość pieniężną przekazanego świadczenia według cen rynkowych.

PRZYKŁAD

Firma budowlana prenumeruje czasopismo branżowe „SolidDom”. Za roczną prenumeratę płaci 475 zł brutto. Z miesięcznikiem w opakowaniu znajdują się często dodatki, takie jak rękawiczki do pracy w ogrodzie, suwmiarki, płyty CD z programami, m.in. do projektowania wnętrz lub DVD z filmami, zabawki dla dzieci itp. Pracodawca zebrał otrzymane przedmioty i w sierpniu br. zaoferował w prezencie pracownikom, którzy wyrazili chęć ich otrzymania. Pan Marek z działu projektowego wziął suwmiarkę i płytę z filmem, a kadrowa pani Magda – płytę z programem do urządzenia kuchni, nadmuchiwaną piłkę plażową dla dziecka i komplet sztućców do grilla. Pracodawca, aby wycenić wybrane przez pracowników przedmioty, sprawdził ich ceny w sklepach i ustalił, że:

pan Marek uzyskał przychód w wysokości 50 zł (20 zł suwmiarka i 30 zł płyta),

pani Magda uzyskała przychód w wysokości 62 zł (sztućce 15 zł, piłka 12 zł, płyta 35 zł).

Pracownicy są wynagradzani stawką miesięczną w wysokości 4300 zł. Mają prawo do podstawowych kosztów uzyskania przychodu i złożyli PIT-2.

Obliczenie wysokości wynagrodzenia za sierpień na przykładzie pana Marka przedstawiamy w tabeli

@RY1@i65/2011/016/i65.2011.016.000.0040.001.jpg@RY2@

Podstawa prawna

  • art. 11 ust. 2a pkt 4, art. 12 ust. 1, art. 32 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.),
  • § 1, § 3 pkt 1–3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Józef Edmund Nowicki

CONEXIS Kancelaria Zamówień Publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »