| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Opodatkowanie opłacanego przez pracodawcę dojazdu pracownika na nieobowiązkowe badania lekarskie

Opodatkowanie opłacanego przez pracodawcę dojazdu pracownika na nieobowiązkowe badania lekarskie

Naszym pracownikom zapewniliśmy bezpłatny dojazd na obowiązkowe i nieobowiązkowe badania lekarskie. Czy w tej sytuacji u tych osób powstanie przychód do opodatkowania?

Dojazd na badania obowiązkowe zapewniony pracownikom nie powoduje u nich przysporzenia majątkowego. Przychodem do opodatkowania dla zatrudnionych będzie koszt dojazdu pracowników na badania nieobowiązkowe.

UZASADNIENIE

Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń. Należą do nich w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych (art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dalej updof). Z powyższej definicji wynika, że przysporzenie majątkowe pracownika stanowią nie tylko otrzymane pieniądze, ale również świadczenia rzeczowe, z wyjątkiem świadczeń zwolnionych z podatku.

Zwolnione z opodatkowania są świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, przysługujące na podstawie przepisów o bhp, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw (art. 21 ust. 1 pkt 11 updof). W zakresie tych świadczeń mieszczą się m.in. obowiązkowe badania lekarskie oraz inna profilaktyczna opieka zdrowotna niezbędna ze względu na warunki pracy pracowników.

Pracodawca ma obowiązek nie tylko pokryć wydatki na przeprowadzenie samych badań obowiązkowych, ale również ponieść inne związane z tym koszty.

Zwrócone pracownikowi koszty przejazdu na badania obowiązkowe nie są świadcze-niem ponoszonym za pracownika. Tym samym nie mogą być uznane za jego przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu. Potwierdzają to również organy podatkowe, m.in. naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaworznie w interpretacji z 5 maja 2005 r. (sygn. PDI/415-12/2/P/05): „(...) nie zalicza się do przychodów pracowników świadczeń, które pracodawca obowiązany jest ponieść na własny koszt. Należą do nich wstępne badania lekarskie, okresowe badania lekarskie, kontrolne badania lekarskie oraz badania okresowe dla pracowników zatrudnionych w warunkach narażenia na działanie substancji i czynników rakotwórczych lub pyłów zwłókniających (...)”.

Przychodem ze stosunku pracy będą natomiast wydatki poniesione przez pracodawcę na nieobowiązkowe badania profilaktyczne pracownika. Takie stanowisko zajął m.in. dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 11 czerwca 2010 r. (sygn. IBPBII/1/415-307/10/BD).

W konsekwencji, również świadczenia dodatkowe w postaci zagwarantowania pracownikowi dojazdu na badania nieobowiązkowe będą stanowiły dla niego przychód podlegający opodatkowaniu.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Sobaś

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »